Dinamo pastreaza sanse teoretice de calificare in primavara europeana dupa 2-1 impotriva lui Sturm Graz. Cum Galatasaray a invins pe Panathinaikos (1-0), cainii raman in carti pentru 16-imile Europa League. Oaspetii au deschis scorul prin Sonnleitner (5'), in timp ce dubla lui Marius Niculae (42', 57') a inchis tabela. Din minutul 43, bucurestenii au jucat in inferioritate numerica dupa eliminarea lui Laurentiu Rus.

Partida din Stefan cel Mare a inceput cum se nu poate mai prost pentru bucuresteni, oaspetii au ratat un penalti in minutul 4 prin Muratovic, iar Sonnleitner a deschis scorul 60 de secunde mai tarziu.

Trezirea din letargie a dinamovistilor avea sa poarte semnatura Marius Niculae (42'), a carui insistenta a dus la egalare, cu largul concurs al portarului Gratezei.

Bucuria tine insa putin, iar Laurentiu Rus este eliminat in minutul 43. Paradoxal, cainii joaca mai bine in inferioritate numerica, iar Niculae reuseste dubla in minutul 57.

Dinamo castiga cu 2-1 partida cu Sturm Graz gratie determinarii, iar meciul cu Panathinaikos, de la Atena, este unul de totul sau nimic pentru echipa lui Talnar.

"Cred pana in ultima secunda la calificare, vrem o minune la Atena. Speram sa avem si putin noroc, pentru ca vom avea nevoie. Vom strange randurile si vom vedea ce va iesi. Sper sa aduc cat mai multe puncte si o calificare in ultimul meci" - Marius Niculae (protv).

Dinamo: 12 Dolha - 2 Diabate, 30 Tamas, 4 Moti, 14 Molinero - 20 Adrian Cristea, 8 Bostina, 6 Rus, 22 Torje - 9 Marius Niculae, 17 Andrei Cristea

Sturm Graz: 1 Gratzei - 20 Prettenthaler, 23 Schildenfeld, 5 Feldhofer, 4 Sonnleitner - 9 Bukva, 10 Muratovic, 7 Hlinka, 17 Ehrenreich - 30 Lavric, 26 Weinberger.

1 Galatasaray (12-3) 12 puncte

2 Panathinaikos (4-4) 9

3 Dinamo (4-9) 6

4 Sturm Graz (1-4) 1