Atacantul uruguayan Santiago Silva (Banfield) a dezvaluit un moment neplacut din fotbalul argentinian: in urma cu trei ani, pe cand evolua la Gimnasia y Esgrima La Plata, a fost nevoit, alaturi de coechipierii sai, sa se lase invins de cei de la Boca Juniors, de frica propriiilor suporteri.

In 2006, Estudiantes se lupta pentru campionat cu Boca Juniors, iar suporterii celor de la Gimnasia nu aveau de gand ca jucatorii echipei pe care o sustin sa-i ajute pe rivalii lor "de moarte". "Trebuia sa dam inapoi pentru ca Estudiantes se lupta pentru titlul de campioana cu Boca. Si in concluzie noi trebuia sa pierdem", a declarat Silva pentru publicatia Ole.

La pauza meciului cu Boca Juniors, echipa lui Silva conducea cu 1-0, dar arbitrul a suspendat partida declarand ca a fost amenintat la pauza de presedintele echipei Gimnasia.

Partida s-a reluat dupa cateva zile, dar inainte de meci huliganii argentinieni le-au facut o vizita celor de la Gimnasia. Publicatia Ole a dezvaluit atunci ca un grup de suporteri violenti ai Gimnasiei i-au vizitat pe jucatori si le-au cerut, sub amenintare, sa piarda cu Boca pentru a nu-i favoriza pe cei de la Estudiantes. Jucatorii s-au supus si la reluarea partidei au pierdut cu 1-4.

"Ramai marcat. Asa ceva nu ai cum sa uiti. A fost un moment foarte urat si nu doresc nimanui sa treaca prin asa ceva", a mentionat jucatorul, care a adaugat ca nu a fost protejat de conducatorii clubului la care activa in acea perioada.

Silva activeaza in acest moment la echipa Banfield (lider in Apertura cu 35 puncte) si este golgeterul competitiei.