Unirea Urziceni, mandria fotbalului romanesc

Am vazut si romani fericiti, David l-a invins pe Goliat

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Miercuri, 25 noiembrie 2009, 11:29 Sport | Fotbal

Fotbalul romanesc isi duce traiul de zi cu zi intr-o multitudine de scandaluri, fotbalistii nu se mai vad uneori din fumul des al cluburilor, iar arbitrii sunt intotdeauna responsabili pentru infrangere. In acest peisaj exista insa si "David Unirea Urziceni", echipa care s-a hotarat sa se ia la tranta cu un Goliat numit Champions League.

Cuvintele sunt de prisos dupa o victorie impotriva Sevillei (1-0), formatie care cu doar cateva saptamani in urma provoca marelui Real (lider absolut pe piata transferurilor) prima infrangere din stagiunea 2009-2010.

Urziceniul este formatia care ne face sa ne simtim mandri ca suntem romani, la putin timp dupa o umilinta imensa precum cea de la Belgrad, 0-5 contra Serbiei.

Cu ani in urma, tricolorii ne "obligau" sa iesim pe strazi si sa oprim circulatia la Universitate. Astazi terminam grupa de calificare la Cupa Mondiala doar cu Feroe sub noi in clasament, dar cu petreceri de pomina la Novi Sad.

Daca in Europa League cele patru reprezentante ale Romaniei (Steaua, Dinamo, CFR si Timisoara) "se bat" pentru ultimele locuri in grupele din care fac parte, Unirea a facut prin rezultatele de exceptie ca in vestul fotbalistic sa se pronunte corect numele Urziceni (orasul care nu poate umple nicio arena de cinci stele din lume).

Ar fi interesant de aflat cati dintre fotbalistii implicati in actualul sezon al cupelor europene au vazut partida in urma careia Unirea a doborat una dintre cele mai in forma echipe ale Batranului Continent, FC Sevilla.


Citeste mai multe despre   



















2470 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    DA (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 11:42)

    emil [anonim]

    Merita felicitari din partea tuturor. Imi sunt antipatici conducatorii de la Urziceni, dar pentru aceste rezultate au tot respectul meu.BRAVO!
  • +2 (2 voturi)    
    educatia (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 12:15)

    amu [anonim]

    Fara educatie nu faci nimic.Dan Petescu ne a impus educatia britanica si s au vazut rezultatele, trebuie munca si iar munca,
    • 0 (0 voturi)    
      educatie britanica? pardon... (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 15:31)

      Lupu [anonim] i-a raspuns lui amu

      hai sa nu ne mai entuziasmam atat de tare pt un rezultat nu foarte convingator. unirea a castigat in fata unei echipe deja calificate si se stie ca aceste echipe pierd meciuri. cat despre educatia britanica a lui petrescu, nu cred ca are nici macar 10% din ea; la modul in care se manifesta pe marginea terenului si cum ii jigneste pe adversari, nu merita respectul nostru. am zis
      • 0 (0 voturi)    
        Sa nu ne entuziasmam??!! (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 16:08)

        ion [anonim] i-a raspuns lui Lupu

        "hai sa nu ne entuziasmam pentru un rezultat nu foarte convingator... "

        Banuiesc ca sunteti fan al vreunei echipe "mare" a campionatului. Hai sa repet eu:
        UNIREA A CASTIGAT PANA ACUM 8 PUNCTE , A MARCAT 7 GOLURI SI A PRIMIT 4 IN 5 JOCURI DIN CHAMP. LEAGUE. SI A CASTIGAT IN FATA LUI FC SEVILLA.

        Pentru necunoscatori FC Sevilla a spalat pe jos acum o luna cu Real Madrid. Si Unirea a reusit asta cu un buget cat o boaba de mazare raportat de exemplu la bugetul Sevillei.

        Cand mai vreti sa ne entuziasmam? Cand o sa reusim un 1-1 "muncit" cu Sherif Tiraspol? Sau cand o sa luam "doar" 4 goluri de la o echipa turceasca?

        Echipa asta a muncit caineste ca sa obtina astfel de rezultate. Asta trebuie sa facem cu totii, indiferent de ce ne ocupam.E singura solutie sa realizezi ceva.

        Jos palaria pentru oamenii astia!
      • 0 (0 voturi)    
        iar nemultumire... (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 16:13)

        Moi [anonim] i-a raspuns lui Lupu

        Of, niciodata nu sunteti multumiti, cei ca D-neavoastra zic... Si ce daca a invins o echipa calificata? Nu e tot echipa? Având in vedere mijloacele de care a dispus (nu numai bugetul), Dan cred ca a scos maximum posibil din jucatorii sai (si nu s-a terminat inca) si asta inseamna deja o performanta, indiferent de "modalitate" si de adversar. Le-a cerut sa joace ceea ce pot si nu ceea ce joaca altii; dar sa o faca bine, organizat, constiincios si mai ales sa se daruiasca pe teren pâna in minutul 90. Dumneavoastra vreti sa comparati cea mai "mica" echipa din CL cu giganti care dispun de milioane de euro ca si buget; ok joaca f bine, dar nu se califica totusi, vezi Liverpool care sunt sigura ca ar fi vrut sa joace mai prost dar sa se califice.
        Asa ca trebuie sa relativizam si sa nu mai visam sa vedem joc "à la Barcelona" peste tot. Mai important e sa joci ceea ce stii si ce poti, dar sa o faci cum trebuie. Ca dovada ca poate functiona; nu e spectaculos poate, dar e un altfel de fotbal. Eu zic bravo si imi scot si palaria, uite asa ... ca tot e la moda... sic
  • +5 (5 voturi)    
    ATITUDINE (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 12:18)

    LukeThe Nuke [utilizator]

    Unirea a aratat ATITUDINE - puterea de a duce pana la capat un lucru.
    Ma uit la restul echipelor din cupe (care by the way au facut mai putine puncte in liga a 2-a europeana decat unirea in lga 1) - scopul lor este sa ajunga in Europa si ATAT.
    Mai concret - scopul patronilor este de a lua niste bani si ATAT.
    Cand ajung acolo apar textele - EUropa League nu este o prioritate pt noi, campionatil este.
    Uite la UNIREA - au ajuns acolo si CONTINUA sa faca tot ce pot - sa joace in continuare.
    In Anglia asta era diferenta - chiar daca echipa ta pierdea - daca ea dadea totul pe teren - era aplaudata.
    Felicitari pentru aceasta demonstratie - SE POATE SI ALTFEL!
  • +6 (6 voturi)    
    Lectie de fotbal adevarat (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 12:24)

    gepeto [anonim]

    BRAVO UNIREA! Dan Petrescu a mers pe un principiu simplu; fotbalul este un joc de echipa, fara vedetisme. A adunat jucatori categorisiti de altii ca terminati, a adaugat niste anonimi si a facut o echipa. Echipa a castigat! Dan Petrescu cu MM si echipa merita toate laudele. Se pare ca aceasta echipa are si un patron! Este atat de discret acest om incat nu pot crede ca exista asa ceva in Romania. Dnii Borcea, Gigi Becali, Iancu, Paskany, Porumboiu si alti pseudo patroni ar trebui sa ia lectii!
  • +1 (1 vot)    
    Meciul de aseara ! (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 13:33)

    Dan [anonim]

    S'ar parea ca exista Dumnezeu totusi...Aseara a lucrat...
  • 0 (0 voturi)