Urziceni - Sevilla 1-0

Presa spaniola: Unirea are resurse limitate, dar jucatorii sunt adevarati eroi

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Miercuri, 25 noiembrie 2009, 10:22 Sport | Fotbal

Unirea, marea surpriza a Champions League
Foto: Uefa.com
Presa spaniola lauda spiritul de sacrificiu al elevilor lui Dan Petrescu, gazetarii iberici fiind de parere ca Unirea este o echipa cu resurse limitate, dar care are in Bilasco, Apostol si compania niste adevarati eroi. "Urziceniul a asteptat o greseala si a castigat", au precizat jurnalistii din Spania.

"Soldateii lui Dan Petrescu sunt adevarati eroi, dar cu toate acestea resursele lor sunt foarte limitate. Nu au reusit sa suteze la poarta in prima repriza si au avut doar o posesie de 30% a balonului. Reusita de 1-0 le-a dat insa aripi, iar romanii au controlat repriza secunda", se scrie in AS.

"Sevilla avea nevoie de doar un punct pentru a-si asigura calificarea matematica din grupa. Baietii lui Jimenez au esuat din cauza unui autogol al lui Dragutinovic. Echipa a terminat prost o partida in care a trimis doua mingi in bara. In a doua repriza, Unirea a avut sansele mai importante de gol", se precizeaza in Marca.

"Unirea a asteptat o singura sansa pentru a castiga. Majoritatea cifrelor sunt de partea Sevillei, dar tot ce conteaza este rezultatul final. Urziceniul a avut o evolutie apreciabila", au completat jurnalistii iberici.

Unirea Urziceni a invins cu 1-0 pe FC Sevilla, rezultat care o califica pe formatia ialomiteana cel putin in primavara Europa League, elevii lui Dan Petrescu luptand cu Stuttgart pentru locul doi care duce in optimile Ligii Campionilor.

Rezultate:
Urziceni - Sevilla 1-0 (Dragutinovici autogol 46)
Rangers - Stuttgart 0-2 (Rudy 16, Kuzmanovici 59)

Clasament
1. Sevilla 10p
2. Urziceni 8p
3. Stuttgart 6p
4. Rangers 2p.

Ultima etapa
Stuttgart - Urziceni
Sevilla - Rangers


Citeste mai multe despre   



















4987 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    Hai sa visam frumos! (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 10:31)

    netman [anonim]

    Bravo Unirea, Bravo Dan Petrescu, Bravo baieti! A-ti fost fabulosi aseara. De foarte mult timp n-am mai vazut o echipa romaneasca sa joace cu asa o daruire si spirit de sacrificiu. A doua repriza am tremurat toate 45+5 min de emotie!
    Sunt sigur ca se poate repeta performanta aceasta si la Stuttgart. Sau cel putin un egal. Mult succes si nu va pierdeti concentrarea. Puteti sa castigati !!!
    A-ti vazut ca publicul a fost alaturi de voi. 20.000 oameni nu a mai vazut Ghencea de pe vremea lui Olaroiu daca tin bine minte, cand a jucat Steaua in Cupa Uefa. Asta in mod sigur a contat enorm. Si chiar daca in Germania nu o sa fie 20.000 romani care sa va incurajeze, o sa aveti o tara intreaga (~23 mil. oameni) alaturi de voi.
    Bafta!
    • +5 (7 voturi)    
      ma zgarie la retina "A-ti"-ul tau (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 11:18)

      aaaa [anonim] i-a raspuns lui netman

      Pentru binele cititorilor, cei care revizuiti un asemenea comentariu, nu ati putea sa-l si corectati?
      Numai imaginati-va cat bine ati aduce cititorilor daca ei nu ar mai fi nevoiti sa citeasca asemenea "agramaticalitati".
      Pt cine nu a inteles ce comentez eu aici, corect este "Ati vazut", nu ""A-ti vazut".
      Exemplu de folosire corecta pentru "A-ti":
      A-ti vedea propriile greseli e lucru greu.
      • +1 (1 vot)    
        Exact (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 11:29)

        Mihai [anonim] i-a raspuns lui aaaa

        Ai perfecta dreptate.
        • -2 (4 voturi)    
          De unde stii? (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 11:40)

          DEX [anonim] i-a raspuns lui Mihai

          Poate a vrut sa zica "A iti..." si atunci automat vine cratima....:)
          • -1 (1 vot)    
            a iti (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 13:11)

            cosmin [anonim] i-a raspuns lui DEX

            "a iti" ?? valeu...ma doare capu'...ai incercat sa pui in context acel "a iti" sa vezi daca se potriveste ?...greu cu limba fratioare !
      • 0 (0 voturi)    
        inca ceva (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 12:14)

        Adrian [anonim] i-a raspuns lui aaaa

        Vad (la alte comentarii, nu neaparat aicii) ca limba romana pune probleme si in situatii de genul:
        "nu cred sa fii gresit"
  • +3 (3 voturi)    
    Hmmm... (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 10:56)

    Dobitocus Anonimus [anonim]

    O echipa care acum 2-3 ani...nici macar nu era pe harta fotbalului....intr-un oras...cu un numar de locuitori echivalent cu un stadion mediu. Echipa ce are un stadion de liga a II-a (ca numar de locuri). O echipa ce in 2003 se zbatea sa ajunga in liga a II-a ce a ajuns din greseala si in liga I (2006)...si era una dintre principalele candidate la retrogradare. Nu-i cam amara lectia data de aceasta micuta echipa? O echipa ce a aratat ca nu trebuie sa ai vedete, nu trebuie sa apari la TV si sa rada toata lumea de tine...ca sa ajungi undeva.
    Micuta asta echipa...ii o lectie pentru toate marile echipe (Poli Timisoara, Steaua, Dinamo, Rapid etc).
    Am vazut meciul aseara...in 3 ani de zile...sa te iei la tranta cu Goliat...nu lasa loc decat de un profund respect pentru echipa micuta.

    Imi ridic palaria in fata lor.

    P.S. Pafta in Liga Campionilor, va tin pumnii.
  • +1 (1 vot)    
    UNIREA (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 11:01)

    manole [anonim]

    Felicitari intregii echipe si antrenorului

    Sunteti un exemplu de profesionalism si daruire.
    Ar fi foarte util ca toti conducatorii de cluburi sa-si oblige jucatorii sa vada de cel putin 10 ori acest meci. In felul acesta poate "vedetele" lor ar putea constientiza ce inseamna sa fii jucator de fotbal.
  • +1 (1 vot)    
    Bravo lor! (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 11:14)

    Trojan.H [utilizator]

    O echipa serioasa cu un antrenor f. bun.
    Succes!
  • 0 (0 voturi)    
    Ce face munca din om! (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 11:46)

    Laur [anonim]

    Felicitari intregului club, chiar daca unii castiga (material) mai mult decat altii!
    As vrea sa stiu daca jucatorii Unirii stiu ce inseamna tzigara, bautura, chefurile tarzii, drogurile, etc !
    Munca, increderea in sine si colegi, daruirea pana la epuizare aratate de romani (brazilieni, si ce-or mai fi pe-acolo) au valorat aseara mai mult decat talentul superior (sa recunoastem) si suta de milioane de euro ale Sevilliei!
    O adevarata lectie de viata pentru noi toti, nu numai pentru fotbalisti!
  • 0 (0 voturi)    
    Campioana Romaniei (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 11:50)

    megastar [anonim]

    Felicitari "ghioceilor de baragan" .
    Inca o data ne-a facut fericiti aceasta echipa plina de daruire si profesionalism. Nu ramane decat sa le tinem pumnii in germania si sa speram ca nu va fi ultimul meci in UCL. De foarte mult timp nu am mai trait emotiile unui meci cum a fost acesta. Unirea Urziceni ne face sa credem ca fotbalul romanesc inca nu a disparut... FELICITARI
    • +1 (1 vot)    
      de-a rasu', plansu' (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 13:38)

      un suporter [anonim] i-a raspuns lui megastar

      Si cand te gandesti ca Dan Petrescu era huiduit si scuipat de catre suporterii Rapidului, iti dai seama de micimea care domneste in aceasta tara!
      E clar ca din sezonul urmator acest antrenor va pleca in alte zari, iar Unirea va fi cea ce a fost. Pacat de pasiunea noastra in fotbal, intr-o tara in care nici foaie verde nu mai este de actualitate!
  • 0 (0 voturi)    
    antrenor (Joi, 26 noiembrie 2009, 12:20)

    teo- [anonim]

    vad ca nimeni nu vorbeste despre calitatile de antrenor ale domnului Dan Petrescu.
    sa legi o echipa in felul asta sa joace asa, mai rar.
    este cu adevarat cel mai bun antrenor al Romaniei.