Champions League

Urziceni - Sevilla 1-0/ Primavara din Ghencea

de A.S.     HotNews.ro
Marţi, 24 noiembrie 2009, 21:54 Sport | Fotbal

Intre Rusia, liga secunda, si Serie A
Foto: Uefa.com
Unirea Urziceni este in primavara fotbalului continental, dupa ce a invins cu 1-0 pe FC Sevilla, in grupa G a Ligii Campionilor. Ialomitenii ocupa locul secund in serie si pot continua in Liga Campionilor, daca nu vor pierde jocul de la Stuttgart, programat la 9 decembrie, in ultima etapa. Si daca va ceda in Germania, Unirea Urziceni nu mai poate pierde locul 3, care ii asigura prezenta in fazele superioare ale Europa League!

Soarta jocului cu Sevilla s-a jucat intr-un ultimul minut al primei reprize: la o centrare a lui Brandan, fundasul Dragutinovici loveste gresit balonul, derutandu-si propriul portar. Autogolul a anulat o prima repriza dominata de Sevilla, echipa care nimerise de doua ori barele portii lui Arlauskis.

La reluare, Sevilla a vrut sa repare iute greseala lui Dragutinovici, insa a subestimat capacitatea tactica a Unirii de a absorbi presiunea adversarului: ialomitenii au facut o repriza defensiva perfecta, anuland echipei spaniole orice sansa de a inscrie. De altfel, Sevilla a avut prima ocazie abia in prelungirile meciului. In acest timp, Unirea Urziceni a ratat cateva situatii pe contraatac, cele mai mari apartinand lui Dacian Varga.

Rezultate
Urziceni - Sevilla 1-0 (Dragutinovici autogol)
Rangers - Stuttgart 0-2 (Rudy 16, Kuzmanovici 59)

Clasament
1. Sevilla 10p
2. Urziceni 8p
3. Stuttgart 6p
4. Rangers 2p

Ultima etapa
Stuttgart - Urziceni
Sevilla - Rangers


Citeste mai multe despre   























16459 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    pe internet? (Marţi, 24 noiembrie 2009, 21:57)

    ion [anonim]

    stie cineva unde-l pot vedea live penet? Mersi!
    • 0 (0 voturi)    
      pe internet (Marţi, 24 noiembrie 2009, 23:53)

      chrys [anonim] i-a raspuns lui ion

      livetv.ru
  • 0 (0 voturi)    
    Live (Marţi, 24 noiembrie 2009, 21:59)

    Dennis Lopataru [utilizator]

    Unde pot vedea si eu meciul live cu firefox?
  • 0 (0 voturi)    
    Unde se poate vedea? (Marţi, 24 noiembrie 2009, 22:11)

    adrian [anonim]

    Stie cineva unde se poate vedea pe Internet? Multumesc!
    • 0 (0 voturi)    
      Live pe net! (Marţi, 24 noiembrie 2009, 22:21)

      netman [anonim] i-a raspuns lui adrian

      http://www.rojadirecta.org/ cu Internet Explorer si Sopcast instalat.
      • 0 (0 voturi)    
        live pe net (Marţi, 24 noiembrie 2009, 22:41)

        arabu [anonim] i-a raspuns lui netman

        http://www.sportlive.3x.ro/tv/tvr1.html cu sopcast si IE
  • +2 (2 voturi)    
    Tot sârbii (Marţi, 24 noiembrie 2009, 22:39)

    cititor [anonim]

    Sârbii ne-au scos de la mondiale, poate tot ei prin Dragutinovici ne vor duce in primavara Europeana. Ar fi frumos.
  • +14 (14 voturi)    
    asa (Marţi, 24 noiembrie 2009, 22:42)

    Gelu [anonim]

    pe ei baieti !!
    Unirea e singura echipa din Romania care face fata in fotbalul european la acest moment! Restul...praf si pulbere
  • +1 (1 vot)    
    cum poti vedea meciul (Marţi, 24 noiembrie 2009, 22:46)

    AndreiSe [anonim]

    pe net poti vedea TVR si alte posturi cu PBX TV
    http://www.pbxtelecom.ro/

    Dar costa!
  • 0 (0 voturi)    
    unde se vad meciurile (Marţi, 24 noiembrie 2009, 22:53)

    alex [anonim]

    se vede pe myp2p.eu , cu sopcast sau windows media player
  • -2 (4 voturi)    
    Sevilla (Marţi, 24 noiembrie 2009, 23:10)

    Ghita [anonim]

    joaca in alb?!
    • +4 (4 voturi)    
      raspuns (Marţi, 24 noiembrie 2009, 23:24)

      cleopatra [anonim] i-a raspuns lui Ghita

      nu. unirea e in alb :) incredibil, asa-i?
      • +1 (1 vot)    
        :) (Marţi, 24 noiembrie 2009, 23:31)

        Ghita [anonim] i-a raspuns lui cleopatra

        mai sunt prelungirile acu e acu ... vine dulcele stil clasic au ba? pacat ca glasgow nu poate egala :D
        • +14 (14 voturi)    
          ole, ola, asta e unirea! (Marţi, 24 noiembrie 2009, 23:44)

          cleopatra [anonim] i-a raspuns lui Ghita

          uite-i c-au rezistat. super echipa.

          incredibil ce-a reusit sa faca dan petrescu din echipa asta! bravo bursuculeeeee!!!!!!
  • -14 (26 voturi)    
    asta e meci? (Marţi, 24 noiembrie 2009, 23:38)

    sansan [anonim]

    asta a fost meci de Champions League? ne agatam de autogol si ne bucuram de nenorocul celuilalt parca ar fi meritul nostu. numai asta stim........sa tragem de timp, sa speram in sfinti, miracole, minuni, si da de rateaza rivalii....ma rog, este romania, nu ma mira.
    • +12 (16 voturi)    
      Fotbal (Marţi, 24 noiembrie 2009, 23:48)

      Gilraen [utilizator] i-a raspuns lui sansan

      In caz ca nu ai aflat...fotbalul se joaca pe goluri.

      Franta a dat gol ajutandu-se cu mana....si nu se mai mira ca ”asta e Franta”....
    • +17 (21 voturi)    
      gresesti, a fost super meci (Marţi, 24 noiembrie 2009, 23:51)

      Tomas [anonim] i-a raspuns lui sansan

      Amice, da asta a fost meci, si inca unul de LIGA! Nu ne "agatam" de un autogol, a fost meritul lor ca au rezistat cu succes unei echipe care batea tot. Nu fi si tu ca multi romani care nu dau doi bani pe succesele noastre Faptele vorbesc, avem 8 puncte, cel mai bun parcurs al unei echipe romanesti in Liga
    • +11 (11 voturi)    
      pai atita poti, atita faci (Marţi, 24 noiembrie 2009, 23:52)

      curca [anonim] i-a raspuns lui sansan

      macar sa faci bine asta...acum ce vrei, banii nu conteaza?
      ma, cu voi romanii nu se poate face nimica, hai sa ne bucuram si sa le tinem pumnii. bravo dane si bravo echipei. sa ne traiti
    • +6 (6 voturi)    
      si ce au vrea? (Marţi, 24 noiembrie 2009, 23:52)

      luc [anonim] i-a raspuns lui sansan

      ce jucatori are sevilia? ce buget? normal ca fara putina sansa nu poti merge mai departe.
      ce zici? cine e mai scump: brandan sau kanoute?
    • +7 (7 voturi)    
      fraiere (Marţi, 24 noiembrie 2009, 23:57)

      lia [anonim] i-a raspuns lui sansan

      Fraiere, e fotbal, nu politica. Brava bursuc, asta strategie!
    • +4 (4 voturi)    
      plus 1 gol (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 0:05)

      claudiu [anonim] i-a raspuns lui sansan

      ai uitat un lucru, unirea a marcat un gol in minutul 2 care am auzit ca ar fi perfect valabil
    • +3 (3 voturi)    
      atunci (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 0:21)

      m-vic [anonim] i-a raspuns lui sansan

      emigreaza in spania. unde sigur nu s-au bucurat cand realul a castigat cu autogolul lui banel...
      • +3 (3 voturi)    
        Alternativa (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 9:47)

        neaosh [utilizator] i-a raspuns lui m-vic

        Sau poate sa emigreze in Franta, ca e mai recent cazul.
  • +15 (19 voturi)    
    nota 10 DANE !!! (Marţi, 24 noiembrie 2009, 23:40)

    gogu [anonim]

    dan petrescu presedinte !!!!
    • -1 (3 voturi)    
      ehee (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 0:28)

      m-vic [anonim] i-a raspuns lui gogu

      daca am avea politicieni care sa aiba in domeniul lor clasa pe care o au anumiti antrenori sau fotbalisti romani...sa alegi intre geoana si basescu e ca si cum te-ai uita la un meci de divizia c, intre echipe conduse de antrenori obisnuiti cu ''cooperativa''. de aia nici n-ar trebui sa ma duc la vot, la fel cum nu ma uit la un meci oarecare din c :)
  • +12 (12 voturi)    
    bravo (Marţi, 24 noiembrie 2009, 23:50)

    Flo [anonim]

    ....Felicitari.....s-a vazut inca odata ca mentalitatea si atitudinea conteaza si, pe langa acest lucru linistea de la club si atitudinea patronului!!!!!!!!!!!ATI AUZIT JIJI? BORCEA?COPOS?PASKANI?PADUREAN ?????
    • +4 (4 voturi)    
      corect (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 0:36)

      m-vic [anonim] i-a raspuns lui Flo

      pai da, tot se plang patronii astia de ce greu e sa ajunga ''acolo sus''. pai e greu tocmai din cauza felului lor de a fi! noroc ca s-a bagat si unul ca dl.bucsaru, care n-are ca altii impresia ca se pricepe la fotbal.
  • 0 (8 voturi)    
    bravo baieti (Marţi, 24 noiembrie 2009, 23:56)

    microbistu [anonim]

    Asa e,

    Dan Petrescu presedinte! Sau macar prim ministru!
    Nu loazele care ne conduc de 20 de ani.

    De trei ori bravo!
  • -6 (12 voturi)    
    din pacate (Marţi, 24 noiembrie 2009, 23:59)

    ursu adrian [anonim]

    inca nu sunt in primavara europeana....mai este un hop. Bafta
    • +7 (7 voturi)    
      sunt sigur in Europa League (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 0:15)

      toto [anonim] i-a raspuns lui ursu adrian

      echipa de pe locul 3 merge in Europa League, deci Unirea va juca sigur in primavara, ramane sa vedem daca in Europa League sau Champions league.
      • +5 (5 voturi)    
        mea culpa (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 0:25)

        AdrianUrsu [utilizator] i-a raspuns lui toto

        mi-am dat seama dupa ce am scris...aveam in cap doar champions league
    • +1 (1 vot)    
      ursule, (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 0:15)

      gyr [anonim] i-a raspuns lui ursu adrian

      sunt deja in europa league, in caz ca nu stii...daca trec de stuttgart sau fac macar egal ramin in champions league, bineinteles tot la primavara
    • +2 (2 voturi)    
      nu chiar (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 0:31)

      m-vic [anonim] i-a raspuns lui ursu adrian

      in primavara europeana si-au asigurat locul. in aia CL inca nu. inca.
  • +7 (9 voturi)    
    ... (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 2:09)

    hoha [anonim]

    Dincolo de succesul extraordinar al lui Dan Petrescu as vrea sa felicit calitatea comentariului oferit de Ilie Dumitrescu.

    Clar la obiect cu detalii tehnice, care te fac sa intelegi lucruri pe care un spectator nu le "simte"
    • +1 (1 vot)    
      Despre Ilie Dumitrecu... (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 12:03)

      Seba [anonim] i-a raspuns lui hoha

      Ce sa feliciti mai? Sau esti la fel de incult ca el... "Presioneaza"? Asta e cuvant din dictionarul limbii romane? Sau eu nu stiu... Scuza-ma dar e un tigan prost si atata, care mai e si colectionar de arta pe deasupra si mare afacerist... VAAAIII MI-E RAU!!!
  • +2 (2 voturi)    
    sopcast (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 6:17)

    kurutteru [anonim]

    dupa cum spun baietii mai sus, sopcast instalat si streamuri gasite pe rojadirecta sau myp2p.eu.
    vroiam sa adaug ca ar fi interesant sa iti instalezi vplayer pentru ca in sopcast, in optiuni, poti alege un player extern (deci altul decat cel din sopcast) cu care sa vezi continutul video la o calitate mai buna si cred ca se merita
  • +4 (4 voturi)    
    Multumesc! (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 8:48)

    gabifm [utilizator]

    Toti iubitorii fotbalului si nu numai ar trebui sa multumeasca clubului Unirea Urziceni!
    Felcitari si bafta in continuare!
  • -2 (6 voturi)    
    Pomana (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 9:11)

    Sica [anonim]

    Din pacate putini sint cei care semnaleaza ca desi echipa s-a calificat in primavara, jocul nu este al unei participante de prima liga europeana.
    Faptul ca te aperi cu toata echipa, ca abia rasufli in presingul adversarilor, ca portarul nostru nu mai stie pe unde mai vin mingile catre poarta ,ca se cistiga prin autogol pare sa nu conteze. BA conteaza si o sa vedeti asta. Eu sper ca Urzicenii si alte echipe romanesti sa ajunga sa se dueleze de la egal la egal nu sa se apere tot meciul. Bineinteles rezultatul o sa apara dupa aceea. In momentul de fata NImeni nu poate sa afirme ca Sevilla a fost inferioara. Ba din contra. ( vorbesc de un observator impartial nu de fani)
    • 0 (0 voturi)    
      eu zic ca exagerezi (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 10:31)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Sica

      unirea a avut mai mult decat o faza periculoasa in a doua repriza, a jucat pe contre cum e si firesc. spune-mi cate ocazii a avut sevilla in a doua repriza?
      mai pui si golul anulat contra 2 bare ale lor... au fost cel putin egalii lor in teren. dar ca pe tabela conteaza mai mult 'egalitatea'.
  • +1 (1 vot)    
    incredibil (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 9:13)

    daniel [anonim]

    mii de felicitari echipei si lui dan petrescu!!! toata admiratia!!

    cel mai tare ar fi sa iasa pe primu loc!! sa bata stutgart si sevilla sa piarda cu rangers!
  • +3 (3 voturi)    
    bravo fratilor!!! (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 9:24)

    liviu_ [utilizator]

    le-ati dovedit celorlalti jucatori si patroni infumurati cum se face treaba!
    acum ramane de vazut daca o sa fie uefa sau CL (sper CL), dar o figura mult maifrumoasa decat uefa prinsa de steaua din CL cu 4 puncte!

    se vede la timisoara? la cluj? la bucuresti? asa se face treaba ! pastrand antrenorul! antrenorul lasat sa-si faca treaba etc!!! cu antrenori demisi de 2 ori pe sezon ramanem varza!!!

    borcea, turcule se aude??? voi cand no sa mai faceti bisnita la dinamo si o sa faceti performanta???
    acu ca tot nu neam calificat o sa vinzeti 1/2 din echipa si o sa ramana numai geoarsele... si apoi o sa urlati la arbitrii sau la antrenori ca din cauza lor nu am mers in CL!!!
  • +2 (2 voturi)    
    ecce (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 10:58)

    iggyTT [anonim]

    Dan Petrescu a invatat printre straini, a revenit si reusit in tara cu mijloace putine! aceasta se numeste competenta.

    mi-a placut intotdeauna fotbalistul DP.
    golul dat englezilor, discretia sa...

    incet, dar sigur, o generatie mai asezata va lua locul celor care sunt acum la comanda peste tot. in politica, economie ..avem resurse umane.
    trebuie doar sa fie "lansate" pentru a realiza ceva de durata.

    chiar daca mai sunt naivi care vad in becali un "salvator-razboinic" al natiunii, s-a vazut ca totusi nu suntem sinucigasi. timpul este implacabil si un bilant este cerut fiecarui conducator. Dan Petrescu este un leader in disciplina fotbalistica. mai tirziu sau mai devreme il vom vedea selectioner al echipei Romaniei si de ce nu mai tirziu presedintele FRF. bafta Dane!
  • -4 (4 voturi)    
    Sa fim seriosi (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 11:06)

    Cristi [anonim]

    Unirea n-a jucat nimic! Autobaza in poarta si atat. Asta nu e fotbal si norocul asta chior n-o sa tina la nesfarsit daca nu joci si ofensiv. Imi pare rau ca o spun dar victoria nu este deloc meritata. Oricum, chiar si-asa, Dan Petrescu a reusit o performanta. A reusit sa construiasca dintr-o echipa fara valori o ECHIPA. Disciplina tactica este marea realizare a lui Dan Petrescu. Daca ar avea parte de jucatori valorosi, Petrescu ar putea face o mare echipa si ar putea avea mari performante.
    • +4 (4 voturi)    
      somn usor (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 11:25)

      luci [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      poate te-ai uitat la alt meci...
      cand romania a pierdut calificarea in danemarca in prelungiri, aiurea, daca tinem cont de joc, toata lumea a zis ca echipele mari au si noroc...
      acum nu se mai poate, ca este echipa romaneasca... rusine, rusine, rusine...
      sevillia nu a aratat mai nimic, ne-au tratat de sus, iar posesia nu spune nimic, mai ales ca in prima repriza cred ca cel putin 10 minute mingea a stat la piciorul portarului...
      felicitari unirea, felicitari dane!
  • 0 (0 voturi)    
    cam greu (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 14:35)

    woe [anonim]

    Sa nu manance bataie la Stuttgart. Nu imposibil, intr-adevar, dar tare greu, Stuttgart-ul e in forma.

    Marea greseala a lui Petrescu este ca a adoptat o tactica defensiva cand au jucat pe Ghencea cu Rangers. Era o echipa usor de batut si aveau un mare ascendent asupra lor. Acum erau calificati.

    O sa ne vaitam iara ca n-am putut.