FIFA a convocat o intrunire extraordinara/ Va fi sanctionat Thierry Henry?

de Lucretia Andriev     HotNews.ro
Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:08 Sport | Fotbal

Sepp Blatter
Foto: AGERPRES
Presedintele FIFA Sepp Blatter a convocat o intrunire extraordinara a Comitetului Executiv pentru a clarifica si sanctiona incidentele petrecute in ultima perioada in lumea fotbalului. In cadrul intalnirii se va discuta si despre cazul "hentului lui Thierry Henry" ce a dus la calificarea Frantei la Cupa Mondiala 2010 in dauna selectionatei Irlandei.

"Dupa evenimentele recente din lumea fotbalului, si anume a incidentelor din play-off-urile Cupei Mondiale  2010 din Africa de Sud, a arbitrajului si a iregularitatilor de pe piata pariurilor din fotbal, Presedintele FIFA a convocat o reuniune extraordinara a Comitetului Executiv", se arata pe site-ul oficial al forului mondial.

Incidentul in care a fost implicat jucatorul Barcelonei, Thierry Henry, va fi adus in discutie, fotbalistul putand primi o suspendare de 1-2 meciuri. Comitetul Executiv FIFA va discuta in cadrul aceleiasi sedinte punerea in practica a ideii inaintata de presedintele UEFA, Michel Platini, cu privire la introducerea a doi noi arbitri in meciurile de fotbal. Acest procedeu este testat in grupele Europa League, dar evenimentele recente din fotbal ar putea duce la introducerea definitiva a asistentilor suplimentari.

Reuniunea extraordinara a Comitetului Executiv va avea loc in 2 decembrie 2009 (Cape Town), cu doua zile inainte de tragerile la sorti pentru Cupa Mondiala.


Citeste mai multe despre   






















1747 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    irlanda (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:17)

    adi [anonim]

    si cu ce ii incalzeste asta pe irlandezi?
  • +1 (5 voturi)    
    looool (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:18)

    ekek [utilizator]

    deci omul da gol cu mana, se valideaza, franta merge mai departe. omul recunoaste ca a dat gol cu mana si ca este rusinat de faptul ca echipa lui s a calificat in acest mod. concluzia corecta: fifa intra in sedinta si il penalizeaza pe om pentru tupeul dovedit.

    Henry imi dadea impresia unui impertinent, dar dupa meciul asta a crescut mult in ochii mei. Daca este penalizat cumva, sper sa primeasca cu fruntea sus.
    • +3 (3 voturi)    
      ha (Marţi, 24 noiembrie 2009, 15:18)

      jj [anonim] i-a raspuns lui ekek

      in ochii mei crestea daca mergea la arbitru dupa gol si zicea ca a fost hent. ala ii fair play !
      si-o dat seama ce-o facut cam tarziu, dupa meci cand o vazut ce clar se vede la tv !
      • -1 (1 vot)    
        judecata de apoi ? (Marţi, 24 noiembrie 2009, 16:59)

        Fanel [anonim] i-a raspuns lui jj

        Ma jj tu ai furat vreodata sau ai mintit ?? Te-ai dus imediat la victima si cu un gest de fair play te-ai descarcat de pacat ??? Toate marile razboaie (teren fotbal sau camp -soldati ) au avut strategii mai mult sau mai putin ortodoxe pentru a le castiga !!! Este in codul fotbalului vreun articol care suspenda jucatorul ce da gol cu mana ?? Atunci de ce sa-l suspende ?? nici macar nu a luat cartonas , ...Totdeauna eroii morti sant ridicati in slavi iar cei vii sant secerati ...
        • 0 (0 voturi)    
          eu nu... (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 9:14)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Fanel

          am mintit, normal, dar niciodata nu a intrat cineva in rahat din cauza minciunii mele (inafara de mine bineinteles :D )
  • +3 (7 voturi)    
    Henry? (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:21)

    Close [utilizator]

    De ce sa fie el sanctionat? Poate un galben pentru hentz. Sanctiunea sa se dea persoanei care a avut si puterea de decizie si a folosit-o dupa cap.

    Arbitrul a stiut de "infractiune" si nu a actionat in consecinta.
    • 0 (2 voturi)    
      deci (Marţi, 24 noiembrie 2009, 15:22)

      jj [anonim] i-a raspuns lui Close

      dupa tine trebuie incurajat furtul si inscrierea golurilor cu mana. arbitrul niciodata nu o sa poata vedea tot pe teren. ca sa descurajezi pe viitor asa ceva henry ar trebui penalizat ... chiar daca se intampla si arbitru nu vede macar sa recunoasca imedait la arbitru ca sa poata schimba decizia !
      • +1 (1 vot)    
        Nu (Marţi, 24 noiembrie 2009, 16:20)

        Close [utilizator] i-a raspuns lui jj

        Dupa mine furtul trebuie pedepsit consistent si consecvent. Care este pedeapsa pentru un hentz? Aia sa-i dea.

        Din ce spune presa, Henry a recunoscut pe loc problema dar arbitrul a refuzat sa asculte. Jucatorul nu are autoritate, arbitrul da. Jucatorul nu poate sa anuleze un gol sau sa se pedepseasca pentru hentz, arbitrul da. Daca arbitrul a fost constient de problema si a ignorat-o merita pedepsit exemplar. A dat dovada de rea vointa.

        Henry a gresit intr-o faza de joc (crede-ma ca nu-s de acord, tot handbalist intr-o echipa de hoti il cred). Toti fotbalistii gresesc asa. Nu toti arbitri. Si faptul ca a stiut ca a fost hentz si a refuzat sa ia masuri, privand astfel o tara intreaga de o bucurie, il face pe arbitru cel mai vinovat om al meciului.

        Deci incearca sa te informezi inainte, arbitrul a fost informat chiar de jucatorul-infractor.
  • +3 (3 voturi)    
    F,I,F.A.... (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:40)

    gheorghe [anonim]

    . . . ar trebui sa anuleze meciul si sa dea victoria cu trei la zero irlandezilor pentru a taia cheful unora de a castiga meciuri neortodox.
  • -1 (3 voturi)    
    Nu Henry trebuie sanctionat... (Marţi, 24 noiembrie 2009, 15:01)

    Adi [anonim]

    ... ci arbitrul.
    • 0 (0 voturi)    
      nope (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 9:15)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Adi

      amandoi trebuiesc sanctionati...
  • +1 (3 voturi)    
    greseala sistemica (Marţi, 24 noiembrie 2009, 15:42)

    gogu [anonim]

    Daca cei din FIFA ar fi atat de bine intentionati si nu ar fi interesati de posibilitatea controlarii rezultatului final, ar putea foarte simplu implementa un sistem de arbitraj de genul celui din rugby, bazat SI pe un sistem video. Ar putea elimina macar greseli de arbitraj grosolane de genul celei de la meciul Franta-Irlanda.

    Insa opinia mea este ca nu se doreste asa ceva...
    • -1 (3 voturi)    
      fotbal virtual ??? (Marţi, 24 noiembrie 2009, 17:05)

      Fanel [anonim] i-a raspuns lui gogu

      Implementarea sistemului video va duce la pierderea spectacolului !! Se opreste meciul sa se vizioneze fazele in reluare ?? Tenisul mai are farmec daca se dau reluari viseo ?? Mai bine stam acasa si jucam fifa 2009 pe compiuter !!
      • 0 (0 voturi)    
        esti dus... (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 9:17)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Fanel

        si e mai bine asa nu?
        agrentina gol cu mana in 89
        anglia castiga dupa ce germaniei i se anuleaza un gol valabil
        korea intra in semifinale stim noi cum
        italia castiga cu australia (si apoi campionatul) dupa ce trebuia eliminata de australia daca nu fura arbitrul...
        etc...

        e mai bine asa decat "sa se piarda spectacolul" nu???
        minim 50% din campionatele mondiale au fost influentate decisiv de arbitrii... dar hei, nu se pierde spectacolu...

        incepe sa-mi fie din ce-n ce mai scarba de sportul asta din cauza magariilor care se fac in el...