Astra Ploiesti obtine o victorie mare pe teren propriu in fata Stelei, scor 2-1, in cea de-a 14-a etapa a Ligii 1. Ros-albastrii au deschis scorul prin "binecunoscuta" lovitura de cap a lui Kapetanos, dar dubla lui Paun aduce trei puncte Astrei, care paraseste zona retrogradabila si urca pana pe locul 11, la egalitate de puncte cu Pandurii.

Click aici pentru rezultatele si clasamentul Ligii 1!

Stoichita, antrenorul Stelei: "Am facut niste greseli copilaresti in aparare. E inadmisibil sa ratezi atatea ocazii. Nici terenul nu a fost prea bun, dar nu ne cautam scuze. La pauza eram pe locul intai, iar la sfarsitul meciului suntem pe 5-6".

Steaua incepe motivata partida, cu actiuni periculoase la poarta lui Miron. Plesan este lovit cu cotul in figura de Djokic si Stoichita este nevoit sa faca o prima schimbare in minutul 15. Plesan a suferit o fractura de os zigomatic si va purta in urmatoarele doua saptamani o masca de protectie. Golul vine in minutul 17. Centrare foarte buna a lui Banel Nicolita, pana la Szekely, acesta din urnma recentreaza in careu, iar Kapetanos inscrie cu o lovitura de cap. Stelistii continua sa domine partida, fara ocazii mari, insa, in fata portii si intra la pauza cu un avantaj minim, 1-0.

Repriza secunda aduce mai mult suflu in tabara Astrei. Egalarea vine dupa o serie de greseli in apararea stelista. Zapata respinge in doua randuri, dar Paun prinde un sut bun pentru care columbianul nu are solutii. Steaua continua sa greseasca in aparare, rateaza in fata portii lui Miron si primeste "lovitura de gratie" in minutul 89. Acelasi Paun il gaseste afara din poarta pe Zapata si inscrie din afara careului cu un lob peste portarul stelist.

Echipe de start:

Astra Ploiesti: Miron, Mihalache, Rohat, Oprsal, Craciun, Paun, Gheorghe, Takayuki, Paulinho, Djokic, Miranda

Steaua: Zapata, Marin, Baciu, Ghionea, Rada, Szekely, Plesan, Toja, Nicolita, Kapetanos, Surdu