Astra - Dinamo 1-2/ Toti favoritii, in semifinale

de A.S.     HotNews.ro
Joi, 19 noiembrie 2009, 20:24 Sport | Fotbal

Andrei Cristea, omul decisiv pentru Dinamo
In ultimul joc din sferturile Cupei, Dinamo s-a impus cu 2-1 pe terenul Astrei Ploiesti, gratie formei deosebite a atacantului Andrei Cristea. Acesta a deschis scorul in minutul 9, dupa un forcing sustinut al adversarului, apoi a marcat si golul decisiv (minutul 54). Astra a impresionat in prima repriza, cand a reusit sa revina pe tabela: a egalat in minutul 16 (Paun, penalty), apoi a mai trimis o data mingea in poarta adversa (Paulinho), insa golul nu a fost validat, din cauza unui ofsaid.

Cu trecerea timpului, Dinamo si-a impus jocul, a avut mai multe situatii, a marcat pentru 2-1, apoi a irosit cateva sanse bune de a inchide meciul definitiv. Situatia se putea complica in minutul 65, la eliminarea lui Moti,  numai ca arbitrul Balaj a re-echilibrat situatia numerica: a eliminat la cateva minute distanta si un jucator al Astrei, decizie luata cu multa usurinta.

Rezultate complete din sferturi de finala

Astra - Dinamo 1-2 (Paun 16 - Andrei Cristea 9, 54)
Craiova - CFR Cluj 0-1 (Dubarbier 33)
FC Vaslui - INter Curtea de Arges (Burdujan 87)
FC Brasov - Gloria Bistrita 3-0 (Hadnagy 4, Zaharia 30, Ilyes 60)

1381 vizualizari

• 0 (4 voturi)
    autorului (Vineri, 20 noiembrie 2009, 0:46)

Alex [anonim]

exista cateva obiectii la calitatea articolului Dvs. Sa punem aceste mici disonante pe seama oboselii si a stresului vietii politice mioritice din ultima perioada. Penalty-ul acordat echipei Astra a fost inexistent. Offside-ul incriminat a fost offside. Acum, doar pentru ca e o decizie "pro" echipa Dinamo, trebuie sa o suspectam, chiar daca face parte evident din sanctiunile acestui joc?:) Cel putin straniu acest mod de a gandi.
    In rest, va multumim pentru randuri. :)
  • +2 (4 voturi)
    prezentarea articolului.. (Vineri, 20 noiembrie 2009, 10:04)

ragnaros [anonim]

...de pe homepage e usor jenanta.
    nu se intelege decat ca Dinamo a castigat fiind favorizata de arbitri. arbitraj prietenos + gol anulat + eliminare usoara = reteta sigura pentru un "iar a furat Dinamo cu arbitrii"

probabil ca autorul e fan al vreunei echipe eliminate prematur din competitie. sigur speculez, dar altfel nu pot sa interpretez missleading-ul din prezentare.

ma rog. eu nu va multumesc pentru randuri. L2manipulate more efficient.
    domnule "A.S." (Vineri, 20 noiembrie 2009, 11:52)

liviu_ [utilizator]

as avea cateva lucruri de spus:
    - un reporter are datoria sa incerce macar sa fie cat de cat obiectiv.

dinamo a fust furata in 4-5 (10 greseli conform prosport) meciuri acest campionat, si acesta este singurul in care a fost ajutata. dac cum e ajutat odata toata lumea sare sa acuze dinamo de furt... si cand se arbitreaza impotriva lor este "arbitraj corect" si "borcea ar trebui sa se invete cu arbitrajele cinstite"

eu recunosc cand dinamo este ajutata de arbitrii (intentionat sau nu), si chiar a a beneficiat de avantaje inainte de 89.

dar astept acelasi lucru si din partea celorlalti suporteri (mai ales al celor stelisti), lucru care nu se intampla... sau daca cumva se intampla imi trantesc un "scopul scuza mijloacele" si gata, dar cand se intampla in favoarea lui dinamo toti de la dinamo sunt niste hoti...

pana una alta dinamo a pierdut o cupa pentru ca dinu recunoscut ca nu a fost hent si nu merita 11m si lui dinamo i s-a furat o cupa pe fata (cupa care a fost returnata de steaua pentru ca a fost castigata mincinos)... deci sa nu ma ia lumea pe mine cu dinamo este singura echipa hoata si gata...

pe urziceni nu ia vazut nimeni anul trecut, pe cfr nui prea vede etc...

nu cer decat putina obiectivitate. e asa greu?