Meci dramatic la Paris: Franta s-a vazut blocata de Irlanda care a marcat prin Robbie Keane (minutul 33), egaland situatia la general (in tur, francezii castigasera cu 1-0 la Dublin).

In prelungiri, Franta reuseste sa egaleze prin Gallas (minutul 104), dar golul a fost vehement contestat de irlandezi - in faza premergatoare inscrierii punctului, Henry preluase mingea cu mana. Arbitrul a validat golul si, cum nimic nu s-a mai intamplat pe tabela pana in final, golul lui Gallas a decis calificarea - Franta merge la Mondiale, Irlanda lui Trappatoni sta acasa... Final: Franta - Irlanda 1-1 (dupa prelungiri)

Vezi aici golul egalarii franceze:

Slovenia a dat marea lovitura in barajul pentru Cupa Mondiala: slovenii au eliminat Rusia, castigand acasa cu 1-0! In primul meci, Slovenia pierduse cu 2-1, golul marcat la Moscova (in finalul partidei!) fiind decisiv in ecuatia calificarii!

Calificare pentru Portugalia care s-a impus cu 1-0 pe terenul Bosniei, dupa ce castigase cu acelasi scor si pe teren propriu.

Grecia a castigat cu 1-0 pe terenul Ucrainei (gol Salginpidis, minutul 31) si fosta campioana europeana obtine dreptul de a juca la turneul final. In primul joc, la Atena, scorul fusese egal, 0-0.

Algeria a obtinut biletul spre Africa de Sud, dupa ce a castigat cu 1-0 meciul de baraj cu Egipt.Unicul gol a fost marcat de Yahia (min. 49).