Nationala naste polemici/ Mircea Lucescu: Iordanescu a preluat numai echipe gata facute

de A.I.     HotNews.ro
Luni, 16 noiembrie 2009, 11:35 Sport | Fotbal

Dupa ce Anghel Iordanescu a criticat in termeni duri jocul Romaniei din partida amicala cu Polonia (echipa nu a avut ritm, constanta si nici forta in atac), Mircea Lucescu i-a raspuns fostului selectioner al tricolorilor intr-o maniera proprie: "A avut sansa de a obtine rezultate doar cu echipe gata facute", a precizat Il Luce.

"Nu avem cum sa tragem prea multe concluzii. Jocul a fost urat, terenul a fost infect, adversarul a fost modest, dar rezultatul a fost pozitiv. Nu putem spune ca Polonia poate emite vreo pretentie. Noi nu am avut ritm, nici consistenta, nici forta de atac", a fost declaratia lui Anghel Iordanescu care l-a iritat pe Mircea Lucescu.

Venind in sprijinul echipei nationale a Romaniei si fiului sau Razvan, cel supranumit Il Luce l-a criticat pe fostul selectioner, despre care a precizat ca avut norocul de a prelua numai echipe gata facute de-a lungul carierei de antrenor.

"As putea spune ca pe Iordanescu l-am sprijinit personal cand a venit din strainatate, iar Halagian il trimisese la echipa de copii a Stelei. Am luat decizia de a-l pune secundul lui Dragusin la lotul national de tineret, tocmai ca sa-i dau o mana de ajutor la inceput de drum. Ii ofeream casete, informatii, orice avea nevoie! In timp, daca-mi amintesc bine, a avut sansa de a obtine rezultate doar cu echipe gata facute!", a declarat Mircea Lucescu, citat de gsp.

Romania a invins cu 1-0 in Polonia (intr-o partida amicala), dar jocul tricolorilor a fost criticat de mai multi oameni implicati in fenomen si de fostul selectioner Anghel Iordanescu.


Citeste mai multe despre   






















1579 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    avocatul (Luni, 16 noiembrie 2009, 11:49)

    noki [anonim]

    Nu inteleg, Mircea Lucescu e si avocatul lui Razvan?
    Ar trebui sa aiba mai mult bun simt, sa isi aduca amnte ca Dinamo a fost (si este) echipa securistilor.
    Care facea cele mai mari blaturi.
    Poate ar fi bine sa povesteasca si din astea.
    Sa il lase pe Razvan sa se apere singur.
    Altfel ne dam seama ca tata a avut un rol important in numirea ca antrenor a lui Razvan.
    Ii face un deserviciu.
    • 0 (6 voturi)    
      Asa cu Dinamo a fost echipa securitatii, (Luni, 16 noiembrie 2009, 12:33)

      domino63 [anonim] i-a raspuns lui noki

      sa nu uitam ca steaua a fost echipa ceausestilor.
      Si securitatea a fost tot a lor.
      Cat despre furturi, sa ne aducem aminte de mieciuri castigate in minutelew 94, 96 cu FC Bihor, penaltiuri inventate ca sa castige steaua (meciul cu FC Arges cand iovan si/a pierdut lantisorul in iarba), suita de meciuri fara infrangere dictata de valentin, nesimtirea lui stoica de a nu se prezenta la lot.
      Asa ca fratele meu lasa/ma cu blaturile lui Dinamo.
      Daca ti/au turnat in cap minciuni asa zisii ziaristi, poate nu esti de vina. dar pentru ca nu te informezi obiectiv, tu esti de vina.
      Esti doar un consumator anti-Dinamo si atat.
      Papagal al televiziunilor.
      Uita/te acum la Dinamo; pierde 10-12 puncte cu arbitrii, acum cateva campionate au avut un 11 m in etapa 30 si..
      Steaua, goluri din offside, meciuri cu valize, meciuri cumparate, ...
      Gandeste, suflete, nu manca ce ti se serveste!
      • 0 (0 voturi)    
        Corect! (Luni, 16 noiembrie 2009, 21:32)

        Cupa Campionilor [anonim] i-a raspuns lui domino63

        Intre 1986 si 1989, Steaua a jucat de 3 ori semifinala Cupei Campionilor, de doua ori a reusit sa joace finala, iar prima finala chiar a castigat-o. Bineinteles ca a fost meritul ceausestilor, nu al echipei! :D
        Victoria Bucuresti sau Flacara Moreni si relatiile lor cu Dinamo iti spun ceva? Daca nu, mai documenteaza-te!
        Nici Steaua nici Dinamo nu au fost usi de biserica. Nici inainte de '89 nici dupa. Dar sa victimizezi Dinamo... e o gluma buna! :))
        Sfatul cu ganditul e valabil si pentru tine! Nu manca ce iti serveste Borcea! ;)
    • +1 (5 voturi)    
      info (Luni, 16 noiembrie 2009, 13:57)

      info [anonim] i-a raspuns lui noki

      gigel....asta stie ce vb...a luat o cupa cu o echipa straina , iordanescu....nu a luat nimic, si daca iordanescu E BUN asa cum pretinde....ce performante notabile a mai avut dupa fifa1994???NIMIC
      • 0 (0 voturi)    
        chiar nimic? (Luni, 16 noiembrie 2009, 21:27)

        Remember [anonim] i-a raspuns lui info

        Iordanescu a fost antrenorul Stelei in finala Cupei Campionilor din 1989. Cate finale de Cupa Campionilor are Mircea Lucescu? Asa ca... nu poti sa spui ca Iordanescu e chiar un nimeni ca antrenor.
        Oricine are dreptul sa isi exprime o parere despre nationala. Inclusiv Iordanescu. Daca Lucescu nu era de acord trebuie sa aduca argumente pentru a-l contrazice, nu trebuia sa se lanseze intr-un atac la persoana.
      • 0 (0 voturi)    
        gresit (Marţi, 17 noiembrie 2009, 12:13)

        florin [anonim] i-a raspuns lui info

        Iordanescu a castigat ca antrenor cu Steaua Supercupa Europei in 1987. Sa nu uitam ca in 1986, cand s-a castigat Cupa Campionilor, Iordanescu era antrenor secund si jucator.
    • 0 (0 voturi)    
      avocatul (Luni, 16 noiembrie 2009, 19:00)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui noki

      E strigator la cer cum in tara asta daca apare un om care vrea sa faca ceva bun ( si aici ma refer la curatenia de la echipa nationala ) este imediat pus la zid de cei care iubesc haosul si indiferenta. Da d-le , sa fie Lucescu Mircea avocatul lui Razvan si parerea mea ca ar trebui sa fim toti cei care iubim acest sport avocatii lui Razvan. Am fi avocatii unui om care vrea sa faca lucruri bune. Ne-am saturat de "vedete"care sa faca tirajul ziarelor. Eu unul vreau ca rezultatele echipei nationale sa faca tirajul ziarelor.
  • 0 (0 voturi)    
    concluzie (Luni, 16 noiembrie 2009, 13:35)

    Ghita [anonim]

    nationala este "prea mica" pentru a avea atatea "nume mari": Lucescux2, Iordanescu, Sandu, Dragomir & Co.
  • -2 (2 voturi)    
    ;) (Luni, 16 noiembrie 2009, 14:24)

    cata [anonim]

    anghel iordanescu nici nu a avut banii lu' ahmetov ;)
  • 0 (0 voturi)    
    Generalul (Luni, 16 noiembrie 2009, 17:37)

    duru [anonim]

    d-le general iordanescu,

    ar trebui sa te duci la manastire, sa te pocaiesti.
    cum ai putut sa cazi in rusinea tradarii? nu-ti convenea la psd, foatre bine! stateai pe margine si ramaneai un personaj demn. unii te-au bagat in lista iar tu cu coloana ta vertebrala ai fugit la adversar. care te-a mai si ridicat in grad... fii sigur ca base a urmarit doua tinte: 1-sa stimuleze alte posibile tradari, 2-sa-si bata joc de voi. in ce lume s-a mai pomenit sa se avanseze tradatorii? cunosti dictonul de la iulius caesar cetire: iubesc tradarea, dar urasc pe tradatori!!!(editat de HotNews.ro)