Partida amicala

Polonia - Romania 0-1/ Victorie pe plaja

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 17:49 Sport | Fotbal

Razvan Lucescu, selectionerul Romaniei
Foto: HotNews.ro
Romania a castigat la limita (1-0) o partida amicala destul de plictisitoare disputata impotriva Poloniei. Starea gazonului ne-a amintit de "plaja" de pe Lia Manoliu si de umilinta cu Danemarca, in timp ce prestatia tricolorilor a fost una fara stralucire. Unica reusita i-a apartinut lui Daniel Niculae (59'), iar cele doua echipe au aratat ca nu este o intamplare ca nu s-au calificat la Cupa Mondiala din Africa de Sud.

Polonia si Romania au incercat pe cat posibil sa se anuleze, principala preocupare fiind aceea de a nu primi gol. Fazele importante de gol au lipsit in prima repriza, disputa respectandu-si statutul de meci amical.

Invingatoarea a fost stabilita de reusita frumoasa a lui Daniel Niculae (59'), tricolorii plecand invingatori din Polonia.

Cu toate ca au invins, elevii lui Razvan Lucescu nu au stralucit, echipa nationala fiind inca departe de pretentiile suporterilor. In momentul de fata, drumul catre EURO 2012 pare unul destul de greu, pe alocuri inabordabil. 

"Sunt multumit de rezultat, stiu ca aceasta victorie conteaza la clasamentul coeficientilor. Mi-as dori ca toti jucatorii sa isi dea viata pe teren ca Mirel Radoi si Cristi Chivu" - Razvan Lucescu.

Echipe:

Polonia: 1.  Kuszczak - 4. Kokoszka, 5. Dudka, 8. R. Lewandowski, 10. Obraniak, 11. Jelen, 14 Zewlakov, 16. Blaszczykowski, 17. Brozek, 18. Kosowski, 19. Kowalczyk

Rezerve: 12. Szczesny, 2. Sadlok, 3. Gancarczyk, 6. Guerreiro, 7. Majewski, 9. Rybus, 13. Glik, 15. Peszko, 20. Rzezniczak, 21. Gancarczyk, 23. Malecki

Romania: Pantilimon - Maftei, Radoi, Chivu, Rat - Roman, Apostol, Codrea, Tanase - Niculae, Marica

Rezerve: Coman, Sapunaru, Ghioane, Varga, Nesu, Goian, Nicolita, Andrei Cristea, Bucur, Grigore, Galamaz

Primul meci dintre cele doua formatii a avut loc pe 3 septembrie 1922, la Cernauti, scorul final fiind de 1-1. Disputa din Polonia a fost cel de-al 604-lea meci din istoria primei reprezentative a Romaniei.


Citeste mai multe despre   



















6123 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    Marica (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 18:31)

    yo [anonim]

    oare ce mai cauta Marica la echipa NATIONALA.Trebuie recladita echipa NATIONALA pe jucatori care vreau sa fie la echipa NATIONALA.
    Nu pe ciurucuri cu ifose de vedeta.
    • +2 (2 voturi)    
      care vor sa fie la national analfabetule... (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 19:04)

      yo yo [anonim] i-a raspuns lui yo

      In rest de acord cu tine...
      • +1 (3 voturi)    
        y (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 19:22)

        yo [anonim] i-a raspuns lui yo yo

        multumesc de corectare.
  • 0 (2 voturi)    
    Bravo Lucescu, mare antrenor (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 20:20)

    Mitica [anonim]

    Antrenorul intentiona sa schimbe multi jucatori, dar avind in vedere rezultatul, e mai important propriul palmares! Gelatii astia plini de ei ma cam calca pe nervi! Ultimul joc cu Olanda a fost mai interesant!
  • +2 (2 voturi)    
    Romania si Polonia (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 20:22)

    Cornel [anonim]

    O intilnire intre nationala mamaligii si nationala cartofilor fierti - rezultatul este ceva atit de fad, incit merge cu un pahar de apa calduta. Se spunea despre meci ca este amical, insa a fost mai mult decit atit, a fost o susa - pe un teren agricol, familiar ambelor reprezentative, au iesit scintei din ciocnirea tibiilor dar creerele s-au repausat in tihna; nici o idee tactica, nici o sclipire - daca nu se agata in ate semi-chifla lui Niculae rezultatul ar fi fost "pretul corect": 0.0 - cum spuneam, a fost intilnirea dintre mamaliga si cartofii fierti. Puah ! Polonezii, cel putin, au fost destul de smecheri ca sa se asigure ca vor participa la viitorul CE in calitate de gazde, noua aceasta sansa ne este refuzata, cel putin pina la omologarea fotbalului traditional, de maidan - unde am avea sanse serioase, doar avem cele mai valoroase maidane din Europa, daca nu credeti, intrebati-i pe Gh. Becali, Piturca, Corleone etc., toti jucind la ambele capete, adica fotbal si maidane, milioanele circulind intre fotbal si maidane si invers !
  • +2 (2 voturi)    
    bra - ang (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 20:56)

    fotbal [anonim]

    Baieti, daca vreti sa vedeti FOTBAL, uitati-va la alte meciuri. Eu ma uit la Brazilia - Anglia. Nu ca sunt fan brazilia sau anglia, dar astia joaca fotbal!
  • 0 (0 voturi)    
    eventual.... (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 22:39)

    Done [anonim]

    ... puteti incerca sa priviti si alte sporturi acolo unde mai este sport pentru ca fotbalul din Ro numa' sport nu se mai poate numi.
  • 0 (0 voturi)    
    ? (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 23:42)

    hjh [anonim]

    ce ziceti de handbal?
    • 0 (0 voturi)    
      handbal (Duminică, 15 noiembrie 2009, 1:52)

      UCMR [anonim] i-a raspuns lui hjh

      Bravo! Buna alternativa oferi! Haideti sa ne indreptam atentia spre handbal, unde echipele romanesti lupta de la egal la egal cu alte echipe europene puternice! Succes tuturor echipelor care ne vor reprezenta tara maine in competitiile europene!
  • 0 (0 voturi)    
    Pestele de la cap se-mpute ... (Duminică, 15 noiembrie 2009, 1:06)

    Cristi [anonim]

    Am fost foarte optimist cand am auzit ca Razvan Lucescu o sa fie noul antrenor al nationalei. Dar totul s-a naruit in clipa in care a declarat ca Dani Coman este mai bun decat Lobby. Lobont, desi este rezerva, este legitimat la AS Roma, pe cand finu' Coman se face de ras pe unde joaca. Pai bravo, fi baiatul lui tata, ranchiunos si ofticos, si o sa ajungi departe ... adica undeva la capatul clasamentului... Cu asa antrenor care promoveaza jucatorii dupa criteriile poftei o sa tot avem chiftele din astea.
  • 0 (0 voturi)    
    teren? (Duminică, 15 noiembrie 2009, 8:14)

    vlad [anonim]

    terenul ala era intravilan sau extravilan?
  • 0 (0 voturi)    
    selectia bato vina (Duminică, 15 noiembrie 2009, 15:52)

    tepes [anonim]

    Un antrenor fara prestanta nu poate avea rezultate,cit priveste alcatuirea echipei nationale lucescu jr.persista in greseli incepind cu acea catastrafa din serbia unde intirziierea introducerii lui goian a dus la acel rezultat umilitor.apoi convocarea unor jucatori rasuflati gen marica care continua sa fie o eterna speranta.sa nu mai vorbim de daniel nicolae care in afara de acea chifla si cu aj.unui adversar a marcat cu f.multa sansa in fapt rezerva eterna a lui auxere este un jucator mediocru care nu are ce cauta la nationala.Bilasco le da clasa celor doi,surdu la fel ,un mijlocas cu prestanta si inalt petre de-la steaua este peste codrea ex.pot continua,insa lucescu jr.prefera pretini,finii ,nasi si mult mult negru si cu bube-n cap .Ca sa ai echipa iti trebuie o aparare si un mijloc beton.Dupa mine echipa ar arata astfel:Pantilimon--sapunaru-goian-galamaz -rat apoi mijloc--ghvu--radoi -apostol-petre in fata -bilasco --mutu (surdu)