Oltchim a pierdut dramatic intalnirea din Rusia cu Zvezda, scor 27-26, iar elevele lui Radu Voina au ratat sansa de a se califica in grupele semifinale ale Ligii Campionilor cu doua etape inainte de terminarea grupei.

Vezi aici desfasurarea meciului:

Min 60/ Zvezda - Oltchim 27-26

Au marcat: Nechita 50', Maier 52', 57', Manea 54', Meirosu 58', Neagu 60'

Oltchim a reusit sa egaleze la 23, pentru scurt timp insa, iar Zvezda s-a distantat din nou pe tabela dupa ce Nechita a ratat o lovitura de la 7 metri, iar Galca a fost eliminata pentru doua minute. Finalul partidei avea sa fie unul tensionat, ratarea meciului apartinandu-i Adinei Meirosu, cu un minut si jumatate inainte de final, atunci cand rusoaicele aveau un gol avantaj. Zvezda castiga dramatic cu 27-26.

Min 50/ Zvezda - Oltchim 23-20

Au marcat: Nechita 42', 42',44', 49'

Valcencele devin ceva mai atente, iar datorita unei evolutii deosebite a Adrianei Nechita, Oltchim revine in joc la doar trei goluri de rusoaice. Urmeaza insa o noua perioada mai putin buna pentru romance, iar Zvezda se distanteaza la patru goluri, in timp ce Roxana Gatzel paraseste terenul accidentata.

Min 40/ Zvezda - Oltchim 19-16

Au marcat: Nechita 32', Galca 33', 38', Neagu 34', 39', Puscasu 34'

Romancele marcheaza cu greutate, iar atunci cand o fac primesc imediat gol pe contraatac. Rusoaicele sunt la timona partidei, cu toate ca portarita Paula Ungureanu are un procentaj foarte bun.

Min 30/ Zvezda - Oltchim 12-10

Au marcat: Galca 23', Lecusanu 26'

Oltchimul rateaza imens (Lecusanu rateaza doua lovituri de la 7 metri), Neagu trage peste, iar pasele sunt total imprecise. Perioada nefasta pentru romance, gazdele conduc pe tabela la pauza.

Min 20/ Zvezda - Oltchim 8-8

Au marcat: Lecusanu 17', 19'

Oltchimul se relaxeaza, iar gazdele inscriu trei goluri consecutiv si egaleaza pe tabela. Evolutia buna a rusoaicelor continua, iar Zvezda conduce pentru prima data in acest meci cu 7-6. Romancele par usor deconectate, in timp ce Zvezda puncteaza pe contraatac.

Min 10/ Zvezda - Oltchim 3-6

Au marcat: Galca 1', 5', 9, Neagu 7', Puscasu 8', Lecusanu 10'

Dupa un inceput echilibrat de partida, elevele lui Radu Voina s-au instalat la conducerea meciului, gratie golurilor Ionelei Galca si paradelor Paulei Radulescu.