Varsta a ajutat un portar sa-si califice echipa in Carlsberg Cup (Portugalia)

de Lucretia Andriev     HotNews.ro
Vineri, 13 noiembrie 2009, 17:41 Sport | Fotbal

Varsta medie a echipei i-a calificat in faza superioara
O simpla schimbare a unor jucatori poate pecetlui soarta unui meci. Asa s-a intamplat si in cazul echipei portugheze Portimonese, a carui antrenor a facut o inlocuire inspirata in minutul 91, introducand in teren un portar de doar 19 ani. Tanarul nu a avut nicio parada spectaculoasa, ba chiar meciul de joi cu Academica din Carlsberg Cup s-a incheiat 0-0. Cum a avut totusi castig de cauza Portimonese? Dupa o regula mai putin obisnuita.

In Grupa A din Carlsberg Cup, trei echipe (Portimonese, Academica si Beira-Mar) au terminat la egalitate. Urmatorul criteriu de departajare a fost golaverajul, dar si la acest capitol cele trei echipe au fost la egalitate. Regulile competitiei spun ca urmatorul criteriu de departajare este cel al mediei de varsta a jucatorilor folositi in comptitie. Astfel, echipa cu cea mai mica medie de varsta se califica in runda urmatoare.

Portimonense s-a calificat gratie inspiratei miscari a antrenorului. In minutul 91, tehnicianul a introdus pe teren un portar de doar 19 ani. Astfel, media de varsta a echipei a scazut pana la 24,5 ani, calificandu-se in faza superioara. Academica a avut o medie de varsta de 24,6 ani, iar Beira Mar de 25,4 ani, informeaza portugoal.net.

1835 vizualizari

• +1 (3 voturi)
    lol (Vineri, 13 noiembrie 2009, 17:51)

liviu_ [utilizator]

asta cu media de varsta e mai rau ca cea cu penaltyurile...
      Se poate si mai rau (Vineri, 13 noiembrie 2009, 19:25)

un_fost_microbist [anonim] i-a raspuns lui liviu_

La cupa mondiala din '90, din Italia, s-a tras la sorti ocupanta locului 2 in Grupa F. Castigatoarea, Irlanda, a jucat impotriva Romaniei. Pentru cei interesati, cea care a pierdut a fost Olanda.
      Mai departe cred ca se stie, noi pierzand la penalty-uri in fata Irlandei.
        partial corect (Vineri, 13 noiembrie 2009, 21:57)

cosmo [anonim] i-a raspuns lui un_fost_microbist

irlanda a luat prin tragere la sorti locul 2 dar si olanda s-a calificat de pe 3.
          corect (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 17:20)