"Rezultatul nu reflecta cu adevarat ceea ce a fost pe teren", a declarat Manuel Pellegrini, dupa ce echipa sa, Real Madrid, a castigat cu 3-2 derby-ul madrilenilor in fata celor de la Atletico. Galacticii au dominat clar partida, reusind sa marcheze de 3 ori pana in minutul 66, cand Sergio Ramos a primit rosu. Pe fondul superioritatii din teren, Atletico a marcat de doua ori pe final, fiind aproape de a egala in prelungiri prin Aguero, dar parada lui Casillas a adus trei puncte galacticilor. Extraterestrii de la Barcelona au castigat meciul cu Mallorca si raman pe primul loc, dupa 10 etape.

Primera Division, etapa a 10-a

Getafe - Deportivo La Coruna 0-2. Marcatori: Mista '13, Filipe '59 - cartonase rosii Riki ('26), Sergio ('77)

Tenerife - Malaga 2-2. Marcatori: Martinez '18, Alfaro '27/ Edinho '29, Lopez '78

Barcelona - Mallorca 4-2. Marcatori: Rodriguez '11, '40, Henry '44, Messi (penalty) '87/ Nunes '20, A. Keita '90

Atletico Madrid - Real Madrid 2-3. Marcatori: Forlan '79, Aguero '81/ Kaka '5, Marcelo '25, Higuain '64 - Ramos rosu ('66)