Europa League: Steaua, o umbra/ Dinamo, o echipa la picnic

de A.I.     HotNews.ro
Vineri, 6 noiembrie 2009, 10:57 Sport | Fotbal

Prea mici fata de fotbalul turc
Foto: Uefa.com
Steaua este criticata de jurnalistii turci dupa partida cu Fenerbahce (pierduta cu 3-1), formatia bucuresteana fiind "o copie proasta a ceea ce era odata". Mai bine nu stau nici rivalii de la Dinamo, cainii aratand impotriva lui Galatasaray "precum o echipa venita la picnic".

"Se poate considera ca Fenerbahce a trecut de faza grupelor. Doar matematica sta in calea calificarii. Trebuie sa recunoastem ca Steaua Bucuresti este o copie proasta a ceea ce era odata. Fenerbahce si Galatasaray au acumulat 12 puncte in cele patru meciuri cu marile echipe din Romania, care nu sunt prea puternice. Sa ne bucuram, dar sa ne si gandim la asta", se scrie in cotidianul Vatan, citat de Prosport.

Dinamo, marea rivala a formatiei din Ghencea, nu sta nici ea prea bine, cainii fiind depasiti categoric cu 3-0 chiar in Stefan cel Mare de Galatasaray.

"Am fost dominati total de Galatasaray, care a castigat fara probleme. Pacat de atitudinea jucatorilor mei. In repriza a doua am incercat macar sa inscriem golul de onoare, dar determinarea a lasat de dorit. Dinamo a fost ca o echipa venita la picnic, nu la un meci. Vom lua masuri atat disciplinare, cat si financiare. Cei care nu respecta blazonul lui Dinamo nu au ce cauta aici", a declarat Cornel Talnar dupa dezastrul cu Galata.

Steaua si Dinamo mai pastreaza sanse doar teoretice de calificare in primavara Europa League, cele doua echipe fiind depasite categoric de Fenerbahce si Galatasaray, numele mari ale fotbalului turc.

Grupa F:

Dinamo           0-3    Galatasaray
Sturm Graz    0-1    Panathinaikos

Clasament:
1 Galatasaray 10
2 Panathinaikos 9
3 Dinamo 3
4 Sturm Graz 1


Grupa H:

FC Twente    2-1    FC Sheriff  
Fenerbahce  3-1    Steaua

Clasament:
1 Fenerbahce 9
2 Twente 7
3 Sheriff 4
4 Steaua 2.


Citeste mai multe despre   



















1711 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    ... (Vineri, 6 noiembrie 2009, 11:06)

    Opposite [anonim]

    Ciobanul l-a alungat pe Bergodi si l-a luat pe Stoichita.

    Si Sapaliga la Dinamo.

    Frumos.
  • +1 (3 voturi)    
    urziceni (Vineri, 6 noiembrie 2009, 11:24)

    gigel [anonim]

    noroc cu unirea urziceni ca nu ne facem de ris in europa inca ...
  • -1 (3 voturi)    
    dubios (Vineri, 6 noiembrie 2009, 11:32)

    ekek [utilizator]

    aseara au fost vreo 2 oameni cel putin care nu au ce cauta pe teren ( Bicfalvi si Szekely).

    in rest parca am vazut un meci frumos. am pierdut, dar daca ar juca la nivelul ala in campionat, nu ar avea rivali.

    nu as sari asa repede sa ma iau de Stoichita, nu face treaba rea.
  • 0 (4 voturi)    
    ..... (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:15)

    hoha [anonim]

    Alo Nea Sandu nu ii mai lasati pe Steaua si Dinamo in cupe ca ne fac de rusine.

    Nu justificati dvs acu ceva timp blaturile ca ne ajuta sa nu trimitem echipe de provincie in cupele europene sa nu ne faca de ras?
  • 0 (2 voturi)    
    simetria salveaza romania (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:29)

    simetricu [anonim]

    super haioase au fost echipele noastre in liga eu.
    toate au incasat 3.

    daca distribuim golul clujenilor pretenilor dinamovisti rezulta o frumoasa dar dureroasa simetrie a infringerilor:
    3-1 1-3 3-1 1-3

    urmatoarea etapa baieti: aveti grija la nota 4.
  • +2 (2 voturi)    
    mda... (Vineri, 6 noiembrie 2009, 13:35)

    liviu_ [utilizator]

    singura solutie ar fi ca sa boicoteze suporterii meciurile, in sensul de a lasa goale stadioanele si de a nu semai uita la TV la fotbal.
    atunci sai vad pe marii fotbalului ce fac
    • +2 (2 voturi)    
      oare??? (Vineri, 6 noiembrie 2009, 14:01)

      ... [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      Exista si altceva in viata in afara de Fotbal ?????

      sa nu o luati de buna. Am scris intentionat cu majuscula.

      personal nu am mai calcat pe vreun stadion de ~10 ani (iar in total cred ca am fost la 4 meciuri).
      in schimb unii sunt atat de prinsi de fenomen incat se inchina la zeii lui peste.
      fotbalistii de la noi sunt betivi, drogati, afemeiati, infumurati, fitosi si mai presus de toate neseriosi.
      sunt atat de slabi incat ma intreb de ce dreaq se mai duc la stadion si cum naiba nu le e jena.
  • +1 (1 vot)    
    rk47irtik46kl (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 1:58)

    nurlla [anonim]

    nu stiu ce se intampla la steau dar ceva trebe schimbat...nu stiu ce dar asa nu se mai poate continua.....sa ne bata pe noi o echipa turceasca....rusineeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
  • +1 (1 vot)    
    dedicatie (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 15:40)

    adi [anonim]

    Se dedica "perfomantele" echipelor romanesti in cupe mandrului conducator Mititica D., re-re-re-ales, si declaratiilor sale ametitoare: "Cine se contra-candideze??! Pai da cu reusitele din mandatele mele poate concura cineva ??!"