Opinie

Einsteinii fotbalului

de M. Zidaru     HotNews.ro
Miercuri, 4 noiembrie 2009, 0:38 Sport | Fotbal

Ronaldinho si Seedorf
Foto: AC Milan
IQ-ul lor fotbalistic sare din tipare. Nu mai au nimic de demonstrat, doar creeaza fotbal in stare pura. Ei sint Ronaldinho si Seedorf, iar aseara, contra Realului, au functionat ca una dintre cele mai frumoase perechi fotbalistice vazute vreodata pe un teren. Dar jocul lor fabulos nu e intimplator. Vezi ce e si-n creierul lor.

Clarence "De ce" Seedorf

"<<De ce>> e intrebarea mea favorita, pentru ca vreau sa stiu si vreau sa invat. Toata viata mea am facut asta", spunea Clarence Seedorf intr-un interviu pentru Times. Multi antrenori l-au urit sincer pentru ca intreba mereu "de ce?".

Dar olandezul nascut in Surinam chiar voia sa invete. A fost copilul-minune al Ajax-ului anilor '90, dupa care a ales mereu provocarile cele mai grele. Probabil cel mai talentat jucator de anduranta al ultimilor 20 de ani, a sclipit aseara chiar si in tacklingurile facute cu un incredibil devotament in propriul careu.

"De ce?"-ul sau nu e un moft PR-istic. Seedorf a studiat mereu, in teren si in afara. A facut o facultate de management si este proprietarul unei respectate companii de consultanta. A avut afaceri in media in Surinamul natal, iar militantismul sau contra rasismului si violentei in sport este de cea mai buna calitate.

Consultati-i site-ul. E un exemplu de concizie si gindire articulata. Omul acesta - prea des nedreptatit in topurile fotbalistice - are un drum clar in viata. E genul de personaj care ocoleste cararile batatorite. Cu riscul ca numerosi amploaiati in industria fotbalului sa-l considere un arogant.

Ronaldinho, joga bonito

"Ronaldinho poate face o mie de miracole cu mingea". A spus-o Johan Cruyff, creatorul stilului Barcelona si cel mai dur critic al echipei conduse de Joan Laporta. Cruyff, seriosul Cruyff, l-a dorit enorm pe Ronaldinho la Barcelona condusa de elevul sau Van Gaal, si a stiut de ce. Brazilianul e fotbal in stare pura si a readus la Barcelona anului 2003 placerea de a juca fotbal.

Acelasi lucru l-a facut si la AC Milan. Adus de fanaticul sau admirator Berlusconi dupa cel mai prost an la Barca, Ronaldinho n-a stralucit sezonul trecut. In acest sezon insa, Milan arata altfel. Grinta lui Ambrosini, Gattuso si Inzaghi, seriozitatea lui Seedorf si Pirlo au acum un nou motoras.

E relaxarea creativa a lui Ronaldinho, brazilianul care povesteste mereu ca in copilarie juca fotbal - in lipsa coechipierilor plecati la culcare - cu catelusul sau Bonbon. "Si sa stiti ca avea un drept foarte bun, dar nu stia regulile. Doar era ciine".

PS: O nota speciala pentru Leonardo. Noul antrenor al lui AC Milan a reusit sa-i faca pe Ronaldinho si Seedorf sa joace impreuna. Pina acum, sub comanda lui Ancelotti, ei jucau doar in aceeasi echipa.


Citeste mai multe despre   























4085 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Frumos ai spus-o! (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 2:06)

    Coco [anonim]

    Minunat!
  • +3 (5 voturi)    
    Super articol (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 8:27)

    SKB [anonim]

    Sunt un dusman declarat al fotbalului italian, nu-mi plac italienii pentru ca joaca la rezultat, dar nu pot decat sa admir aceasta echipa a Milan-ului.

    Astept sa creasca si mai mult, Ronaldinho da semne clare de revenire.
  • -4 (6 voturi)    
    nenea, ce e aia "grinta"? (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 9:21)

    marius [anonim]

    poate "ginta"? da' ginta de trei oameni cine a mai vazut?

    "fotbal in stare pura"... adaaanc! adica doar dau cu piciorul in minge, nu? este ceva mai pur de atat?
    • -2 (4 voturi)    
      eh..se mai intampla (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 9:48)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui marius

      a tradus omu' cu google translate din italiana si a uitat sa indice si sursa. inseamna determinare .
  • -1 (3 voturi)    
    Real (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 9:47)

    Mihai C-tin [anonim]

    Hai lasa-ma, mi-au dat lacrimile si nimic altceva...
  • +1 (3 voturi)    
    Echipa ! (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 9:57)

    Radu [anonim]

    AC Milan este echipa mea de suflet din 1987. Abia implinisem 10 ani atunci. M-au incantat la aceea vreme van Basten, Gullit... De atunci jocul si jucatori lui Milan ma incanta.
    Nu pot sa nu-l mentionez si pe Maldini (tata si fiu).
    Nu se aseamana cu nimic de pe la noi.
    Minuat articolul!
    Felicitari.
  • +2 (2 voturi)    
    eh.. (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 10:23)

    vlad [anonim]

    N-o fi ei "Einsteinii fotbalului" dar au facut o faza aseara in repriza a 2-a exceptionala. Seedorf paseaza catre Ronaldinho, au venit imediat 2 de la Real, asta ii da inapoi lu Seedorf, mai tine asta putin de minge, un calcai la Ronaldinho si asta din prima 1-2 cu Seedorf. Pacat ca n-a continuat faza ca i-a luat mingea :)
  • -1 (1 vot)    
    ha (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 12:08)

    anton [anonim]

    ma intreb dc voi ati vazut acelasi meci...cu o faza nu se face primavara...Milanl este o echipa de mosi lenta care nu mai sperie pe nimeni...Einsteinii fotbalului? uita-te la Messi/Ibrahimovici/Henri (Barca), la Ronaldo/Kaka (Real), la Lampard/Drogba/Anelka (Chelsea), la Cambiasso/Sneijder/Militio/Eto'o (Inter), la Fabregas/Van Persie (Arsenal), etc etc...toti sunt peste Seedorf/Ronaldinho...Milanul sta doar in Pato, Berlusconi nu mai investeste de mult bani, sunt sub Inter si Juve...
    • 0 (0 voturi)    
      zau? (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 20:44)

      a [anonim] i-a raspuns lui anton

      zau? poate te uiti ca cei mai sus enumerati au si vreo 5-10 ani mai putin. de-abia astept sa ii vad si pe ei la varsta lui seedorf ca joaca asa si ca au acea viziune asupra jocului.

      ar fi culmea ca realul sa fie sub milan la cati bani s-au bagat. dar din nefericire dupa rezultate nu se vede ca sunt mult peste.

      la milan e ca la steaua, bani ioc, gura mare.
  • 0 (0 voturi)    
    Fotbalul a murit de ceva vreme... (Joi, 5 noiembrie 2009, 0:06)

    George [anonim]

    Frumos! Doar "Unchiu' Vanea" IOAN CHIRILA mai putea gandi in acesti termeni...Din pacate MAFIA PARIURILOR A UCIS INTRECEREA SPORTIVA iar spectatorii si microbistii sunt MINTITI de 22 de jucatori ce-impreuna cu arbitrul- MIMEAZA jocul,DISPRETUIND SFIDATOR admiratorii FOTBALULUI...Pentru cei neincrezatori sa se uite putin cine sunt PRINCIPALII SPONSORI ai echipelor fruntase DE PRETUTINDENI... Groaznica mi se pare OMERTA GENERALIZATA a celor ce sunt implicati in "FENOMEN"(inclusiv comentatori tv).Parerea mea mea sincera? INVESTIGATII JURNALISTICE PROFUNDE(vezi incercarile domnului Tolontan despre o escapada de la Novi Sad a unui "briliant") sau asistam de "pacalici" TOTI LA MIZERIA NUMITA "SPORTUL-REGE"...
  • 0 (0 voturi)    
    fotbal (Joi, 5 noiembrie 2009, 8:06)

    alin [anonim]

    nu putem nega maestria unor jucatori care intr-adevar esti tentat sa zic ca ''reinventeaza fotbalul''. ramai uluit sa vezi ce se poate face cu acea minge. toate astea pana la un moment dat cand, asa cum spunea cineva mai devreme, realizezi cine si ce sta in spatele acestui fenomen. doar bani, interese (politice, materiale), ambitii necurate, etc.
    marea diferenta e ca in Romania avem un fotbal de f proasta calitate si oamenii care-l conduc sunt de o si mai proasta calitate. vezi doar scandaluri, barfe si alte mojicii facure in cardasie cu presa si nu mai ai timp sa vezi si partea pozitiva a acestui sport. sa vezi spectacolul din sport (daca se poate vb de asa ceva).
    la ei in schimb, stii ca exista aceleasi interese, dar cel putin occidentalii au mai mult bun simt si nu se dau in spectacol, nu se cearta ca la piata. acolo totul este in spatele scenei. si asta te lasa sa vezi spectacolul de care vb mai devreme. mai ai si momente cand te bucuri sa vezi cat de talentati sunt unii.
    una peste alta si fotbalul a ajuns un mijloc de manipulare. poate ca a fost mereu, dar acum e mai evident.