Dinamo - Gloria Bistrita 1-1/ Un punct in fata codasei clasamentului

de Lucretia Andriev     HotNews.ro
Duminică, 25 octombrie 2009, 17:37 Sport | Fotbal

Adrian Cristea, in sfarsit "Print"
Dinamo obtine o remiza pe propriul teren in fata bistritenilor de la Gloria, scor 1-1, in cea de-a 11-a etapa a Ligii 1. Cu primul meci al tandemului Talnar-Dinu pe banca tehnica, alb-rosii nu reusesc sa invinga ultima clasata. Andrei Cristea a deschis scorul in minutul 36, dar Keita aduce un punct Gloriei in minutul 69.

Dinamo a dominat clar prima repriza. Ocaziile nu s-au lasat asteptate, iar golul a venit in minutul 36. Bistritenii s-au aratat periculosi in cateva ocazii, cand au scapat pe contra-atac. Fazele controversate nu au lipsit, dinamovistii cerand de cateva ori acordarea unor lovituri de la 11 metri. Alb-rosii nu au facut o repriza secunda buna si au fost pedepsiti in minutul 69, de Keita. Dinamovistii au avut cateva ocazii clare de a marca pe finalul partidei, dar balonul "a refuzat" sa mai intre in poarta lui Albut si scorul final este de 1-1.

Cristi Borcea: "Este incredibil asa ceva! Am pierdut sapte puncte pe mana arbitrilor, nu se mai poate asa! Un asemnea arbitraj n-am vazut in viata mea, dar ce sa facem? Pierdem bani, pierdem puncte si ramanem cu dreptatea. Acest arbitru vine dupa 7 etape de suspendare, nu avea ce sa caute aici. Am pierdut 7 puncte pe mina arbitrilor in acest sezon, nu mi-a fost dat sa vad asa ceva in viata mea. Istvan Kovacs, cel care ne-a distrus la Medias, si acest Dansa trebuie delegati doar in Onoare si in Liga a III-a un an de zile, sa se dea un exemplu" (dinamovisti.ro)

Cum s-au marcat golurile:

Minutul 36: Andrei Cristea a deschis scorul cu un sut din marginea careului de sase metri, dupa o centrare foarte buna a lui Molinero

Minutul 69: Cursa a lui Sanmartean, iar Keita il invinge pe Dolha

Echipe de start:

Dinamo: Dolha, Molinero, Tamas, Moti, Pulhac, Torje, N'Doye, Bostina, Ad. Cristea, And. Cristea, Alexe

Gloria Bistrita: Albut, Homei, Vali Nastase, Ciuca, D. Sanmartean, Hora, Achim, L.Sanmartean, Bajenaru, Coroian, Borbely

1881 vizualizari

• 0 (2 voturi)
    adevarul este... (Duminică, 25 octombrie 2009, 22:23)

egroeg [anonim]

ca de mai multa vreme nu prea aratati fotbal,asa incat meciurile castigate apar ca intamplatoare.
    schimbati cati antrenori si arbitri vreti,dar cu echipa actuala nu veti avea rezultate.Va trebuiesc cel putin 4 jucatori de clasa.
      completare... (Luni, 26 octombrie 2009, 9:25)

liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui egroeg

cativa jucatori, un stadion, un antrenor (care l-am avut dar l-am demis ca de se ia de autotputernicur por... asta borcea...), si in primul rand alta conducere si alt impresar

nu e vina jucatorilor e via conducerii...
      conducerea schimba antrenorii in asa fel, ei nu se pot impune in fata jucatorilor. si jucatorii stiu ca joaca pe nepotistme si contrate cu giovanni, nu pe calitati fotbalistice.

parerea mea este ca pana nu o sa plece porcea, turcu si badea, si pana nu o sa inceteze influenta lui giovanni la dinamo, aceasta echipa practic nu are cum sa faca performanta!
      aceeasi remarca legata de giovanni si cu nationala

oricum eu acum am aflat "magnificul" rezultat al echipei mele, pentru ca pur si simplu nu ma intereseaza. atata timp cat sunt asemeena conducatori la carma cluburilor si al fotbalului romanesc in general, nu are rost sa pierzi 90 de minute uitandu-te la ceva ca aduce putin a fotbal.
      si oricum ma gandesc a in momentul in care nu o sa se mai duca nimeni pe stadion, nu o sa se mai uite nimene la TV, poate, o sa plece si panaramele astea de la conducerea clubului. Da stiu am inceput dinmineaza foarte optimist.
        nu-mi sunt.... (Luni, 26 octombrie 2009, 12:59)