Dinamo obtine o remiza pe propriul teren in fata bistritenilor de la Gloria, scor 1-1, in cea de-a 11-a etapa a Ligii 1. Cu primul meci al tandemului Talnar-Dinu pe banca tehnica, alb-rosii nu reusesc sa invinga ultima clasata. Andrei Cristea a deschis scorul in minutul 36, dar Keita aduce un punct Gloriei in minutul 69.

Dinamo a dominat clar prima repriza. Ocaziile nu s-au lasat asteptate, iar golul a venit in minutul 36. Bistritenii s-au aratat periculosi in cateva ocazii, cand au scapat pe contra-atac. Fazele controversate nu au lipsit, dinamovistii cerand de cateva ori acordarea unor lovituri de la 11 metri. Alb-rosii nu au facut o repriza secunda buna si au fost pedepsiti in minutul 69, de Keita. Dinamovistii au avut cateva ocazii clare de a marca pe finalul partidei, dar balonul "a refuzat" sa mai intre in poarta lui Albut si scorul final este de 1-1.

Cristi Borcea: "Este incredibil asa ceva! Am pierdut sapte puncte pe mana arbitrilor, nu se mai poate asa! Un asemnea arbitraj n-am vazut in viata mea, dar ce sa facem? Pierdem bani, pierdem puncte si ramanem cu dreptatea. Acest arbitru vine dupa 7 etape de suspendare, nu avea ce sa caute aici. Am pierdut 7 puncte pe mina arbitrilor in acest sezon, nu mi-a fost dat sa vad asa ceva in viata mea. Istvan Kovacs, cel care ne-a distrus la Medias, si acest Dansa trebuie delegati doar in Onoare si in Liga a III-a un an de zile, sa se dea un exemplu" (dinamovisti.ro)

Cum s-au marcat golurile:

Minutul 36: Andrei Cristea a deschis scorul cu un sut din marginea careului de sase metri, dupa o centrare foarte buna a lui Molinero

Minutul 69: Cursa a lui Sanmartean, iar Keita il invinge pe Dolha

Echipe de start:

Dinamo: Dolha, Molinero, Tamas, Moti, Pulhac, Torje, N'Doye, Bostina, Ad. Cristea, And. Cristea, Alexe

Gloria Bistrita: Albut, Homei, Vali Nastase, Ciuca, D. Sanmartean, Hora, Achim, L.Sanmartean, Bajenaru, Coroian, Borbely