Mesajul zilei, de la un suporter scotian catolic: In numele tuturor catolicilor, multumim Unirii Urziceni

de M.Z.     HotNews.ro
Miercuri, 21 octombrie 2009, 12:42 Sport | Fotbal

Victoria categorica a Unirii Urziceni asupra lui Glasgow Rangers a bucurat nu doar suporterii romani, ci si microbisti din Scotia.

Dominic, un scotian catolic, suporter al lui Celtic Glasgow, a trimis pe adresa redactiei HotNews.ro urmatorul mesaj: "In numele tuturor catolicilor din lume, va rog sa transmiteti multumiri Unirii Urziceni pentru victoria de marti".

Reamintim ca intre Glasgow Rangers si Celtic Glasgow exista o rivalitate uriasa, Rangers fiind echipa protestantilor, iar Celtic - a catolicilor.


Citeste mai multe despre   



















5423 vizualizari

  • +4 (14 voturi)    
    vedeti, si altii stiu sa fie nesimtiti si porci (Miercuri, 21 octombrie 2009, 12:56)

    georgeb [utilizator]

    nici o natie nu are monopol pe marlanie
    • +5 (9 voturi)    
      ... (Miercuri, 21 octombrie 2009, 14:03)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui georgeb

      nu vad nicio problema daca se bucura suporterul lui Celtic Glasgow ca au luat bataie adversarii. Care e problema? Pana la urma e doar un meci de fotbal si atat.
      • -2 (10 voturi)    
        bullshit (Miercuri, 21 octombrie 2009, 14:43)

        georgeb [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

        -- ura sectariana dintre cele doua echipe este celebra.

        stiu ca si tu te bucuri cand pierde steaua daca esti dinamovist si viceversa. de-aia nici nu ma mira ca tie ti se pare ok.

        dar nu este. toate formele de tribalism sunt semn de lipsa de civilizatie si lipsa de creier.
        • +1 (5 voturi)    
          ... (Miercuri, 21 octombrie 2009, 16:30)

          dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui georgeb

          Adica sa lasam politica sa confiste si fotbalul? Mai bine sa ramana fotbalul asa cum e, adica un joc unde poti sa tii cu adversarul adversarului tau chiar daca nu e de aceeasi natie cu tine.
      • -2 (2 voturi)    
        nici o problema (Miercuri, 21 octombrie 2009, 14:44)

        Ghita [anonim] i-a raspuns lui dragos234

        mai ales ca se mai vb si de religie. iar aia de fapt nu sunt adversari ci parteneri in intrecere. iar in europa sunt chiar in aceasi barca pentru punctele pentru tara lor. nu e nici o pb ca la ei sunt cativa si la noi sunt o grama.

        nu e nici o pb ca gandesti asa ca doar esti "roman" iar romanii sau cam obisnuit cu d-astea direct de la sursa.
    • 0 (4 voturi)    
      Imbecili fara numar (Miercuri, 21 octombrie 2009, 14:15)

      Observatorul [anonim] i-a raspuns lui georgeb

      In numele oamenilor cu bun simt, speram ca imbecilii vor fi eradicati.

      Daca nu se poate altfel, atunci macar tinuti in casa la televizor ori pe stadion cu meciuri non stop.
    • -2 (2 voturi)    
      romania (Miercuri, 21 octombrie 2009, 14:23)

      romania [anonim] i-a raspuns lui georgeb

      Mesajul a fost primit in redactie in limba romana.
      (Altel cred ca in articol il dadea in original.)
      Asa ce e discutabil daca autorul e roman sau strain.
      • +2 (2 voturi)    
        Nu stii sa citesti? (Miercuri, 21 octombrie 2009, 14:46)

        georgeb [utilizator] i-a raspuns lui romania

        Dominic, un scotian catolic, suporter al lui Celtic Glasgow, a trimis pe adresa redactiei HotNews.ro urmatorul mesaj: "In numele tuturor catolicilor din lume, va rog sa transmiteti multumiri Unirii Urziceni pentru victoria de marti".
        ----

        cati romani catolici suporteri ai glasgow celtics, pe care ii cheama Dominic, cunosti?

        nu, e un conflict inter-religios. cunosc suficient conflictul rangers-celtics.
  • 0 (8 voturi)    
    kknari exista peste tot (Miercuri, 21 octombrie 2009, 12:57)

    marius [anonim]

    chiar si in fotbalul pe care il numim "civilizat"
  • +1 (9 voturi)    
    idioti religiosi (Miercuri, 21 octombrie 2009, 13:06)

    adrian [anonim]

    Ce mi-e Sfanta Parascheva ... ce mi-e adunatura de huligani scotieni crestinati si crestinizati
    • +2 (4 voturi)    
      Confuzie (Miercuri, 21 octombrie 2009, 13:30)

      The Saint [anonim] i-a raspuns lui adrian

      te referi probabil la multimea venita la Sf. Parascheva la Iasi. Daca te referi la Sfanta Parascheva iti doresc s-o cunosti cat mai curand.
    • 0 (0 voturi)    
      idiot nereligios (Vineri, 23 octombrie 2009, 4:50)

      toth iotzobagh [anonim] i-a raspuns lui adrian

      ...se vede ca ersti o likea comunista ,poate un fiu de cruiminal comunist..oricum ,afla blestematule, ca de ce ti-e frica nu vei scapa!
  • +2 (8 voturi)    
    Fanatismul ia uneori aspecte contradictorii (Miercuri, 21 octombrie 2009, 13:11)

    mithrill [anonim]

    Oare cum o fi sa nu poti sa tii cu o echipa din tara ta intr-o competitie SPORTIVA cu o alta de aiurea? Sa fie normala atitudinea acestui "suporter"? La asta s-a ajuns? Asta le spune popa la biserica lor? Asta le spune popa ultrasilor din Romania?
    Cred ca e anormal ce se intampla si mai cred ca e vorba de o lipsa cronica la mansarda cetatenilor... Sistemul isi dovedeste limitele, invatamantul ar trebui scuturat de religie...
    • +7 (7 voturi)    
      nationalism vs religie (Miercuri, 21 octombrie 2009, 13:26)

      anti-vadim [anonim] i-a raspuns lui mithrill

      De acord cu religia care trebuie scuturata. Dar nationalismul cand il scuturam? Adica de ce trebuie neaparat sa tii cu o echipa din tara ta? Ce e Posada? Marasesti? E doar un amarit de sport, ridicat la rang de mandrie nationala de alde becali de la noi si de aiurea.
      Ar trebui sa poti tine cu cine vrei, cu cine joaca mai spectaculos, mai curajos etc. daca tot nu ai altceva mai bun de facut decat sa te uit la altii cum joaca fotbal.
      • +1 (1 vot)    
        Mda (Miercuri, 21 octombrie 2009, 13:38)

        Romanul [anonim] i-a raspuns lui anti-vadim

        Dar te-ai gandit la impactul pe care acest mesaj l-ar putea avea asupra jucatorilor scotieni de la Rangers? Totusi, au pierdut un meci, nu o batalie cu musulmanii....
      • +3 (3 voturi)    
        Nu e neaparat... (Miercuri, 21 octombrie 2009, 13:42)

        mithrill [anonim] i-a raspuns lui anti-vadim

        dar cred ca e o atitudine "normala", asa suntem educati. Eu n-am zis sa te urci pe garduri, sa arunci cu pietre sau mai stiu eu ce manifestare extrema. Eu cred ca un om obisnuit poate privi un spectacol sportiv si poate aplauda la final echipa mai buna. Dar eu simt o emotie pentru echipa care poarta culorile tarii mele, sau care consider eu ca ma reprezinta cand e vorba de cluburi. Nu cred ca e vorba de nationalism si nici macar nu ma refeream strict la fotbal.
    • +2 (4 voturi)    
      Putina istorie (Miercuri, 21 octombrie 2009, 13:36)

      William Wallace [anonim] i-a raspuns lui mithrill

      Englezii au macelarit la greu pe bravii scotieni. daca noi suntem intelegatori cu cei care ne-au omorat si violat femeile, nu inseamna ca toti oamenii sunt la fel de iertatori si iubitori de dusmani. De acord ca noi din acest punct de vedere suntem civilizati. Rivalitatea scotienilor cu englezii Nu are legatura cu biserica, ci cu istoria. Biserica e cel mult o haina.
      • +1 (3 voturi)    
        Mai multa istorie (Miercuri, 21 octombrie 2009, 14:42)

        Axul [anonim] i-a raspuns lui William Wallace

        Urmasii colonistilor englezi in Scotia si in Irlanda sunt de religie protestanta sau anglicana. Bastinasii, adica scotienii si irlandezii, au ramas catolici. Conflictul este deci istoric si national.
        In Romania, catolicii, uniatii , protestantii si reformatii sunt urmasii invadatorilor unguri si ai colonistilor adusi de ei, iar greco-catolicii sunt o diversiune politica ungureasca. Ortodocsii se identifica cu bastinasii, iar ateii sunt etno-masochisti.
        Celor care sunt impotriva religiei, le recomand sa faca grafitiuri relevante pe sinagogi, ca si alea tot biserici sunt.
  • +4 (4 voturi)    
    Mai mult discernamant (Miercuri, 21 octombrie 2009, 13:39)

    Un roman [anonim]

    Va salut

    Cred ca redactia Hot News este una profesionista si sper ca astfel de titluri sa nu si mai gaseasca locul pe paginile acestui site (voi nu sunteti cancan / libertatea / the sun).

    Daca comentariul lui era "In numele tuturor suporterilor Celtic ...." poate mesajul merita publicat .. poate . In schimb , un mesaj care are la baza adversitatile de natura religioasa nu cred ca trebuie propagat.
  • +6 (6 voturi)    
    Nu el este idiot (Miercuri, 21 octombrie 2009, 13:39)

    CezarN [utilizator]

    Nu suporterul respectiv este dobitoc. La nivel de individ trairile pot fi diverse si contradictorii. Insa cei care fac din astfel de mesaje o sarbatoare, un eveniment facandu-le o publicitate vecina cu propaganda sunt cei mai vinovati de aprinderea conflictelor de sorginte religioasa.

    Acesta nu este in nici un caz "Mesajul zilei", cum titreaza hotnews, ci "Tampenia zilei", "Absurditatea zilei", sau cum vreti sa o numiti, insa in acelasi registru.
  • -2 (2 voturi)    
    fun (Miercuri, 21 octombrie 2009, 13:41)

    Bogdan [anonim]

    mie mi se pare fun baiatul asta... singura greseala pe care i-o pot imputa e ca a omis posibilitatea de a exista si suporteri catolici ai lui Rangers ;)) ... astia cred ca nu vor fi recunoascatori Unirii :))
    • 0 (2 voturi)    
      nu stii mare lucru despre celtics vs rangers (Miercuri, 21 octombrie 2009, 14:50)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      diferenta dintre celtics si rangers este pur religioasa.

      Celtics este echipa catolica, Rangers este echipa anglicana.

      Ambele tabere sunt batute in cap si le urez numai de bine. Si nu, nu este deloc fun baiatul, este victima a indoctrinarii tribaliste.
  • 0 (0 voturi)    
    Inca suntem departe.. (Joi, 22 octombrie 2009, 9:26)

    maman [utilizator]

    Catolici sau protestanti, suporteri sau simpli spectatori , dar ei nu se mai bat ca animalele in turma, pe stadioane.Nu le-a placut meciul, au plecat si si-au lasat pe teren fularele. Macar acolo sa jungem noi, si apoi putem sa comentam de unii si altii.
  • 0 (0 voturi)    
    Asta sigur (Joi, 22 octombrie 2009, 10:18)

    Pantera Roz [utilizator]

    e emigrant roman.Sau scotienii ne fac concurenta la ridicol.Tin cu Dinamo de 35 de ani,dar nu mi-ar fi dat prin cap sa scriu unor straini pt. a-i felicita ca au batut pe Steaua.E penibil.Or fi stelistii astia asa,mai,ciudatei,dar "e" romani de-ai mei,ce D-zeu!Apropo,bafta cu Fenerul!Pe bune si fara nici un mishto!Si hai Romania for ever!