Champions League

Rangers - Urziceni 1-4/ O echipa dupa chipul si asemanarea lui Dan Petrescu

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Marţi, 20 octombrie 2009, 20:10 Sport | Fotbal

Noaptea fericirii pentru Unirea
Foto: AGERPRES
Unirea Urziceni a uimit Batranul Continent dupa victoria de rasunet, scor 4-1, obtinuta pe terenul celor de la Glasgow Rangers, una dintre prezentele obisnuite in Champions League. "Minunea ialomiteana" continua sa impresioneze si dupa cucerirea campionatului in Romania, formatia lui Dan Petrescu obligandu-i pe britanici sa le pronunte corect numele. Au marcat Bilasco (32'), Lafferty (autogol 49'), McCulloch (autogol 59') si Brandan (65'), pentru Unirea, respectiv Ricardo Vilana (autogol 2') pentru scotieni. Urziceniul acumuleaza patru puncte si poate visa la primavara europeana.

"Vrem o minune pentru a castiga la Glasgow", spunea Mihai Stoica inainte de partida de pe Ibrox Park. Chelsea de Ialomita a reusit inca o minune dupa castigarea campionatului in Liga 1, Urziceniul prinzand o seara magica in Marea Britanie.

Disputa de la Glasgow a inceput cum nu se poate mai prost pentru Unirea, Ricardo Viana trimitand in propria poarta dupa numai doua minute. Se anunta un festival de goluri la poarta lui Tudor. Asezati bine in teren de Dan Petrescu, Galamaz si compania au trecut la controlul partidei. A fost 1-1 la pauza dupa ce Bilasco a inscris dupa o faza de manual creata de Brandan.

In a doua repriza, Unirea a punctat de trei ori (Lafferty - autogol 49', McCulloch - autogol 59' si Brandan 65'), iar jucatorii gazda erau puternic apostrofati de intreaga asistenta.

Urziceniul mai trece in cateva randuri pe langa gol, dar Varga si Tibi Balan nu profita de situatii clare de gol. Se termina 1-4, iar Unirea are sanse reale de a ajunge in primavara europeana.

Visul frumos inceput intr-o noapte fierbinte de Baragan a continuat si in Champions League, Urziceniul fiind in aceste momente un oras cunoscut in fotbalul de pe Batranul Continent.


"Nu suntem entuziasmati pentru ca nu s-a realizat o mare performanta, ci doar un mare rezultat. Calificarea in primavara europeana ar fi o performanta extraordinara. Rezultatul acesta creeaza o presiune extraordinara" - Mihai Stoica (gsptv).

"Desi am inceput foarte bine, nu am reusit sa ne impunem jocul. Apoi am primit trei goluri pe care in mod normal nu le-am fi primit niciodata. Una peste alta, a fost o seara dezamagitoare", a declarat Walter Smith (antrenor Glasgow).

"Dan Petrescu a reusit sa faca o echipa serioasa. Imi aduc aminte ca spunea de mult ca vrea sa castige la Glasgow. Felicitari! E o victorie mare si celelalte echipe au ce invata de la acest meci. Nu am vazut meciul, dar este un rezultat extrem de important" - Mircea Sandu (gsptv).

"Date fiind conditiile create de guvernele din ultimii 20 de ani, fotbalul nostru este un erou. Au facut cinste fotbalului cu aceasta victorie. Dumitru Bucsaru e de felicitat pentru ce a facut la Unirea. E o victorie mare pentru ei si o victorie mare pentru Romania. Unirea a jucat astazi de parca ar fi jucat finala, bravo lor si felicitari jucătorilor" - Dumitru Dragomir (gsptv).

Au mai ramas de disputat:

4 noiembrie:

Unirea Urziceni - Rangers
FC Sevilla - VfB Stuttgart

24 noiembrie:

Rangers FC - VfB Stuttgart       
Unirea Urziceni - FC Sevilla

9 decembrie:

VfB Stuttgart - FC Unirea Urziceni
FC Sevilla - Rangers FC


Echipe:

Rangers: 1 McGregor - 5 Papac, 3 Weir, 6 McCulloch, 16 Whittaker - 14 Naismith, 4 Mendes, 8 Thomson, 7 Davis, 11 Rothen - 18 Miller

Unirea: 74 Tudor - 22 Bruno Fernandes, 24 Maftei, 6 Galamaz - 19 Brandan, 32 Apostol, 18 Ricardo Vilana, 16 Nicu - 21 Balan, 9 Varga, 7 Bilasco


Citeste mai multe despre   






















18538 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    Incredibil (Marţi, 20 octombrie 2009, 21:49)

    Teo [anonim]

    Cat ghinion au baietii astia ....
    • +7 (7 voturi)    
      Echipa ar trebui sa joace in locul nationalei ! (Miercuri, 21 octombrie 2009, 10:26)

      Nicolae [anonim] i-a raspuns lui Teo

      Cu antrenor cu tot !
      • 0 (0 voturi)    
        Numai să... (Miercuri, 21 octombrie 2009, 13:20)

        aqualung [utilizator] i-a raspuns lui Nicolae

        Numai să nu ni-l ia polonezii.
  • 0 (2 voturi)    
    meci (Marţi, 20 octombrie 2009, 21:52)

    jaston [anonim]

    unde se poate vedea meciul pe net?
    multumesc
    • 0 (2 voturi)    
      meci (Marţi, 20 octombrie 2009, 22:20)

      sorin [anonim] i-a raspuns lui jaston

      google/free tv channels/
      selectezi tara/ descarci sopcast click pe tvr1

      momentan e off line
  • -29 (29 voturi)    
    buna seara (Marţi, 20 octombrie 2009, 22:17)

    silviu [anonim]

    GHINION??astia nu au ce cauta in ucl....asta dovedeste ce slab e fotbalul nostru...
    • +10 (12 voturi)    
      da, ghinion (Marţi, 20 octombrie 2009, 22:28)

      Teo [anonim] i-a raspuns lui silviu

      Sa primesti golul asa cum l-au primit, da, mi se pare ghinion.
    • +7 (9 voturi)    
      Dar tu vezi meciul? (Marţi, 20 octombrie 2009, 22:42)

      OzzyO [utilizator] i-a raspuns lui silviu

      Sau vorbesti doar asa ca sa nu taci? Unirea a controlat clar jocul si avea la un moment dat posesie 65%. Pentru un meci de CL, mai ales in deplasare, e enorm.
      Sper ca Unirea sa nu se multumeasca cu un punct, e rost de mai mult aici
    • +5 (7 voturi)    
      singura echipa profesionista (Marţi, 20 octombrie 2009, 22:55)

      Hollow [anonim] i-a raspuns lui silviu

      Ce mai zici acum, expertule? Doua goluri superbe si un penalty aparat...
    • +4 (6 voturi)    
      DEsteptule (Marţi, 20 octombrie 2009, 23:09)

      mititelu [anonim] i-a raspuns lui silviu

      Bine zis coane. Macar puteai sa astepti sfarsitul meciului. Poate incepi de acum incolo sa si gandesti inainte sa vorbesti
      • +3 (3 voturi)    
        felicitari (Miercuri, 21 octombrie 2009, 0:50)

        pcd [anonim] i-a raspuns lui mititelu

        felicitari Dan Petrescu si Unirea. o echipa fara ifose si 'aere', fara declaratii sforaitoare si infrangeri...umilitoare. la noi cam asa se poarta. se lauda toti(vezi borcea si becali) insa pe teren...zero rezultate. un mare minus pentru cei doi porci Sandu si Dragomir. ce cauta ei sa apara cu declaratii??!! nu e meritul lor. ei au instituit si mentinut mafia in fotbal, nu au legatura cu rezultatele sportive! nu au facut nimic pt fotbal. sa le fie rusine de porci si mafioti ce sunt. meritul le aprtine celor de la unirea: Dan Petrescu, conducatorii si fotbalistii nu porcilor de Sandu si Dragomir.
    • +5 (7 voturi)    
      ce spuneai? (Marţi, 20 octombrie 2009, 23:11)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui silviu

      tu harap alb, cum le stii tu pe toate...
    • +6 (8 voturi)    
      n-au ce cauta in UCL? (Marţi, 20 octombrie 2009, 23:13)

      ampersand [anonim] i-a raspuns lui silviu

      Maine, la servici, colegii din celelalte tari or sa ma-ntrebe - cum a fost si anul trecut in cazul CFR-ului Cluj - cine, ce, cum cu Urziceniul. E 1-4 pana una-alta :) Bravo, Urziceni!
    • +3 (3 voturi)    
      ai dreptate, 4-1 (Marţi, 20 octombrie 2009, 23:33)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui silviu

      la fel si tu, nu ai ce cauta in lumea comentatorilor de fotbal, fie ei si amatori, te-ai facut de ras.
  • -2 (6 voturi)    
    Apostol (Marţi, 20 octombrie 2009, 22:48)

    Teo [anonim]

    Mi se pare sters baiatul asta. Cred ca e cel mai slab de pe teren.
    • +1 (1 vot)    
      corect (Marţi, 20 octombrie 2009, 23:38)

      The Saker [utilizator] i-a raspuns lui Teo

      aceeasi chestie am observat-o si eu.
    • +2 (2 voturi)    
      asa...si? (Miercuri, 21 octombrie 2009, 0:05)

      BecSin [anonim] i-a raspuns lui Teo

      Mie imi place de Apostol de pe vremea cand juca la Farul si mi se pare, la fel, ca a facut un meci slab. Dar ce mai conteaza la 1-4? Asta ti-ai gasit sa comentezi? pfff...
  • +2 (4 voturi)    
    de ce sa nu bata chiar... (Marţi, 20 octombrie 2009, 22:54)

    cutu [anonim]

    romanii se dau batuti inainte de a incepe meciu ca asa sint leaderii de opinie, e 1-2, bravo team-ului, bravo dane.
  • -24 (24 voturi)    
    uluitor! (Marţi, 20 octombrie 2009, 23:12)

    clujean [anonim]

    asta se cheama"noroc porcesc"!
    • +3 (3 voturi)    
      poimaine (Marţi, 20 octombrie 2009, 23:18)

      releu [utilizator] i-a raspuns lui clujean

      ma duc la CFR Cluj cu Sparta.
      sa aibe si clujenii acelasi "noroc porcesc"
    • +6 (6 voturi)    
      efort (Marţi, 20 octombrie 2009, 23:20)

      kki [anonim] i-a raspuns lui clujean

      asta se cheama daruire si efort.

      n'am vazut echipa romaneasca sa alerge atat
    • +3 (3 voturi)    
      norocul si-lmai face si omul (Marţi, 20 octombrie 2009, 23:21)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui clujean

      Este meritul lor ca au stiut sa joace cu curaj. Se vede mana antrenorului.
    • +3 (3 voturi)    
      nu chiar (Marţi, 20 octombrie 2009, 23:37)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui clujean

      noroc porcesc ai tu ca nu-ti ploua in gat.
    • -8 (8 voturi)    
      ai dreptate (Miercuri, 21 octombrie 2009, 0:15)

      ws [anonim] i-a raspuns lui clujean

      nu cred ca am mai vazut/auzit de vreun meci cu trei autogoluri bagate intr-o singura poarta.

      voturile pe care le-ai primit demonstreaza un singur lucru: oamenii sunt de regula prosti. inteligenta e exceptia.

      regards,
      ws
    • +1 (1 vot)    
      Bravo, Urziceniul! (Miercuri, 21 octombrie 2009, 1:39)

      Mos Nicolae [anonim] i-a raspuns lui clujean

      Dupa cum spunea odata marele jucator de baseball Lefty Gomez: "I'd rather be lucky than good." Adica. pre limba noastra. "Prefer sa fiu norocos dacat bun."

      Nu e nimic rusinos sau "porcesc" in sansa unei echipe, mai ales cand respectiva echipa stie sa profite de ea.
  • 0 (0 voturi)    
    tv (Marţi, 20 octombrie 2009, 23:18)

    teo [anonim]

    dati-mi si mie o adresa unde pot vedea meciul, am incercat pe gecotv si cool-digi si nu vrea sa intre
  • +2 (2 voturi)    
    Jos palaria! (Marţi, 20 octombrie 2009, 23:21)

    Radu [anonim]

    Uite ca incep sa apara meciuri de poveste anul asta...

    Dupa acel rezultata surpriza de la Roma anul trecut - Bravo CFR, uite ca incepem sa iesim in fata :)

    Bravo Dinamo (pt acel 3-0), Bravo Urziceni! :)
  • +1 (1 vot)    
    mentalitatea,,,, (Marţi, 20 octombrie 2009, 23:29)

    Florin [anonim]

    ....cum spuneam si alta data, atitudinea si mentalitatea conteaza....se vede ca petrescu a jucat in Anglia si nu a batut in retragere....
  • +2 (2 voturi)    
    Multumim, Unirea ! (Marţi, 20 octombrie 2009, 23:31)

    Ionut Paunescu [anonim]

    Multumim, Unirea pentru ce ne-ai aratat tuturor ! Multumim, Dan Petrescu ! Acesta este atitudinea pe care trebuie s-o aiba pe teren jucatorii de fotbal romani (atat cei de club, cat si cei de la nationala) ! Sunteti tari, tineti-o "intarita" !
  • 0 (0 voturi)    
    Festival de autogoluri (Marţi, 20 octombrie 2009, 23:41)

    Marian [anonim]

    Unirea un autogol iar amaratii aia 2 sau chiar 3. Cred ca erau ametiti nu stiau la ce poarta joaca.
  • +3 (3 voturi)    
    Arigato ghoezimashta, Urziceni! (Marţi, 20 octombrie 2009, 23:43)

    CRadu25 [utilizator]

    Singura echipa care dovedeste atitudine (ca sa nu zic "cojones"), dupa meciul de anul trecut al lui CFR Cluj la Roma. Sper sa se mentina atitudinea si sa terminam cu "marile echipe" care se duc sa faca figuratie si schimb de tricouri pe acolo. Bafta Danut!!!
  • +3 (3 voturi)    
    numai de bine pt baietii de la urziceni (Marţi, 20 octombrie 2009, 23:45)

    visio [anonim]

    sper sa ia si campionatul, desi nu ma mai uit la "pacalelile" din fotbalul romanesc; ei si cfr cluj sunt noua fata a fotbalului romanesc; restul numai "aere"
  • +2 (2 voturi)    
    bravo !! (Marţi, 20 octombrie 2009, 23:54)

    marius [anonim]

    Felicitari UNIREA!
  • +2 (2 voturi)    
    super rezultat pt urzicutza (Miercuri, 21 octombrie 2009, 0:14)

    calin [anonim]

    minunat, fantastic, nu stiu al cui e meritul pt acest rezultat, dar nu conteaza, ce conteaza e ca urziceniul a castigat intr-o maniera extraordinara, de mare echipa, sper sa mai faca inca vre-o 2-3 puncte macar, sper sa ajunga in primavara ligii, e important pt ea dar poate mai ales pt fotbalul romanesc care si asa e tot mai des viciat de scandaluri.
    sper ca si celelalte echipe din europa league sa ia exemplu de la "urzicutza"
    inca o data felicitari si succes
  • +1 (1 vot)    
    Acasa (Miercuri, 21 octombrie 2009, 1:26)

    gabriel4west [utilizator]

    Dan Petrescu sa ramana la Urziceni si sa faca din echipa asta ce stie el mai bine - un fotbalist atat de mare ca el va sti sa faca o echipa dupa chipul si asemanarea lui I

    Dane, nu pleca in Polonia !!!!
    • +1 (3 voturi)    
      Aici. Nu are loc, nu vezi ? (Miercuri, 21 octombrie 2009, 2:05)

      rov [anonim] i-a raspuns lui gabriel4west

      Exemplu clasic, cand valoarea e lasata sa iasa la lumina, rezultatele vin.
      Adio piti&sandu#nasu&becli&mitici&toti dobitoci&fack&dumas&fii ndca

      &ilici bot as prostanacus ! - aici ma duce mintea...
  • 0 (0 voturi)    
    de ce ultimul gol este creditat lui brandan? (Miercuri, 21 octombrie 2009, 7:34)

    me [anonim]

    ultimul gol a fost creditat romanului(arg) pt ca sututl a fost pe spatiul portii pe cand celelalte nu!
  • -1 (1 vot)    
    care valoare? (Miercuri, 21 octombrie 2009, 7:46)

    mutu [anonim]

    Oare nu a fost si pe aici vreo valiza, tinind cont de numarul de autogoluri? Ca nici Rangers nu mai sint pe roze cu finantele.
  • 0 (2 voturi)    
    Felicitari! (Miercuri, 21 octombrie 2009, 8:45)

    gabifm [utilizator]

    Felicitari echipei, felicitari antrenorului, felicitari patronului si administratorilor.
    Miscarea capitala a fost in minutul 19.
    Bucuria de a fi roman am trait-o aseara.
    Multumesc Unirea!
  • +1 (1 vot)    
    ce sa zic... (Miercuri, 21 octombrie 2009, 9:19)

    liviu_ [utilizator]

    felicitari unirea!
    poate se mai califica si alta echipa din grupele CL sa avem si noi 2-3 poate da domnu si avem 4 in primavara europeana...

    ca fapt divers... nu am fazut meciul da nu pot remarca cascada de autogoluri... wtf?
  • 0 (0 voturi)    
    FOARTE TARE (Miercuri, 21 octombrie 2009, 9:27)

    Claudiu [anonim]

    Felicitari pentru echipa Unirea Urziceni.
    Sper ca cei din Bucuresti au invatat aseara o lectie despre ce inseamna fotbalul, daruirea, etc.
    Toti patronii de echipe ar trebui sa dea mai putin din gura si sa lase antrenorii sa-si faca treaba, daca tii pe cineva 2 luni si apoi il dai alara ca nu a facut performanta, niciodata nu vor obtine nimic.
    HAI DAN PETRESCU, HAI UNIREA URZICENI.
  • 0 (0 voturi)    
    INCREDIBIL! (Miercuri, 21 octombrie 2009, 10:07)

    anonim [anonim]

    Meritau oamenii aia o astfel de clipa dupa toate mizeriile indurate in campionat.
  • 0 (0 voturi)    
    BRAVO ! (Miercuri, 21 octombrie 2009, 10:13)

    dana eugenia [anonim]

    BRAVO jucatorilor, BRAVO Dan Petrescu, BRAVO Mihai Stoica !!!
    Si BRAVO patronului care a stiut sa aiba incredere in DP si MS !!!
  • 0 (0 voturi)    
    unirea urziceni (Miercuri, 21 octombrie 2009, 13:47)

    k7 [utilizator]

    pacat...."cu o floare nu se face primavara" si felicitarii iar ptr . celelalte echipe din liga 1 ...un sfat ...pentru patronii de cluburi.....cu cat apar la tv mai mult decat seful statului , nu are sa ajunga la performanta urziceniului