Cupa Mondiala, baraj: Irlanda - Franta si Portugalia - Bosnia, derbiurile rundei

de A.I.     HotNews.ro
Luni, 19 octombrie 2009, 15:09 Sport | Fotbal

Cupa Mondiala de Fotbal
Foto: fifa.com
La Zurich a avut loc tragerea la sorti a partidelor pentru accederea la Cupa Mondiala de Fotbal din Africa de Sud, derbiul rundei fiind intalnirea dintre Irlanda si Franta (ocupanta locului doi in grupa din care a facut parte si Romania).

Irlanda - Franta
Portugalia - Bosnia

Grecia - Ucraina
Rusia - Slovenia


Din prima urma valorica au facut parte Franta, Portugalia, Rusia si Grecia, in timp ce a doua urna a fost compusa din Ucraina, Irlanda, Bosnia si Slovenia (urnele au fost stabilite in functie de coeficientul fiecarei tari).

Confruntarile vor fi tur-retur, partidele urmand sa aiba loc in datele de 14 si 18 noiembrie.


Citeste mai multe despre   



















3895 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    si aici e pe urne valorice? (Luni, 19 octombrie 2009, 15:32)

    liviu_ [utilizator]

    nu cumva sa pice Doamne fereste franta cu portugalia si sa nu mearga una la mondiale ca e dezastru pentru bugetul FIFA. ma intreb d c nu a pus direct blater cine cu cine sa joace, ca tot dracu ala era.
    • +1 (3 voturi)    
      Dap (Luni, 19 octombrie 2009, 16:01)

      adi [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      de unde stii ca nu le-a pus Blater?
    • 0 (4 voturi)    
      Nu sunt de acord (Luni, 19 octombrie 2009, 16:04)

      Marian [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      Mi se pare corect cu capi de serie. Altfel te trezesti prin grupe de calificare cu o grupa cu Moldova, Feroe, Andora, San Marino, iar aici cu meciuri "de mare valoare" Bosnia-Slovenia etc. Tu te-ai uita la Campionatul Mondial la meciuri gen Costa Rica-Andora sau Bahrein-Feroe?
      • +1 (3 voturi)    
        daca taceai.... (Luni, 19 octombrie 2009, 16:45)

        gechi [anonim] i-a raspuns lui Marian

        omul vorbea despre capi de serie la baraj, nu la altceva. Unde, in mod normal, s-au calificat echipele de pe locul 2 in grupe, care au fost initial repartizate pe baza coeficientilor.
        Daca toti ar gandi ca tine, am urmari mereu aceleasi echipe la CM, fara a tine cont de valoarea sportiva, ci doar de preferintele unora care se uita la TV.
      • +1 (1 vot)    
        . (Luni, 19 octombrie 2009, 17:54)

        sep [utilizator] i-a raspuns lui Marian

        bre, uita-te cum a castigat Steaua CL in '86 sa vezi cum se faceau tragerile si mai vorbeste ok?
    • +1 (1 vot)    
      Dar (Marţi, 20 octombrie 2009, 8:12)

      sabo [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Blatter ...vine cumva de la "BLAT" ...sau invers!/
      • 0 (0 voturi)    
        arta e o mare dilema... (Marţi, 20 octombrie 2009, 9:29)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui sabo

        oricum BLATter isi poarta cu mandrie numele
    • 0 (0 voturi)    
      si care e problema cu urna valorica? (Marţi, 20 octombrie 2009, 15:28)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      daca echipele din a doua urna valorica sunt chiar bune atunci nu conteaza cu cine joaca, se vor califica. daca echipele considerate mai slabe chiar sunt mai slabe atunci prefer sa vad la mondiale portugalia si franta decat bosnia si slovenia, ar fi pacat sa vad un meci de baraj franta-portugalia pt ca una dintre aceste doua echipe va ramane acasa.
  • 0 (0 voturi)    
    singurul sistem.... (Luni, 19 octombrie 2009, 16:31)

    alex [anonim]

    ...corect 100% ar fi ca toate nationalele din lumea asta sa se intalneasca fiecare cu fiecare tur retur, si primele 32 sa ajunga la mondial. ceea ce evident este imposibil...
  • +1 (1 vot)    
    Greseala (Luni, 19 octombrie 2009, 16:49)

    Iorg [anonim]

    Raspund lui Marian ai omis Romania din acea gr valorica nu?
  • 0 (0 voturi)    
    Adevaratul derby (Marţi, 20 octombrie 2009, 0:09)

    Cky [anonim]

    Singurul meci care ridica un semn de intrebare cu privire la cine castiga biletele pentru Cupa Mondiala e Grecia-Ucraina. Atat. Restul, se stiu clar. Imi pare de Romania, Cehia si Croatia ca au ratat calificarea. De asemenea, din Africa, Nigeria e la un pas sa rateze Africa de Sud. Cred ca favorite la castigarea Cupei sunt Spania,Anglia si Argentina.
  • +1 (1 vot)    
    De ce (Marţi, 20 octombrie 2009, 8:14)

    sabo [utilizator]

    Anglia?
    Nu are prea multe atuuri.
    Poate ca Spania , ar fi cazul sa sparga gheata.
  • 0 (0 voturi)    
    baraj (Miercuri, 21 octombrie 2009, 3:20)

    acciduzzu [anonim]

    ce tot comentati acolo.noi nu ne dcem la nici un mondial,asti macar mai au o sansa(ma refer la Ucraina,Bosnia,Irlanda sao Slovenia)Mai tineti minte ca Sloveniei nu-i dadea nimeni nico sansa in meciul cu Romania-si totusi s-au calificat