Cu Bornescu in tribuna, Marinescu a fost cel mai slab jucator al Rapidului, portarul giulestenilor fiind vinovat la toate golurile clujenilor. CFR s-a impus categoric, scor 4-1, in Giulesti in fata unui Rapid care a fost invins de propriul goalkeeper. Au marcat Nei '10, '45, Muresan '68, Peralta '74 pentru oaspeti, respectiv Herea 12', pentru bucuresteni. In urma acestui succes, formatia din Gruia este noul lider al Ligii 1.

Rapidul incepea partida cu CFR din postura de lider al clasamentului, cuvantul de ordine in Giulesti fiind victorie. Cu toate acestea, oaspetii incep mai bine disputa, iar Clujul deschide scorul dupa o gafa imensa a lui Marinescu (Nei 10' modifica pentru prima data tabela).

Bucuria fostei campioane nu tine decat doua minute, Herea (12') egaland dupa o greseala a lui Nuno Claro.

La una din ultimele faze din prima repriza, Marinescu iese din nou la iveala, portarul rapidist greseste la o centrare, iar Nei (45') face 2-1. Goalkeeperul giulestean nu-si revine nici dupa pauza, iar reusitele lui Muresan (68') si Peralta (74') il au pe portar drept coautor.

Rapidul pierde clar pe propriul teren, scor 4-1, impotriva CFR-ului, dar senzatia generala este aceea ca Marinescu a imbracat gresit tricourile inainte de startul partidei.

"Nu e o tragedie, nu e o nenorocire, ne-am fi dorit sa ramanem pe primul loc, dar e bine si aici. Suntem la doar doua puncte de primul loc, asa ca e bine" - Nicolae Manea.

"Ma bucur ca am reusit sa castigam fara dubii la Rapid. Am venit hotarati, am fost mai buni ca Rapidul. La Rapid am facut mereu jocuri bune, chiar si cand am pierdut. Vreau sa felicit baietii si antrenorul. Nu se punea azi problema sa il dam afara pe Conceicao, chiar daca pierdea. Nu vreau sa comentez arbitrajul" - Iuliu Muresan (gsptv).

Click aici pentru rezultate si clasament.

Rapid: Marinescu - Helder, Iencsi, Ad. Iordache, Bozovici - Matici, Lazar - Buga, Spadacio, Herea - Ionita

CFR Cluj: Claro, Panin, Cabrera, Muresan, Edimar, Culio, Dani, Peralta, Nei, L. Traore, Deac