Adrian Mutu: Am dezamagit la Belgrad, dar nu e numai vina mea si a lui Chivu

de Lucretia Andriev     HotNews.ro
Joi, 15 octombrie 2009, 13:22 Sport | Fotbal

Mutu se apara
Foto: Rompres
Echipa nationala a Romaniei a incheiat, cu meciul de la Piatra Neamt impotriva Insulelor Feroe, cea mai slaba campanie de calificare la un turneu final. Dar in memoria tricolorilor va ramane intiparita infrangerea umilitoare pe care a suferit-o in fata Serbiei. Infrangere cu 0-5, de care Mutu nu se considera principalul vinovat.

Intr-un interviu acordat publicatiei italiene La Republica, citat de Mediafax, internationalul roman a declarat: "Stiu ca se astepta foarte mult de la mine, dar nu vreau sa raspund unor oameni care au alte interese. In Romania sunt un jucator important, la fel ca si Chivu, si de la noi se asteapta sa dam mereu totul. Contra Serbiei am dezamagit, dar infrangerea nu este numai din vina noastra".

"In Romania totul este posibil. Nu am facut nimic rau si pot spune ca m-am comportat ca un profesionist. Nimeni nu poate sa aiba dubii in aceasta privinta. Sotia mea nu cunoaste presa din Romania si nu vorbim despre asa ceva. Norocul meu ca sotia mea este o femeie inteligenta si intelege ca nu tot ce se scire despre mine este adevarat", a mentionat Mutu, in legatura cu petrecerile nocturne la care a participat saptamana trecuta.

"Prestatiile mele sunt judecate in functie de golurile mele si acestea au cam lipsit in ultima vreme. Trec printr-o perioada dificila, dar ma pun in serviciul echipei si muncesc mai mult pentru coechipierii mei. Dar nu pot fi de acord ca sunt judecat doar ca nu inscriu", a adaugat jucatorul Fiorentinei.


Citeste mai multe despre   























1422 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    desi nu-mi place mutu (Joi, 15 octombrie 2009, 14:53)

    autocriticu [anonim]

    cred ca are dreptate. starea actuala in fotbalul romanesc este deplorabila. iar pentru asta nu "stranierii" sunt de vina. am ajuns aici din vina toturor celor implicati in fotbal: jucatori, finantatori, antrenori si FRF. Cred ca principala vina apartine finantatorilor de cluburi, care prin "stilul balcanic" au anihilat motivatia jucatorilor de a fi mai buni si performanti.

    5-0 cu Serbia nu se datoreaza faptului ca jucatorii au avut o "zi proasta". Se datoreaza faptului ca fotbalul intern are o "perioada (15 ani?) proasta".
  • +2 (4 voturi)    
    Mutulica (Joi, 15 octombrie 2009, 17:18)

    kronk [anonim]

    Draga mutulica!Ai dezamagit de multe ori suporterii Romaniei.O data nu joci ca te dai ranit,in schimb joci la Fiorentina,altadata nu-ti place antrenorul etc,etc.Un adevarat jucator de nationala trebuie sa-si dea sufletul pe teren.Sa joace pina crapa daca e patriot adevarat si vrea sa apere culorile tarii.Daca nu,nu.Adio ma.
  • +2 (4 voturi)    
    uita-te la... (Joi, 15 octombrie 2009, 18:33)

    egroeg [anonim]

    toate meciurile din campania trecuta si spune-mi unul singur in care ai jucat ca un jucator de clasa.
    din pacate la tine nu a fost o intamplare jocul slab cu sarbii...la mai toate meciurile ,de la europene incoace ,n-ai aratat nimic
  • -1 (1 vot)    
    Chiar tot sunte-ti orbi MUTU A VANDUT MECIUL (Vineri, 16 octombrie 2009, 2:11)

    Adrian [anonim]

    MUTU a vandut meciul pentru k Serbia sa termine 1 in grupa. Ce sa mai vb aiurea e bagat in datorii pana peste cap si ca orice Roman adevarat face banii din orice chiar daca inseamna a-si vinde tzara.
    • +1 (1 vot)    
      Suntem bolnavi fara speranta.... (Vineri, 16 octombrie 2009, 11:38)

      Puiu [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      Nu merita comentata o asemenea imbecilitate izvorata din subsolul gandirii !!!!! Sarbii aveau sanse mari la primul loc indiferent de rezultatul cu noi !Se trezesc toti retardatii si urla ca ,, jucatorii trebuie sa-si dea sufletul la echipa nationala!!!!! " , ca am pierdut meciul pt ca Mutu a stat in restaurant pana la 3 dimineata , ca nu e patriot ...!!!! Bre , treziti-va sau taceti ! O echipa nu inseamna doar un jucator , devotamentul unui jucator nu se masoara in litri de sange varsati pe gazon , Lucescu este antrenor asa cum si Grigore e fotbalist ! Selectie super subiectiva , tactica zero , fotbal romanesc putred si corupt infestat de personaje dubioase provenite in majoritate covarsitoare din lumea interlopa ! Asta e fotbalul romanesc iar echipa nationala este cea mai buna imagine a haosului si mafiei care-l controleaza !
      • 0 (0 voturi)    
        Un mar stricat strica toata laditza (Vineri, 16 octombrie 2009, 19:12)

        Adrian [anonim] i-a raspuns lui Puiu

        Omule ..a juca pentru tzara ta e o responsabilitate reprezinti un intreg popor. Ai auzit de etica profesionala, responsabilitate, devotament. nu conteaza cu cine joci si ce sanse ai tu trebuie sa reprezinti pe cineva acolo cat mai demn si acel cineva in situatia asta era Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    dar cine spune ca esti singurul sau principalul vi (Vineri, 16 octombrie 2009, 23:16)

    toto [anonim]

    Nici macar nu intelegi de ce esti atacat. Atitudinea pe care o ai deranjeaza, esti arogant. Cat despre profesionalismul tau, tu consideri ca e normal si ca dupa un meci pierdut in halul ala, sa te duci la nu stiu ce petrecere? E normal sa parasesti hotelul fara sa anunti antrenorii? E normal sa umbli noaptea pe la petreceri inainte de un meci? Sa nu zici ca e o inventie a presei, chiar eu te-am vazut la ora 12:30 noaptea in P-ta Amzei cu 24 ore inainte de un meci oficial la nationalei acum 3-4 ani. Chiar am ramas surprins ca erai acolo, eram convins ca toti jucatorii stau bine merci la Saftica si se concentreaza pt meciul de a 2-a zi. Asta nu e profesionism, ba chiar e prostie. Ai putea sa te abtii macar din interes, dar nici macar atat nu esti in stare. Esti imatur, nu ai invatat nimic de la viata si din greselile pe care le faci. Pur si simplu nu vreau sa te mai vad la nationala, nu ma intereseaza cat de valoros esti. Mai bine fara tine si linistiti. Oricum esti trecut de acum, nu ai reusit sa-ti valorifici talentul. Pacat, sincer imi pare rau de tine, dar m-am saturat de tine.