Preliminarii Cupa Mondiala

Romania - Feroe 3-1/ Mari cu cei mici

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Miercuri, 14 octombrie 2009, 19:58 Sport | Fotbal

Tricolorii, mari doar pentru Feroe
Foto: HotNews.ro
Tricolorii au asteptat ultimul meci din preliminarii pentru a bifa prima victorie acasa, Feroe fiind singura nationala careia Romania i-a luat sase puncte. Prima reprezentativa s-a impus cu 3-1 in fata unei formatii din lumea a treia a fotbalului, elevii lui Razvan Lucescu terminand grupa de calificare pe locul 5, penultimul. In pofida unei campanii ratate, la Piatra Neamt nationala a fost primita cu mult entuziasm.

Echipa trimisa in teren de Razvan Lucescu a inceput in forta partida cu modesta reprezentativa a Insulelor Feroe, tricolorii reusind sa deschida relativ repede scorul prin Apostol, in minutul 16. Cu multe faze de poarta si cu avantaj pe tabela, nationala Romaniei a dat senzatia ca poate marca multe goluri, dar la pauza s-a intrat cu avantaj minim pentru Radoi, Marica si compania.

Al doilea mitan a fost unul in care tricolorii s-au chinuit in multe actiuni sa depaseasca apararea aglomerata a oaspetilor, dar desprinderea a venit in minutul 65, atunci cand Gigel Bucur (unul dintre cei mai scunzi tricolori) a inscris superb cu capul.

Bo dejoaca o iesire gresita la off-side a Romaniei si puncteaza pentru Feroe in minutul 85, dar tabela de marcaj avea sa fie inchisa de Mazilu, reusita venita la doar doua minute dupa golul de onoare al oaspetilor.

Romania bifeaza prima victorie pe propriul teren din preliminarii tocmai in ultima partida, impotriva unei nationale din lumea a treia a fotbalului european.

Tricolorii incheie grupa de calificare pe locul 5 dupa ce Lituania a invins cu 2-1 pe Serbia.


"Meciul a fost unul placut, alert, la care ne-am conectat total si am avut multe situatii de a marca. Un prim obiectiv mic, dar important, s-a implinit in seara asta. Acela de a termina in urna a doua valorica. Stiu ca toata lumea a fost dezamagita dupa meciul cu Serbia, dar primii au fost jucatorii. Trebuie sa legam un nucleu care sa dea totul pe teren, dar pană acolo, in conditii de presiune maxima, mai avem mult de lucru" - Razvan Lucescu, selectioner Romania.

"Am ratat mult si am fi putut castiga mai evident. Am jucat mai incet, probabil ca i-am fi destabilizat pe feroezi daca am fi jucat mai rapid. Oricum, ei au iesit la joc si astfel am avut un avantaj. Am incheiat pe pozitia pe care am incheiat si am avut numai 12 puncte, mai putin de jumatate din punctele puse in joc in aceasta grupa. Oricum, cu Razvan avem un palmares pozitiv, dar din punctul de vedere al umilintei din Serbia nu e chiar bine" - Mircea Sandu (gsptv).

"Avem nevoie sa ne pregatim pentru urmatoarea campanie. Victoria cu Feroe e doar de moral, dupa meciul cu Serbia. Nu am luat intalnirea de astazi ca pe o razbunare, ci doar am vrut sa castigam. Eram la ultimul meci in fata suporterilor si trebuia sa jucam si pentru ei" - Razvan Rat (sport.ro).

"Cred ca am o mica entorsa, dar putea sa fie si mai rau. Voi face maine un control amanuntit. Nu a fost o campanie reusita, asta este sigur. Trebuie sa strangem randurile si ne dorim ca in viitor sa reusim mai mult. Chiar daca nu cred multi in noi, vom munci mai mult" - Dorin Gorin (sport.ro).

"Adevarul este ca fotbalul romanesc se afla in dificultate. Avem "calitatea" de a ramane orbi si surzi la atatea semnale negative. Momentan nu se mai poate face nimic. Trebuie putin calm si foarte multa rabdare. O schimbare nu vine de la o zi la alta" - Ladislau Boloni (gsptv).

Echipe:

Romania: 1 Pantilimon - 2 Panin, 6 Radoi, 5 Goian, 3 Rat - 8 Mara, 4 Apostol, 11 Grigore, 7 Varga - 18 Bucur, 9 Marica


Rezerve: Tatarusanu - Nesu, Adrian Cristea, Galamaz, Tibi Balan, Andrei Cristea, Mazilu

Feroe
: 1 Mikkelsen - 2 Naes, 3 Danielsen, 5 Bo, 6 Jacobsen, 7 Benjaminsen, 8 Samulesen, 4 Gregersen, 10 Olsen, 11 Holst, 9 Borg

Rezerve: Lokin, Eliasen, Jakobsen, Petersen, Joensen, Davidsen, Hansen


Partidele zilei:

Romania - Feroe 3-1

Lituania - Serbia 2-1

Franta - Austria 3-1


Clasament:

1 Serbia 22 puncte (calificata la Cupa Mondiala)
2 Franta 21 (merge la baraj)
3 Austria 14
4 Lituania  12
5 Romania 12
6 Insulele Feroe 4


Citeste mai multe despre   























5160 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    oare? (Miercuri, 14 octombrie 2009, 20:27)

    Manu [anonim]

    Oare de data asta vom castiga? macar acum....
    • +2 (4 voturi)    
      de ce? (Miercuri, 14 octombrie 2009, 20:40)

      thereauristu [anonim] i-a raspuns lui Manu

      da' oare mai conteaza? de ce?
      • +3 (3 voturi)    
        E mai interesant... (Miercuri, 14 octombrie 2009, 21:30)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui thereauristu

        ... meciul dintre Argentina - Uruguay, cu incepere de la ora 1.00 la noapte... :)
  • 0 (4 voturi)    
    Hai Feroe (Miercuri, 14 octombrie 2009, 20:45)

    io [anonim]

    Eu tin cu Feroe. Echipa romaniei ar trebui desfiintata
    • +1 (3 voturi)    
      why? (Miercuri, 14 octombrie 2009, 21:23)

      dydy [anonim] i-a raspuns lui io

      chiar sunt de acord cu tn. nu pot sa spun k sunt impotriva lui Lucescu dar nu merge asa!
  • -1 (1 vot)    
    se da meciul pe internet undeva? (Miercuri, 14 octombrie 2009, 21:02)

    andrei d [utilizator]

    multumesc
  • -1 (1 vot)    
    cf romania? (Miercuri, 14 octombrie 2009, 21:20)

    dydy [anonim]

    cred k o sa ia bataie
  • +1 (3 voturi)    
    Nu-mi mai fac speranțe! (Miercuri, 14 octombrie 2009, 22:28)

    DEZAMĂGITU [anonim]

    Oare mai contează că cîștigăm de data asta???????? Oricum numai avem șanse de calificare la CM 2 010!!! Așa că nu mă mai preocupă dacă cîsticam sou no!!! Ori după pauză, Feroe ne va administra un BUN 6-0!!!! De ce să mai țin cu Romînia????? Eu țin cu Insulele Feroe.
  • +3 (3 voturi)    
    Pozitia Romaniei in football-ul mondial (Miercuri, 14 octombrie 2009, 22:28)

    Ibrahim [anonim]

    Daca renuntzam la tigani, jucatori si antrenori, mai ales antrenori, poate reusim ceva. Cati tigani au facut parte din "generatia de aur" ?
  • +4 (6 voturi)    
    Ce vremuri, dom`ne (Miercuri, 14 octombrie 2009, 22:56)

    Tibi [anonim]

    ehe..erau vremuri cand meciuri cu reprezentative gen Feroe, Azerbaidjan, etc, insemnau un deliciu cu scoruri de 7-0 sau mai mult..acum, era 2-1 aproape de finalul partidei :)))
  • +2 (2 voturi)    
    victorie mare! (Miercuri, 14 octombrie 2009, 23:16)

    dumil [utilizator]

    tineti-o tot asa baieti, sunteti pe drumul cel bun!
  • +3 (3 voturi)    
    O prostie ... (Miercuri, 14 octombrie 2009, 23:19)

    the [utilizator]

    Feroe : o echipa de sportivi, care joaca de placerea fotbalului, fata cu o echipa de bashici încrezute cu venituri nejustificate nici de performante, nici de talent.
  • 0 (2 voturi)    
    noroc (Joi, 15 octombrie 2009, 3:32)

    adi [anonim]

    noroc cu Israelu... aporopo, astia de cand joaca in Europa (grupe europene, CE 2008 etc) ? pai daca's asa de europeni, Siria e si mai aproape... Palestina, de ce nu ? Liban ?
    • 0 (2 voturi)    
      Poate criteriul... (Joi, 15 octombrie 2009, 4:15)

      samurai [utilizator] i-a raspuns lui adi

      tine cont (si) de cultura ,civilizatie si mentalitate NU de pozitia geografica cu citiva km in sus sau jos...
      • 0 (0 voturi)    
        geografie (Vineri, 16 octombrie 2009, 2:11)

        adi [anonim] i-a raspuns lui samurai

        ba sunt sigur ca e pe considerente geografice, altfel tare "europeni" sunt turcii si Kazahtsatnul, de exemplu (??); dar desigur Ei fac exceptie tot timpul... ca-s rasa...poporul prin excelenta; nu-i bai, poate ii pune in campionatul american in curand, dar poate nu-si permit sa isi ia bilete de avion.
    • 0 (2 voturi)    
      Buna intrebare, Adi ! (Joi, 15 octombrie 2009, 5:25)

      Vostradamus van Rotterdamus [anonim] i-a raspuns lui adi

      Deh, cu paralele sterpelite de pe la altii, au reusit sa "modifice" geografia Uniunii Europene de Fotbal Asociatie ! Si iata-i pe bravii asiatici participand la competitiile europene intercluburi precum si la nivel de echipe nationale ! Orice se poate - banutii n-au miros.
      Si te rog, draga Adi, nu te mai lega de baietii cu tikiutze si perciuni de carnaval, ca imediat te pomenesti cu Mossad-ul in apartament sa-ti remita ordinul onorific "Drept intre picioare" intr-un cadru intim, fara martori jenanti.
    • +1 (1 vot)    
      Sa iti vand un pont (Joi, 15 octombrie 2009, 14:10)

      Horia [anonim] i-a raspuns lui adi

      Si Kazahstanul mi se pare ca o jucat in preliminariile astea, nu? E vreo problema? Daca da, fa-ti o federatie paralela cu FIFA si fa Campionatul tau European si Cupa ta Mondiala, ca nu e nici o suparare.
  • +1 (1 vot)    
    victorieee! (Joi, 15 octombrie 2009, 10:00)

    mozzy [anonim]

    Echipa Feroe nu era echipa aia pe care Hagi & comp ii bateau cu 6-0 cand prindeau o zi proasta? (ca scorul obisnuit era de 8-0). Ar trebi sa le fie rusine, au reusit sa dea trei goluri cu poarta goala si au reusit performanta sa si primeasca unu.