Mircea Lucescu: Nationala ar trebui reconstruita fara Mutu

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Luni, 12 octombrie 2009, 14:50 Sport | Fotbal

Mircea Lucescu il critica pe Mutu dupa evolutia slaba de la Belgrad, antrenorul celor de la Sahtior precizand ca atacantul Fiorentinei nu a avut atitudinea corespunzatoare la disputa cu sarbii. "Daca Mutu nu-si va schimba comportamentul, in urmatoarea perioada ar trebui ca nationala sa fie reconstruita fara el", a precizat Il Luce.

"Mutu trebuie sa-si puna o intrebare: doreste sau nu mai doreste sa reprezinte culorile Romaniei? Este foarte important ce vrea el in continuare de la echipa nationala, are o varsta, trebuie sa aiba o stare de responsabilitate pentru ca el este un exemplu pentru ceilalti, atat in bine, cat si in rau. Daca Mutu nu-si va schimba comportamentul, in urmatoarea perioada ar trebui ca nationala sa fie reconstruita fara el", a declarat Mircea Lucescu (NewsIn).

Castigator la Cupei UEFA alaturi de Sahtior, Mircea Lucescu este de parere ca arbitrajul cipriotului Kapitanis a fost unul pro gazde, centralul lasandu-se purtat de val si de atmosfera in luarea unora dintre decizii.

"Echipa a fost bine pregatita si bine motivata, dar a trebuit sa faca fata unui arbitraj partinitor. De obicei, la finalul preliminariilor echipele mari sunt ajutate de arbitri. Cartonasul galben acordat lui Cristea pentru ca a obstructionat executarea acelui aut mi s-a parut incredibil, el n-a gresit cu nimic acolo. Apoi, a fost acel ofsaid imaginar la Mutu, care scapa singur si era in situatie de a marca, dupa care nu s-a acordat penalty clar la Marica, iar eliminarea lui Chivu a fost absolut inventata", a adaugat Lucescu Senior (NewsIn).

Tehnicianul este de parere ca impotriva centralului cipriot ar trebui facut un memoriu pentru ca astfel de arbitraje sa fie evitate pe viitor. "Ar trebui ca cei de la FRF sa faca un protest oficial la adresa arbitrului Kapitanis, pentru ca asa nu se poate, cipriotul si-a batut joc de noi".

Mircea Lucescu a mai precizat ca punctul culminant al confruntarii cu sarbii a fost la 1-0, atunci cand Mutu s-a lansat intr-o serie de driblinguri, a pierdut mingea, iar Serbia a punctat pe contraatac.

Romania a pierdut cu 5-0 in Serbia, intr-o partida contand pentru preliminariile Cupei Mondiale de Fotbal, rezultat in urma caruia sarbii au obtinut calificarea la turneul final din Africa de Sud (2010).


Citeste mai multe despre   






















3036 vizualizari

  • +3 (17 voturi)    
    Adevarul trebuie spus pana la capat! (Luni, 12 octombrie 2009, 15:05)

    Cristi [anonim]

    "Nationala ar trebui reconstruita fara Mutu"... Dar si fara Razvan Lucescu domnule Mircea Lucescu. Punct. Si el este la fel de vinovat ca si Mutu, Chivu si ceilalti jucatori de la nationala. Impreuna cu ei trebuie sa plece Sandu, Lupescu si Dragomir!!!
    • +10 (14 voturi)    
      pana la capat, dar fara graba si cu discernamant (Luni, 12 octombrie 2009, 15:18)

      Holon [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

      Lucescu Jr e inca la inceput, sa nu sabotam din fasa cariera unui antrenor care nu e chiar lipsit de abilitati. In privinta lui Mutu, de acord, la fel si pentru cei din FRF mentionati de tine. Sa nu ne grabim totusi cu Lucescu Jr. El nu a avut cu cine realiza mai mult, oricat de priceput ar fi fost, nu poate rezolva totul. In astfel de momente e nevoie si de sprijin moral pentru el, are o scuza, nu acelasi motiv il au cei mai experimentati pe terenul de fotbal.
  • +8 (10 voturi)    
    e hai .... (Luni, 12 octombrie 2009, 15:10)

    A [anonim]

    Jenant .... Ce treaba mai are arbitrajul la scorul asta ?
    Daca ne anula 6 goluri intelegeam ...
  • +8 (16 voturi)    
    Mai bine fara (Luni, 12 octombrie 2009, 15:19)

    Jorjj [anonim]

    Acum poate s-a inteles de ce Mourinho l-a dat afara de la Chelsea pe Mutu. Nici un antrenor serios nu poate suporta escapadele lui si sincopele in joc, vedetismul.
    • -1 (7 voturi)    
      gindire adinca (Luni, 12 octombrie 2009, 15:52)

      george [anonim] i-a raspuns lui Jorjj

      multam fain bade ca mi-ai deschis mintea .
      Si eu care credeam ca Mutu este un jucator de valoare internationala dovedita de mult si de multe ori. Deci el este capul rautatilor , cause nereusitelor totale ale nationalei , inteleg acu ..
      Si eu care credeam ca o cauza majora ar fi fost coruptia murdara nepotismul samd .
  • +2 (4 voturi)    
    Mutu si impresarii.... (Luni, 12 octombrie 2009, 16:41)

    Cox Ing Bayer [anonim]

    Ma gandesc ca poate si Marica, Chivu, si altiii....si impresarii. Mutu avea obligatii, tocmai scapase de TAS. Nu s-au gandit la Romania si romanii de-acasa!!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Razvan Lucescu (Luni, 12 octombrie 2009, 21:06)

    easvi [anonim]

    scoala adevarata fara profesori buni si elevi buni nu ... nu prea merge;
    in comentariul tv parca ni se amintea de media de inaltime a echipei Serbiei ... Pana nu vom renunta la a mai selectiona piticoti, fara nici o sansa in duelurile barbatesti , tot mai dese, nu facem nimic; am mereu impresia , urmarind ( tot mai rar ) jocurile din campionatul intern , ca jucatorii nostri au lipsit de la lectiile de inceput : pasa, preluarea, sutul la poarta si jocul fara minge , toate astea in conditii de presiune a adversarului . Intrebare ... ce varsta au antrenorii echipelor calificate la CM ?
  • +1 (1 vot)    
    Mutu? (Marţi, 13 octombrie 2009, 2:09)

    Lugojanul [anonim]

    Fiti seriosi domnilor.Mutu e vinovat pentru ca
    am primit 5 goluri? Vinovatii sunt la FRF,altii
    la Liga.si altii in presa sportiva.Suntem jalnici.
    Unde esti tu Böloni?Unde est tu Petrescu?
    Unde esti tu Cartu?Unde sunt valorile (foste) din
    fotbalul romanesc.
    Afara cu Mircea Sandu si lingaii lui .
    Fara o federatie serioasa ,respectabila si adevarat
    profesionista nu o sa reusim.
    Iar voi cei din presa scrieti articole sportive si
    nu prezentati masinile celor implicati in fotbal
    si nu faceti reclama la toate curvele lor.
  • 0 (2 voturi)    
    e o mica problema... (Marţi, 13 octombrie 2009, 9:24)

    liviu_ [utilizator]

    mutu a jucat prost...
    dar nu el e de vina pentur catastrofa!
    TREBUIE sa plece sandu, dragmoric, lupescu si mai ales giovanni !!!
    lan ationala romaniei nu poti fi antrenor daca nu bagi jucatorii lui giovanni... si daca ii bagi nu poti face performanta... simplu