Dumitru Dragomir: Stau si ma intreb daca jucatorilor le e rusine

de Lucretia Andriev     HotNews.ro
Duminică, 11 octombrie 2009, 0:42 Sport | Fotbal

Romania a inregistrat un rezultat rusinos in penultimul meci din preliminariile Cupei Mondiale din 2010 si s-a lasat calcata in picioare de sarbi. Nationala lui Antic le-a administrat tricolorilor un sec 5-0, iar reactiile oficialilor LPF, FRF si ale finantatorilor cluburilor din Liga 1 au fost pe masura. Dragomir: "Nu antrenorul e vinovat de acest rezultat"/ Mititelu: "Lucescu e principalul vinovat, nu Piturca si ceilalti"! 


Dumitru Dragomir, presedinte LPF:
"Cred ca la toti ne e rusine. Dar stau si ma intreb daca fotbalistilor le e rusine. Au fost fotbalisti care au cautat cartonasele, altii are s-au facut ca alearga. Nu antrenorul e vinovat pentru acest rezultat. Razvan Lucescu nu a fost angajat pentru aceasta calificare, ci pentru cea urmatoare. Atunci ar trebui sa i se ceara rezultatele, nu acum. Poate nu a facut selectia cea mai buna, dar fiecaruia ii vine randul. Dansului nu i-a mers cu acest lot, nu i-a reusit. Se va orienta si cu altii, pana va gasi o formula de echipa cu care sa ne calificam la europenele viitoare. Daca nu gandim altfel echipa nationala, pe jucatori seriosi, care se daruiesc, care tin cu tara lor, care alearga pana la epuizare, daca nu regandim viitoarea echipa nationala, vom merge din esec in esec". (prosport.ro)

Ionut Lupescu, director general al FRF: "Ma asteptam sa se apere. Inteleg sa pierdem, dar nici chiar asa. Razvan trebuie sa traga linia, sa pregateasca urmatoarea campanie. Trebuie sa gasim solutii, sa gasim jucatori dornici de afirmare. Din nefericire, Mutu si Chivu vor fi suspendati pentru meciul cu Feroe" (gsptv)

Adrian Mititelu, finantator Universitatea Craiova: "Razvan Lucescu e principalul vinovat, nu Piturca si ceilalti. Nu intelege fotbalul, nu e pregatit pentru echipa nationala. Ce a facut el la Rapid atunci? A facut o nationala de trei ori mai rea decat aia a lui Piturca. Nu are nicio strategie. Care din jucatorii de astazi vor ajuta nationala Romaniei peste doi ani?" (Telesport, citat de gsp.ro)

Marian Iancu, finantator FC Timisoara: "Am avut ghinion. Daca aveam noroc isi dadeau si ei 2-3 autogoluri ca sa echilibreze diferenta de valoare. Trebuie sa avem incredere in intelepciunea selectionerului Razvan Lucescu. Sper ca i-a venit si lui mintea in acest ceas de pe urma, cand ne-am facut de ras in Serbia si o sa renunte la acei jucatori-obligatie pe care ii tot foloseste la echipa nationala" (DigiSport, citat de gsp.ro)

Gigi Becali, finantator Steaua: "E rusinos. La 5-0 te simti rusinat doar daca activezi in fotbal. Acest 5-0 ma face sa ma rusinez, pe mine, care sunt patron. Mai ales cand ii vedeam dupa goluri, cum se duc la Antic si ii lua in brate. Parerea mea e ca Razvan Lucescu e un mare antrenor, dar nu poate fi selectioner. Am spus-o atunci, acum multe luni. O sa vedeti ca nu e selectioner nici in urmatorul meci" (gsptv, citat de prosport.ro)


Citeste mai multe despre   






















3676 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    ASTA E (Duminică, 11 octombrie 2009, 5:37)

    Cristi [anonim]

    Prost mai este Mititelul asta, incredibil de prost si cum a spus Dragomir :" Razvan Lucescu nu a fost angajat pentru aceasta calificare, ci pentru cea urmatoare"
    • +6 (6 voturi)    
      :| (Duminică, 11 octombrie 2009, 13:38)

      rakkone [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

      Mititelu e un tigan idiot si jegos, la ce te poti astepta de la el?
    • +2 (2 voturi)    
      vinovati (Duminică, 11 octombrie 2009, 21:29)

      alpha [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

      Pentru rezultat sunt in mod clar vinovati jucatorii.Ei au fost pe teren nu Razvan.Sa nu fii in stare sa legi doua pase nu te invata selectionerul nationalei,cu asta vii de la club.Responsabilitatea morala insa o au becali borcea,mititelu,dragomir si altii ca ei care prin ceeace au facut cu fotbalul le-au dat jucatorilor aceaste mentalitate de looseri care stiu ca pentru a castiga e nevoie de brichete si valize nu de munca si daruire.
  • +10 (10 voturi)    
    dar voua conducatori ai FRF nu va este rusine?? (Duminică, 11 octombrie 2009, 7:03)

    vasile [anonim]

    Cine oare a facut ca non valoarea sa fie lege in Ro, cine a pastorit cooperativa si blaturile fara sfirsit, cine oare l-a pus pe prostul de pizdurca si a uitat sa-l mai opreasca dupa ce distrusese tot, cine oare nu face nimic pt copii din Ro ca sa poata practica sportul in Ro, cine oare s-a mbogatit din coruptie, cine, cine. Voi nesimtitilor in frunte cu militianul hot si clica voastra corupta. Culegem ce ati semanat voi mizerabililor. Cit despre rusine la constiintele voastre nu cred ca exista asa ceva.
  • +9 (9 voturi)    
    ... (Duminică, 11 octombrie 2009, 8:52)

    ToBeOrNotToBe [utilizator]

    Mitica, lasa rusinea si da-ti demisia.
  • +5 (7 voturi)    
    coreeeect (Duminică, 11 octombrie 2009, 9:16)

    clujean [anonim]

    numai Luce jr. e de vina! in loc sa ia la Nationala zecile de genii care zac pe la echipele de club, i-a luat pe astia! chiar nu vede nimeni ca NU MAI AVEM VALORI? din ce sa faca Razvan bici care sa si pocneasca? din kkt?
  • +12 (12 voturi)    
    Tovarase Mirciulae Sandusescu, va imploram ! (Duminică, 11 octombrie 2009, 9:54)

    alecu tamplaru [anonim]

    Nu va dati demisia !
    Ce ne facem noi fara dumneavoastra ?
    Traim vremuri de impliniri marete, multumita geniului marelui carmaci de la sefia FRF
    De aceea sloganul nostru trbuie sa fie :
    " Mirciulica reales, la al oricatelea conges ! "
    Pentru ultimul meci din grupa, propunem sloganul " Veniti si aplaudati, o echipa de carnati !"
    Bravos natiune, halal sa-ti fie !
  • +4 (6 voturi)    
    Domnilor! (Duminică, 11 octombrie 2009, 10:02)

    Gheorghe [anonim]

    De antrenor strain nu ati auzit? Dar unul bun de calitate nu plevusca ca alde Bergodi sau Bonetti! Mutu trebuie exclus din lot definitiv si irevocabil. Din cauza ca se asteapta prea mult de la el si nu se primeste nimic echipa joaca si mai prost decat de obicei. Deasemenea Marica! Nu a facut nimic notabil de cand ma uit eu la el Numai gura e de el. La echipa nationala nu se joaca nimic, Pase la adversar in proportie de 85%. Stopuri imprecise cu preluari saltarele la doi trei metri. Alergarea este molie si din aceasta cauza sunt f usor deposedati. Eu cred ca numai un antrenor strain care sa vina cu alta viziune de antrenament decat cea invatata la scoala de antrenori romani, care sa vada in mod real posibilitatile fiecarui jucator si sa-l antreneze in consecinta mai poate schimba ceva. In rest cu acesti antrenori din Romania de mirare daca vom vedea ceva schimbari. Toti sunt la fel de slabi dar nu vad acest lucru si nici nu vor sa vada. Intr-un fel ii dau dreptate lui Becali ca ii schimba precum tiganii caii numai ca el nu poate sau nu vrea sa spuna de ce procedeaza asa. Ii spun eu acum! Pentru ca intuitiv dinsul simte ca nu exista un antrenor bun in tara asta.
  • +8 (8 voturi)    
    becalizarea fotbalului romanesc! (Duminică, 11 octombrie 2009, 10:02)

    gigi [anonim]

    mitica, sandu si leprele dde becali out din fotbal nenorocitilor !ati distrus tot bai hahalerelor, nu v-ar fi rusine!!!!
    analfabeti si bagabonzi ce sunteti!!
  • +3 (7 voturi)    
    rasul plansul (Duminică, 11 octombrie 2009, 10:25)

    luci [anonim]

    cand joci turca si pierzi cu 5-0 antrenorul trebuie sa-si faca bagajele si sa plece
  • +5 (5 voturi)    
    Stau si ma intreb... (Duminică, 11 octombrie 2009, 11:11)

    nano2k [utilizator]

    Oare lui Mitica, lui Nashu' si tuturor conducatorilor, inclusiv celor de club, nu le este rusine?

    Ai corupt totul, ati invatat jucatorii sa simuleze mai mult decat sa joace.

    Sa nu ne miram. Sunt un infocat suporter al Nationalei, dar sper sa ne scoata si Feroe fumurile din cap, sa vedem odata piramida aceea cazuta.

    Daca e bal, bal sa fie. Dragi jucatori ai Nationalei, se vede ca mai mult nu puteti, nu are nimeni ce sa va ceara mai mult. Macar trantiti meciul cu Feroe sa ajungem la fundul lacului. Poate asa o sa ne trezim.
  • +7 (7 voturi)    
    O mare vina (Duminică, 11 octombrie 2009, 11:12)

    nano2k [utilizator]

    O mare vina o are presa.
    Ne-a becalizat, miticizat si manelizat din toate punctele de vedere.

    Iata, acum se vad rezultatele. Si in fotbal sunt cele mai vizibile pentru omul de rand.

    Trezirea!
  • +1 (3 voturi)    
    Mai mare dobotoc nu poate fi... (Duminică, 11 octombrie 2009, 12:08)

    Norocel [anonim]

    sa declare dupa meci ;
    "Din nefericire, Mutu si Chivu vor fi suspendati pentru meciul cu Feroe" ???
    Palmaresul nationelei nu va putea fi imbunatatit in meciul cu Insulele Feraeoe fara ei, iata ce griji are acest oficial al FRF.
    Cat vor mai fi la carma fotbalului romanesc aceste nonvalori ?
  • +3 (3 voturi)    
    Mitica, (Duminică, 11 octombrie 2009, 12:41)

    Pantera Roz [utilizator]

    dar tie nu ti-e rusine?!Esti puroiul fotbalului romanesc:corupt,gargaragiu,fitilist si etern ca Mircea Sandu.Oare?!Nu auzi oarece zanganit de lanturi?!Pleaca pana nu e prea tarziu.
  • +2 (2 voturi)    
    Mafia pariurilor (Duminică, 11 octombrie 2009, 14:41)

    hiama [anonim]

    Se pare ca fratii Becali nu mai au ce jucatori sa vanda (toti s-au prins ca ii vopseau pe la nationala si apoi gaseau un fraier care sa de-a banu). Acum
    s-a prins toata lumea cum fac si nu mai cumpara jucatori impresariati de ei (decat cei din fostele republici sovietice care nu au acces in Europa). Ca sa faca rost de bani au inceput cu pariurile sportive unde la un ordin castiga cine trebuie. Eu sunt Dinamovist si nu pot intelege amenintarea fratilor Becali cu luat jucatorii si plecat. Eu crede-am ca jucatorii au semnat un contrac, cu clubul Dinamo si sunt profesionisti, dar nu-i asa sunt niste blatisti care fac rost de bani de la mafia pariurilor patronata, cred eu, de fratii Becali
  • +2 (2 voturi)    
    Fotbalul... (Duminică, 11 octombrie 2009, 18:17)

    motul [anonim]

    ...se invata la cluburi, nu la nationala. Selectionerul face selectia din ce au echipele de club. Ori ,de aici vin jucatori cu doua mari handicapuri :
    1. Nu sunt in stare sa alerge.
    2. Ii incurca mingea.
    Cum se poate face performanta cu astfel de smecheri , petrecareti ,fustangii , plini de bani si mofturi ?
  • -1 (1 vot)    
    tactica (Duminică, 11 octombrie 2009, 21:30)

    tomescu laurentiu [anonim]

    care e problema cadem intr-o grupa valorica mai slaba decat noi si ce(poate este avantaj nu handicap) ,oricum in noua campanie trebuie sa batem tot ca se ne calificamASTA TREBUIE SA FACEM DE ACUM INAINTE SA BATEM TOT.