Liga 1

Steaua - Rapid, fara spectatori/ Inca doua etape de suspendare in Ghencea

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Miercuri, 7 octombrie 2009, 17:02 Sport | Fotbal

Steaua, fara suporteri pe propriul teren
Foto: HotNews.ro
Comisia de Disciplina a FRF a hotarat, in cursul zilei de miercuri, sa suspende pentru doua etape stadionul din Ghencea, astfel incat Steaua va disputa derbiul cu Rapid cu portile inchise.

Incidentele petrecute la partida cu Gloria Bistrita, atunci cand Gigi Becali a fost injurat pe toata durata disputei, au atras o noua suspendare a arenei din Bulevardul Ghencea, ros-albastrii urmand sa joace derbiul cu Rapid cu portile inchise.

"Imi pare rau pentru adevaratii suporteri ai Stelei, cei care plang si sufera dupa meciurile echipei. Era cel mai important meci pentru noi, cel in care ne puneam toate speranţele ca vom avea 20.000 de fani adevarati care ne vor impinge spre victorie. Rapid e o forta acum! Va fi foarte greu cu portile inchise, dar vedeti ca aia care m-au injurat au facut cel mai mare rau Stelei" - Gigi Becali (citat de gsp.ro) despre decizia luata impotriva formatiei din Ghencea.

"Nu mi se pare corect ca trebuie sa platim 40.000 de lei amenda din cauza suporterilor, ba chiar mi se pare o decizie ilogica, nu a injurat echipa. Va trebui sa jucam si in aceste conditii, nu avem ce face, dar decizia Comisiei de Disciplina a LPF a picat intr-un moment foarte prost pentru noi, cand aveam nevoie de suporteri, la derby-ul cu Rapid" - Mihai Stoichita, antrenor Steaua (NewsIn).

"La Steaua - Gloria Bistrita, observatorul jocului si supervizorul au notat ca galeria stelista a scandat cuvinte obscene si injurii si a afisat inscriptii: < Esti o mizerie, Afara din Ghencea>!, la adresa finantatorului Gigi Becali. Este vorba de comportament violent si nu-l putem tolera pe stadion" - Ion Neagu, presedintele Comisiei de Disciplina.

Mai bine nu stau nici rivalii de la Dinamo, formatia din Soseaua Stefan cel Mare urmand sa evolueze fara suporteri in partida cu Gloria Bistrita, dupa ce fanii cainilor au adus injurii conducerii echipei.

Steaua va juca cu portile inchise disputele cu Rapid (etapa XI) si cu Unirea Alba Iulia (etapa XIII), in timp ce Dinamo va juca fara spectatori in meciul cu Gloria Bistrita (etapa XI).


Citeste mai multe despre   



















1187 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    suspendare (Miercuri, 7 octombrie 2009, 17:25)

    k7 [utilizator]

    jiji... cati banii ai dat ?......
  • +5 (5 voturi)    
    ... (Miercuri, 7 octombrie 2009, 17:33)

    alexmd [anonim]

    Este incredibil ce se intampla, ne intoarcem la dictatura.
    "Modele" ale societatii de azi, precum Dumitru Dragomir, Gigi Becali sau Cristi Borcea, decid sa-si apere actiunile lor lipsite de scrupule prin aceste decizii.

    Este evident ca decizia a fost luata de LPF impreuna cu cei care conduc, nefericit, destinele a doua mari cluburi romanesti - Steaua si Dinamo. Restul e teatru ieftin.

    Razboiul (trebuie sa) continue...
  • -5 (5 voturi)    
    minunat (Miercuri, 7 octombrie 2009, 17:56)

    mcatalin [anonim]

    Inestimabililor, mie au inceput sa-mi placa meciurile fara spectatori. Nu injura nimeni, nu ameninta nimeni...Un frumos spectacol, e minunat!
    Nu-l suport pe Jiji insa de data asta are dreptate. Cine isi cheltuieste banutii lui, poate injura si lua ce decizii doreste. Cum toti suporterii isi cheltuie banii pt familie (casa, copii, etc) pot injura, la alegere, pe cine considera ei (evident din familia, casa, copii lor).
    • +4 (4 voturi)    
      nu (Miercuri, 7 octombrie 2009, 20:20)

      cmatalin [anonim] i-a raspuns lui mcatalin

      conform logicii tale suporterii si-au cheltuit o parte din banuti in buzunarele stelei, deci au dreptul sa injure pe stadion pentru ca au dat bani. mai gandeste-te.
      • -4 (4 voturi)    
        da (Joi, 8 octombrie 2009, 10:56)

        mcatalin [anonim] i-a raspuns lui cmatalin

        cat au cheltuit suporterii stimabile? 20 RON, 25 RON pe un bilet...plus contravaloarea a 3 pungi de seminte. asta e cheltuiala? asta iti da dreptul sa injuri? asta iti da dreptul sa distrugi stadionul? cred ca tu ar trebui sa te mai gandesti.
        • +3 (3 voturi)    
          ... (Joi, 8 octombrie 2009, 11:54)

          alexmd [utilizator] i-a raspuns lui mcatalin

          Esti pe langa subiect. Probabil esti unul dintre "suporterii" care isi pun coif in cap si se duc la stadion ca la balci.
          • -2 (2 voturi)    
            ... (Joi, 8 octombrie 2009, 15:38)

            mcatalin [anonim] i-a raspuns lui alexmd

            "Suporterul" care merge la balci esti tu prietene. Tu mergi sa injuri, sa scuipi seminte si sa ragnesti ca un animal. Asta e educatia pe care ai primit-o. Asa ai vazut ca fac maimutele, asa faci si tu. Incercati sa va civilizati prieteni! Frecventati scoala ca nu va face rau!

            Urmarind posturile acestui subiect un lucru se desprinde clar: cine nu e animal asemeni voua inseamna ca e un fraier. E ceea ce numiti voi omul care "vine la teatru." Dupa ce veti merge pe marile stadioane ale Europei veti intelege ca suporterii vin la stadion pentru spectacol. Va trece multa vreme pana atunci! Asta e, mare ghinion.
  • +2 (2 voturi)    
    Si totusi.... (Miercuri, 7 octombrie 2009, 18:20)

    jaffu [utilizator]

    ...cred ca ar fi interesant de analizat cati bani si in ce mod i-au "bagat" asa-zisii finantatori gen Becali,Borcea&Turcu,Copos sau Mititelu in "echipele lor". In mod normal,un om in deplinatatea facultatilor mintale nu se apuca sa arunce milioane de euro aiurea,fara niciun profit.Asa ca suporterii or fi stiind ei ceva...
  • +3 (3 voturi)    
    Dar (Miercuri, 7 octombrie 2009, 20:01)

    kronk [anonim]

    Pe analfabetul de pipera cind il suspenda?.Un bulau,un zdup ceva sa mai joace si el putin table cu baietii de teapa lui.Motive ar fi destule.
  • -3 (3 voturi)    
    praf si pulbere (Joi, 8 octombrie 2009, 0:40)

    dragoshf [utilizator]

    2 vestigii comuniste, 2 esapamente ale tancurilor rusesti, duca-se, nu-mi pare rau.

    ce e ironic e ca borcea si becali, 2 orgolii goale reusesc sa goleasca stadioanele, in loc sa le umple, halal conducatori.

    admir un pic inversunarea suporterilor stelisti, dinamo nu are asa ceva. ma rog, dinamo nu are nici stadion, nici porti de acces, nici antrenor, nici echipa, ar fi culmea sa aiba suporteri dedicati.

    hai cluj, hai urziceni, hai brasov, hai timisoara!
    • +2 (2 voturi)    
      nu le are pe celalalte (Joi, 8 octombrie 2009, 9:25)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui dragoshf

      pentru ca nu are conducere desteptule

      sa stii ca nici conducerea clujului, timisoarei etc nu e mai breaza... singura chestie e ca voi nu ati mai vazut echipele alea luptanduse petu titlu de 20 de ani si sunteti multumiti asa

      daca nu ne unim si ne uram intre noi nu o sa putem scapa de parazitii de la conducere!
      ei se bazeaza pe una din cele mai vechi tactici politice, sociale si militare"divide et impera" si, din pacate, pana acum, le-a mers...
  • +2 (2 voturi)    
    este ciudat... (Joi, 8 octombrie 2009, 9:21)

    liviu_ [utilizator]

    inainte ca stelistii sa fie impotriva razboinicului luminii, se dadeau suspendari mult mai greu....

    concluzia e urmatoarea: ori ne unim (dinamovisti, stelisti, rapidisti etc) si luptam impotriva inamicilor comuni (becali, borcea, turcu, copos, dragomir, sandu, mititelu etc), ori stam si inghitim nenuarate umilinte in europa si in romania si ii vedem pe ei cum se imbogatesc si se lauda la televizor!
  • +3 (3 voturi)    
    foarte ciudat (Joi, 8 octombrie 2009, 11:13)

    romelu [anonim]

    nu cred ca e meci in liga 1 la care suporterii sa nu injure..fie jucatori, fie arbitri fie pe Mitica, fie pe antrenori fie fanii celorlalte echipe. De ce tocmai dupa meciul cu bistrita s-a intamplat asta?
    ca saracu ciobanel nu mai rezista si apeleaza la toate tertipurile posibile.Sunt curios cat o sa ii mai mearga.
    Se dovedeste inca o data ca cooperativa nu a disparut ci doar s-a tranformat...in ceva mult mai rau din pacate.
    oricum am renuntat sa ma uit mizeria de campoinat de la noi,nu merita.
  • -1 (1 vot)    
    bravo lpf (Joi, 8 octombrie 2009, 13:57)

    steaua [anonim]

    sa stea acasa daca nu sunt suporteri adevarati, niste animale.