Europa League

PSV Eindhoven - CFR Cluj 1-0/ Atat de aproape

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Joi, 1 octombrie 2009, 19:08 Sport | Fotbal

Antonio Conceicao, noul antrenor al Brasovului
Foto: cfr1907.ro
CFR Cluj a inceput catastrofal partida cu PSV, gazdele au marcat repede - Bakkal (9'), olandezii ratand in prima repriza multe ocazii imense de gol. Partitura interpretata de ardeleni a suferit modificari semnificative in a doua repriza, Traore ratand egalarea in mai multe randuri. A fost pana la urma 1-0 pentru batavi, senzatia generala fiind aceea ca fosta campioana a Romaniei putea obtine mai mult dupa jocul aratat in cea de-a doua repriza.

Clujul s-a prezentat foarte slab in primele 45 de minute de pe Philips Arena, elevii lui Conceicao fiind dominati total. Cel mai bun om al gazdelor a fost maghiarul Dzsudzsak, cel care s-a distrat pe partea stanga cu Toni. Pana la pauza putea sa fie lejer sase la zero pentru PSV, CFR-ul fiind de nerecunoscut.

Lucrurile s-au schimbat in a doua repriza, clujenii punandu-le reale probleme batavilor. Traore a ratat in mai multe randuri egalarea, gazdele castigand pana la urma meritat dupa numarul ocaziilor clare de gol, cu toate ca Alcantara putea da lovitura de gratie in chiar mintul 90. Demn de mentionat este faptul ca gazdele au terminat in aparare disputa, fluierul de final fiind o adevarata binecuvantare pentru olandezi.


PSV
: 1 Isaksson - 14 Pieters, 4 Rodriguez, 23 Ooijer, 25 Manolev - 18 Engelaar, 28 Bakkal, 20 Afellay - 22 Dzsudzsak, 7 Toivonen, 9 Lazovic

Rezerve: 31 Ramos, 3 Salcido, 6 Simons, 11 Amrabat, 24 Marcellis, 36 Ojo, 42 Reis

CFR: 1 Nuno Claro  - 4 Panin, 20 Cadu, 15 Alcantara, 2 Tony - 77 Deac, 6 Muresan, 8 Peralta, 19 Culio- 7 Dubarbier, 9 Traore

Rezerve: 33 Peskovic, 3 Cabrera, 23 Mara, 25 Leao, 31 Dani, 66 Edimar, 99 Nei


Citeste mai multe despre   























3311 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    meci live (Joi, 1 octombrie 2009, 20:11)

    meci live [anonim]

    http://www.ustream.tv/channel-popup/sportstreaming
    • -1 (1 vot)    
      live 2 (Joi, 1 octombrie 2009, 21:41)

      live 2 [anonim] i-a raspuns lui meci live

      http://livesport1tv.ucoz.co.uk/LiveSport1Tv-Hq.html
  • 0 (2 voturi)    
    bun (Vineri, 2 octombrie 2009, 0:01)

    anton [anonim]

    o prima repriza slabuta, in care accidentarea lui Muresan a contat decisiv...chiar in faza golului, daca Muresan ar fi fost la 100% nu il scapa pe Bakkal...CFR incepuse binisor, legase cateva pase bune, golul a taiat elanul...continuarea a fost foarte norocoasa pentru cfr care putea sa intre la cabine cu 0-3...

    a doua repriza excelenta...nu stiu ce le-a spus Conceicao la pauza, dar CFR a jucat in forta, a pasat bine, a desfacut apararea olandeza nu prin noroc ci prin joc bun de pase...din pacate ratarile lui Dubarbier, Traore sau Alcantara pe final au privat CFR-ul de un punct binemeritat...

    un plus este ca la final un stadion intreg a aplaudat jucatorii CFR-ului...
  • 0 (2 voturi)    
    chiar asa... (Vineri, 2 octombrie 2009, 0:24)

    m-vic [anonim]

    cam dur descreti cfr-ul din prima repriza. daca se prezentau ''penibil'' cu o echipa ca psv, altul era scorul. au facut ce au putut. cfr a fost ''penibil'' in cea mai mare parte a meciului din deplasare cu fk sarajevo, cu tot egalul pe care l-au obtinut. sau cand se chinuiau sa nu fie egalati la cluj de catre aceeasi echipa.
    cand se vede ca lupta cu adevarat nu pot fi decat de laudat. si au luptat, chiar in prima repriza, ca de a doua...nimic e zis, jos palaria
  • 0 (2 voturi)    
    psv (Vineri, 2 octombrie 2009, 8:44)

    teodor [anonim]

    Totusi luati in considerare ca PSV este PSV. Si nu o echipa oarecare. Ce vreti ? Ce asteptati de la CFR ? Sa castige tot, acasa,in deplasare ?
    Si Real pierde. Si Barcelona pierde, Inter,etc,etc.
    Sa fim realisti si cu picioarele pe pamant.
    la fel si Dinamo, Poli, Steaua.
  • -1 (1 vot)    
    Mi-a placut jocul celor de la CFR (Vineri, 2 octombrie 2009, 11:48)

    gabifm [utilizator]

    Felicitari! PSV este PSV nu ... nici nu stiu cum se cheama cei cu care au jucat Steaua si Dinamo.
    • +1 (1 vot)    
      FYI (Vineri, 2 octombrie 2009, 12:26)

      Un stelist [anonim] i-a raspuns lui gabifm

      Twente Enschede si Panathinaikos Atena, 2 echipe mult mai bune la ora actuala decat PSV Eindhoven, sa ramanem obiectivi totusi ... la fel cum CFR este astazi egala Stelei si a lui dinamo, la fel nici PSV nu mai este ce era acum cativa ani.
      • 0 (0 voturi)    
        mda (Vineri, 2 octombrie 2009, 14:50)

        DIY [anonim] i-a raspuns lui Un stelist

        ai dreptate

        http://www.eredivisie.nl/subpage.aspx?l1=1667&l2=1676

        twente muuult peste psv :)