CFR Cluj a inceput catastrofal partida cu PSV, gazdele au marcat repede - Bakkal (9'), olandezii ratand in prima repriza multe ocazii imense de gol. Partitura interpretata de ardeleni a suferit modificari semnificative in a doua repriza, Traore ratand egalarea in mai multe randuri. A fost pana la urma 1-0 pentru batavi, senzatia generala fiind aceea ca fosta campioana a Romaniei putea obtine mai mult dupa jocul aratat in cea de-a doua repriza.

Clujul s-a prezentat foarte slab in primele 45 de minute de pe Philips Arena, elevii lui Conceicao fiind dominati total. Cel mai bun om al gazdelor a fost maghiarul Dzsudzsak, cel care s-a distrat pe partea stanga cu Toni. Pana la pauza putea sa fie lejer sase la zero pentru PSV, CFR-ul fiind de nerecunoscut.

Lucrurile s-au schimbat in a doua repriza, clujenii punandu-le reale probleme batavilor. Traore a ratat in mai multe randuri egalarea, gazdele castigand pana la urma meritat dupa numarul ocaziilor clare de gol, cu toate ca Alcantara putea da lovitura de gratie in chiar mintul 90. Demn de mentionat este faptul ca gazdele au terminat in aparare disputa, fluierul de final fiind o adevarata binecuvantare pentru olandezi.

PSV: 1 Isaksson - 14 Pieters, 4 Rodriguez, 23 Ooijer, 25 Manolev - 18 Engelaar, 28 Bakkal, 20 Afellay - 22 Dzsudzsak, 7 Toivonen, 9 Lazovic

Rezerve: 31 Ramos, 3 Salcido, 6 Simons, 11 Amrabat, 24 Marcellis, 36 Ojo, 42 Reis

CFR: 1 Nuno Claro - 4 Panin, 20 Cadu, 15 Alcantara, 2 Tony - 77 Deac, 6 Muresan, 8 Peralta, 19 Culio- 7 Dubarbier, 9 Traore

Rezerve: 33 Peskovic, 3 Cabrera, 23 Mara, 25 Leao, 31 Dani, 66 Edimar, 99 Nei