Dinamo scapa de complexul Urziceni dupa ce reuseste sa invinga pentru prima data in istorie pe Unirea. Golul izbavitor a venit la ultima faza a disputei, in minutul 92, atunci cand Torje trimite un lob superb cu care inchide tabela. Campioana a deschis scorul in Stefan cel Mare prin Apostol (28'), pentru ca Andrei Cristea sa egaleze in minutul 48. Razbunarea mult asteptata de catre caini pentru ratarea titlului din sezonul trecut vine in cel mai frumos mod cu putinta, in ulimele secvente ale partidei.

"Dinamo a facut un joc mare, mai ales ca venea dupa o perioada foarte stresanta. Jucatorii au demonstrat ca au o mentalitate puternica, pentru ca au reusit sa invinga o echipa foarte buna si campioana de anul trecut" - Dario Bonetti.

"Am luat un gol de cascadorii rasului, de amatori! Nici acum nu inteleg cum am pierdut! Se vede ca jucatorii mei s-au schimbat, nu mai au aceeasi foame de performanta" - Dan Petrescu.

"Nu stiu daca putem spune ca a fost o victorie norocoasa, chiar daca am intalnit un adversar foarte puternic. Ne-am creat foarte multe ocazii de gol si am crezut in victorie pana in ultimul minut"- Andrei Cristea (gsptv).

"A fost o victorie importanta, cred ca s-a facut dreptate dupa ce am pierdut campionatul in ultimele doua etape. Am jucat mai bine si cred ca am meritat victoria. Ne-am creat multe ocazii de gol, iar Dolha a aparat excelent. Aveam complexul acesta pe teren propriu, care nu ne dadea siguranta pe care o aveam in deplasare, unde obtineam victorii importante" - Cristi Borcea (gsptv).

"A fost o victorie cu putin noroc, am avut si noi odata sansa de partea noastra. Cu siguranta meritam victoria. Ma asteptam la mai mult mai mult mai ales ca Urziceniul ne-a luat campionatul de sub nas si vroiam altceva de la baietii noştri. Nu am fost la vestiare la pauza. Nu ma intereseaza ce se intampla la Steaua. Sunt problemele lor" - Vasile Turcu (sport.ro).

Vezi aici meciul Live Text:

Fluier final de partida. Dinamo - Urziceni 2-1

90+2' Gol Dinamo! Torje inscrie la ultima faza a meciului cu un sut dintre trei jucatori ai Unirii (a trimis un lob superb de la limita careului de 16 metri.

Se arata doua minute de prelungire

88' Nicu Epaminonda intra pe teren in locul lui Maftei

83' Claudiu Niculescu trimite dezamagitor dintr-o lovitura libera. In faza urmatoare, N'Doye suteaza peste poarta Unirii

80' N'Doye trimite cu capul, mingea ocoleste poarta lui Arlauskis

78' Cristea trimite plasat, Arlasukis respinge, iar Torje trimite din sase metri peste o poarta goala. Ocazie monumentala a dinamovistilor

73' Intra Brandan si iese Apostol, autorul golului Unirii Urziceni

71' Niculescu vede galben dupa un fault din spate asupra lui Fernandes

70' A parasit terenul Zicu si a intrat Claudiu Niculescu

66' Funza trimite din afara careului de 16 metri, balonul trece milimetric de stalpul portii lui Dolha

63' Tibi Balan trimite de la 12 metri, Dolha blocheaza o minge care a fost usor deviata de catre Rusescu. Inca o faza periculoasa pentru poarta cainilor

62' Iese Bilasco si intra Semedo la Urziceni

59' Paraschiv trimite de la 16 metri, dar Dolha scoate providential de sub transversala. Ocazie mare pentru Urziceni

58' Faza in careul dinamovist, mingea ajunge la Bilasco, dar sutul din prima atingere al atacantului trece pe langa poarta unui Dolha surprins pe picior gresit

54' Torje suteaza puternic, dar mingea ocoleste spatiul portii lui Arlauskis

48' Gol Dinamo! Andrei Cristea prinde un sut superb pe coltul scurt, de la 22 de metri, Arlauskis atinge mingea dar nu poate evita golul. Dinamo - Unirea 1-1

46' Laurentiu Rus este inlocuit de Alexe

A inceput repriza a doua

Fluier final de prima repriza, Dinamo - Urziceni 0-1

Trei minute de prelungire

44' Arlauskis respinge de sub transversala o lovitura libera executata in forta de N'Doye

43' Arlauskis si Galamaz resping de pe linia portii doua suturi ale lui Kone. Ocazie importanta pentru Dinamo

43' Dolha respinge de pe coltul scurt un sut al lui Bilasco. Ocazie mare pentru Unirea

42' Apararea dinamovista respinge o centrare a lui Frunza

36' Bilasco deviaza superb pentru Rusescu, dar atacantul oaspetilor comite un hent si este oprit de central

Unirea incepe sa tina mai mult mingea dupa golul lui Apostol, Dinamo nu poate ataca periculos

31' Rusescu primeste cartonasul galben dupa ce l-a faultat discret pe Tamas

28' Gol Unirea! Apostol suteaza imparabil de la aproximativ 22 de metri, Dolha simplu spectator

Cele doua echipe practica un fotbal lent, fara ocazii si cu mingi disputate mai mult la centrul terenului

21' Frunza trimite peste dintr-o lovitura libera de la 25 de metri

15' Kone trimite cu capul peste poarta Urziceniului

14' Cristea scapa spre poarta lui Arlauskis, dar Bordeanu il blocheaza superb

11' Kone suteaza puternic din afara careului de 16 metri, mingea se duce peste poarta oaspetilor

7' Torje executa cu mult efect o lovitura libera de la 18 metri, lateral stanga, mingea trece foarte aproape de vinclul portii lui Arlauskis

Campioana sta mai mult in jumatate de teren a cainilor, formatia lui Bonetti prefera contraatacul pentru primele minute