Partida din Banie a insemnat, cu mici exceptii, faza si ocazia, cele doua echipe practicand un fotbal deosebit, cum rar putem vedea in disputele din Liga 1. Rapidul a condus cu 2-0 (Iordache 11', Buga 15'), a fost egalat de Craiova (Mihai Costea 41', Dorel Stoica 46'), pentru ca reusitele lui Costin Lazar (49') si Helder (65') sa stabileasca invingatoarea cu toata opozitia lui Trica (89'). Giulestiul castiga in Banie dupa o partida spectacol, una dintre cele mai reusite din actuala stagiune a Ligii 1.

Disputa din Banie a inceput cum nu se putea mai prost pentru Juveti, elevii lui Daniel Mogosanu fiind condusi cu 2-0 in minutul 15 (au punctat Iordache 11' si Buga 15').

Ritmul disputei de la Craiova era unul alert, ocaziile de gol aparand aproape la fiecare faza. Gazdele aveau sa intoarca, cel putin pentru moment, soarta unei dispute nebune, reusitele lui Mihai Costea 41' si Dorel Stoica 46' trimitand cele doua echipe la cabine cu scorul de 2-2.

Spectacolul avea sa continue si in a doua repriza, Costin Lazar marcand in doar al 4-lea minut de dupa pauza. Rapidul conducea din nou pe tabela, dar orice se putea intampla dupa aspectul jocului. Giulestiul mai puncteaza o data, prin Helder in minutul 65, iar lucrurile pareau clare.

Trica inscrie (89') primul sau gol de la revenirea in Banie, dar Rapidul castiga cu 4-3 dupa o partida nebuna, asa cum ne-am dori sa vedem etapa de etapa in Liga 1.

"Domnul Hizo are acum timp sa lucreze mai mult si mai bine, in asa fel incat atunci cand are 2-0 sa mentina scorul si acesta sa fie rezultatul final. Am dovedit ca suntem un grup unit, o echipa de caracter. Daca am fi castigat si la Astra, acum eram in primele trei echipe. Nu este usor acum din punct de vedere financiar", George Copos.

"E o victorie importanta, care ne aduce in plutonul fruntas! Am condus cu 2-0, am fost egalati, e bine ca ne-am revenit si am castigat! Am luat 3 puncte in deplasare, nu putem sa spunem ca nu suntem fericiti", - Nicolae Manea (gsptv).

Vezi aici meciul Live Text:

Dupa trei minute de prelungire Cristi Balaj pune capat partidei din Banie, Craiova - Rapid 3-4

89' Gol Craiova! Dina trimite cu capul, Marinescu respinge in fata, iar Trica inscrie de la cativa metri

84' Spadacio il dribleaza pe Soava, patrunde pe stanga, centreaza, iar mingea trimisa de el trece putin peste poarta lui Lung. Ocazie buna pentru Rapid

79' Iese Ionita si intra Pinto la Rapid, intra Dina si iese Florin Costea la Craiova

Se joaca superb in Banie, cele doua echipe practicand un fotbal de calitate superioara

78' Vali Badea trimite de la 25 de metri, mingea trece mult peste poarta lui Marinescu

67' Ies Mihai Costea si Dilevski, intra Vali Badea si Wobay la Craiova

65' Gool Rapid! Helder pantrunde pe dreapta, dribleaza un adversar si inscrie cu un sut la coltul lung. Craiova - Rapid 2-4

57' Dorel Stoica trimite spre poarta lui Marinescu de la aproximativ 25 de metri, balonul intalneste bara. Mare ocazie pentru olteni

54' Matici incearca sa respinga o minge, dar suteaza in propria mana. Centralul Balaj nu dicteaza penalti, considerand involuntar gestul rapidistului

49' Gol Rapid! Spadacio centreaza, Iencsi trimte pana la Costin Lazar, iar acesta inscrie de la sapte metri dupa o executie superba (a trimis pe spate). Craiova - Rapid 2-3

46' Barboianu vede galben dupa un fault dur asupra lui Herea

A inceput repriza a doua

Fluier final de prima repriza, Craiova - Rapid 2-2

46' Gol Craiova! Dorel Stoica inscrie cu capul (mingea a lovit bara inainte de a intra in poarta) dintr-un corner executat de Trica

44' Matici trimite puternic de la peste 30 de metri, Lung Junior respinge cu mare dificultate

41' Gol Craiova! Dorel Stoica il angajeaza in adancime pe Mihai Costea (o pasa de aproximativ 30 de metri), atacantul Craiovei il intoarce pe Marius Constantin si inscrie cu un sut plasat de la 15 metri

37' Iese Adrian Iordache (accidentat) si intra Marius Constantin

36' Trica trimite cu capul de la sapte metri, mingea trece aproape de coltul lung al portii Rapidului. Cea mai mare ocazie a Craiovei

30' Prepelita suteaza puternic din unghi, balonul trece putin pe langa poarta lui Marinescu

28' Buga vede galben dupa un fault din spate asupra lui Prepelita

27' Herea trimite putin peste poarta dintr-o lovitura libera de la 17 metri, lateral stanga

24' Dilevski vede cartonasul galben dupa o intrare intarziata la Marinescu. Portarul giulestean primeste ingrijiri medicale

23' Florin Costea vede carotnasul galben dupa ce protesteaza la deciziile lui Cristi Balaj

18' Rapidul trece pe langa 3-0 dupa un sut al lui Herea de la aproximativ 16 metri

15' Ionita scapa pe stanga, trimite un lob, mingea loveste transversala, iar Buga, aflat la cativa metri, inscrie fara nicio problema. Apararea Craiovei este una visatoare.

11' Gol Rapid! Spadacio centreaza dintr-o lovitura libera, mingea ajunge la Adrian Iordache, iar fundasul inscrie cu un sut de la patru metri. Grava greseala a apararii gazdelor

Dupa cele doua faze de poarta, partida s-a echilibrat, jucandu-se mai mult la centrul terenului

4' Trica suteaza de la sase metri din voleu, mingea trece putin peste poarta lui Marinescu. Centrarea i-a apartinut lui Barboianu. Ocazie mare pentru Craiova

2' Lovitura libera pentru Rapid de la aproximativ 28 de metri, balonul trimis de Spadacio trece pe langa poarta lui Lung Junior

A inceput partida

Craiova: 21. Lung Jr., 2. Barboianu, 7. Gaman, 6. Dorel Stoica, 27. Rose, 30. Prepelita, 13. Dilevski, 10. Trica, 8. Soava, 10. Fl. Costea, 9. M. Costea

Rapid: 1. A. Marinescu, 2. Ferreira, 28. Ad. Iordache, 32. Ad. Iencsi, 19. Bozovici, 29. Buga, 6. Matici, 30. Spadacio, 15. C. Lazar, 10. Herea, 11. Al. Ionita