Bergodi, demis/ Gigi Becali: Am incheiat colaborarea cu el, m-am simtit umilit / Mihai Stoichita, noul antrenor

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Vineri, 18 septembrie 2009, 0:47 Sport | Fotbal

Bergodi cere daune pentru afectarea imaginii si discriminare
Foto: HotNews.ro
Aventura lui Cristiano Bergodi pe banca Stelei s-a terminat dupa 0-0 cu Sheriff Tiraspol in Europa League, patronul Gigi Becali luand aceasta hotarare dupa ce antrenorul italian nu l-a lasat sa intre la pauza in vestiarul jucatorilor. Dupa miezul noptii Bergodi si-a luat la revedere de la jucatori, in timp ce fanii ros-albastrilor au fost prezenti la arena pentru a-i cere socoteala patronului.

Despre conflictul cu Bergodi:

"Din punctul meu de vedere am incheiat colaborarea cu Bergodi. Il va anunta Renzo Rossi de decizia mea. Am vrut sa merg la pauza la vestiare, iar el a facut un gest umilitor, ceva de genul <da ma drumu' de aici>. M-am simtit umilit si nerespectat. Nu m-a deranjat neaparat pentru ca m-a oprit sa vorbesc cu jucatorii, ci modul in care a facut-o. Au vazut si jucatorii acele momente si m-am simtit foarte prost. Mai bine plecam acasa decat sa iau parte la un astfel de moment. Pot sa iau maine Liga Campionilor, dar fara demnitate nu am ce face cu ea. Fara demnitate mor" - Gigi Becali (sport.ro).

Despre remiza cu Sheriff:

"Nu e un rezultat rau, e rusinos, pentru ca echipa aceasta e mai slaba decat Ujpest sau Motherwell. Ei nu au jucat nimic, dar nici noi nu am fost mai buni. In viata mea nu am fost la pauza la cabine pana azi. Nu m-a lasat Bergodi sa le spun ceva. Numai faptul ca eu am aparut acolo trebuia sa le dea de gandit"

Despre despartirea de Bergodi:

"I-am spus lui Renzo Rossi, asa cum ati venit la Steaua cu dragoste, asa putem sa ne despartim prieteneste. Transmite-i lui Bergodi ca s-a incheiat colaborarea noastra! Maine (nr. vineri) voi anunta noul antrenor"


Despre relatia patron - antrenor la echipa din Ghencea:

"Mi-e rusine si mi-e jena, mai multe nu stiu ce sa mai spun. Nu vreau sa comentez aiurea acum. Voi lua maine masuri si o să le aflati atunci. Eu vad altfel lucrurile despre relatia patron-antrenor decat le vede presa. Toti cei pe care ii platesc sunt angajatii mei. Intai voi discuta cu angajatii mei, dar veti vedea ce inseamna sa nu il respecti pe Becali"


Despre noul antrenor:

"Nu pot sa spun daca va fi Panduru, pe el l-am adus ca manager sportiv. El a zis ca nu vrea postul lui Bergodi, dar nu stia ce noroc va da peste el. O sa discutam, iar daca va spune «da», atunci el este sigur noul antrenor" - Gigi Becali (gsptv).

Cu toate ca Panduru era vazut de toti ca mare favorit pentru a prelua postul de antrenor, fostul international si-a respectat promisiunea facuta cu cateva zile in urma ("Nu am venit sa-i iau locul lui Bergodi"), iar noul tehnician al formatiei din Ghencea este Mihai Stoichita. El va conduce primul antrenament al Stelei, vineri, de la ora 10:30. Sedinta de pregatire va avea loc pe unul dintre terenurile din Complexul Sportiv Steaua si va fi deschisa integral presei, informeaza NewsIn. Managerul general al clubului, Basarab Panduru, a refuzat sa preia echipa - a anuntat, joi noaptea, patronul Gigi Becali.

In alta ordine de idei, suporterii Stelei au anuntat ca se vor strange vineri, incepand cu ora 10, la antrenamentul echipe pentru a protesta impotriva finantatorului Gigi Becali, noteaza site-ul  suporterilor stelisti.


Citeste mai multe despre   























11125 vizualizari

  • +2 (10 voturi)    
    Beeecali (Vineri, 18 septembrie 2009, 0:51)

    Ufo Man [anonim]

    WOWWWWW
    • +11 (11 voturi)    
      OIEROparlamentarului (Vineri, 18 septembrie 2009, 9:35)

      Protasov [anonim] i-a raspuns lui Ufo Man

      Lui Becali nu ii ajungea ca isi distruge psihic 2-3 jucatori la fiecare meci mai slab, voia sa intre la vestiar la pauza sa ii termine.

      Bergodi a procedat corect, profesionist. A inghitit si asa prea mult, si-a aparat mereu jucatorii, se vedea ca incearca sa faca din jucatorii (din ce in ce mai putini si de valoare mai mica) sa scoata rezultate.

      Stoichita arata ce fel de om e acceptand sa fie noul antrenor la ora 2 noaptea, si dupa ce l-a tocat pe Bergodi cu o ora inainte.

      Suporterii Stelei au anuntat ca se vor strange vineri, incepand cu ora 10, la antrenamentul echipe pentru a protesta importriva finantatorului Gigi Becali, noteaza site-ul suporterilor stelisti.
  • +3 (9 voturi)    
    lol (Vineri, 18 septembrie 2009, 1:03)

    Elimedia [utilizator]

    mai... hai sa antrenam noi steaaua si gata, rezolvam totul
    • +12 (12 voturi)    
      Ciobanul tot cioban ramane (Vineri, 18 septembrie 2009, 8:43)

      Frankie [utilizator] i-a raspuns lui Elimedia

      Ciobanul ramane cioban pana la moarte, indiferent cat de bogat sau sarac e....
  • +25 (25 voturi)    
    Oierul analfabet jignit (Vineri, 18 septembrie 2009, 1:10)

    AlisCuPar [anonim]

    Mai ramane ca oierul analfabet sa demita si galeria care-l huiduie. Huuoooo!!!!!!
    • 0 (2 voturi)    
      becali (Vineri, 18 septembrie 2009, 9:43)

      the [utilizator] i-a raspuns lui AlisCuPar

      te-am demis, ma !
      si te-am subliniat si cu markerul verde !
      ;-))
  • +24 (26 voturi)    
    Bergodi are cojones (Vineri, 18 septembrie 2009, 1:17)

    spanac [utilizator]

    Sa vina o sluga la Steaua! Panduru de exemplu. Mai bine il lasa pe Bergodi la Iasi.
    • +1 (1 vot)    
      Nu e corect (Vineri, 18 septembrie 2009, 11:55)

      silicon [anonim] i-a raspuns lui spanac

      Nu e corect ce spui fata de Panduru. Omul asta a refuzat postul cu toate presiunile facute de cioban, recunoscute atat de Panduru, cat si de jiji. Panduru a declarat: "Nu as putea sa mai discut vreodata fata in fata cu Bergodi daca as accepta postul"

      Lasa ca a venit deja una bucata sluga: Stoichita. Steaua va castiga Europa League condusa de tandemul jiji-Stoichita. La mai mare!
      • 0 (0 voturi)    
        Nu stiam (Vineri, 18 septembrie 2009, 17:21)

        spanac [utilizator] i-a raspuns lui silicon

        Eu am scris la 1 noaptea cand stoichita vorbea la sport.ro si cumva lasa sa se inteleaga ca ar refuza steaua in cazul unei oferte. Deci ma gandeam la panduru ca ar putea ajunge sluga acolo. Insa oricand se gasesc solutii si mai bune cum ar fi stoichita de exemplu. Urmeaza lacatus ca sigur are si el nevoie de bani acusi.
  • +23 (25 voturi)    
    ... (Vineri, 18 septembrie 2009, 1:23)

    Opposite [anonim]

    Doamne cat de prost e Becali...Steaua e pe faras.

    Felicitari Bergodi pentru cohones
    • -3 (7 voturi)    
      pe englezeste stii cum se scrie ? (Vineri, 18 septembrie 2009, 9:47)

      the [utilizator] i-a raspuns lui Opposite

      ca în spaniola vad ca numa' pronunti ...
      • +1 (3 voturi)    
        ... (Vineri, 18 septembrie 2009, 12:34)

        Opposite [anonim] i-a raspuns lui the

        N-ai nici haz si nici sens.
  • +26 (26 voturi)    
    ciobanul tot cioban (Vineri, 18 septembrie 2009, 1:24)

    MirceaA [utilizator]

    el nu-si da seama ca atat timp cat tu nu respecti pe nimeni, nu vei fi respectat. Dar ce poti cere de la un cioban?. El ii scuipa pe toti, dar cere respect. Sa se uite sa filmul Nasul. Poate invata ceva din lumea lui.
    • +8 (8 voturi)    
      ciobanul tot cioban (Vineri, 18 septembrie 2009, 10:07)

      Jean Ghirca [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

      Cer scuze,dar cred ca nu ati cunoscut un adevarat cioban.Toti sunt OAMENI respectabili si respectati.
      Va rog sa nu-i confundati pe ciobanii nostri cu acest needucat.
      Bravo lui Bergodi !
    • +4 (4 voturi)    
      becali - rahat cu ochi (Vineri, 18 septembrie 2009, 12:49)

      Laur006 [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

      Cica "Toti cei pe care ii platesc sunt angajatii mei." Mai Jiji, patronu' lu' Peste, angajatul este platit pentru ceva clar, scrie in contract daca nu stii pentru ce. Numai tu consideri ca "angajat = "sclav".
      Sper ca Bergodi sa fi avut o clauza in contract care sa fi prevazut asa ceva. Macar daca rupe contractul unilateral, sa plateasca Jiji de sa-l usture. Numai ca italianul pare prea domn pentru un ne-om ca Becali.
  • +16 (16 voturi)    
    deci da clar cum insa deci si de altfel (Vineri, 18 septembrie 2009, 1:29)

    Niggerson [utilizator]

    ciobanu asta daca nu pleaca o sa distruga Steaua ! vai de stelisti !
  • +8 (10 voturi)    
    Rusine (Vineri, 18 septembrie 2009, 1:41)

    Ionut [anonim]

    Rusine ce se intampla in momentele astea la Steaua, intradevar un meci foarte prost, nesteptat de prost dar atata timp cat nu este liniste nici nu vom vedea un meci mai bun. Becali pleaca din Ghencea, pleaca din Ghenceaaa.......
    Apreciez curajul lui Bergodi de a nu-l primi in vestiar pe Beeeeecali si apreciez si mai mult faptul ca a ajut "balls" si construit o noua echipa si nu a ascultat de sfaturile mai marelui oier. Bv Bergodi pentru tratarea jucatorilor egal si corect. Cine merita joaca, cine nu pleaca in B (Dayro). Pacat! Bergodi avea nevoie de increderea conducerii si cu siguranta ar fi facut treaba buna. Asa antrenor nu a mai avut Steaua de la Protasov incoa` . Sper sa nu il puna pe Panduru. Ar face echipa buna doar cu Beeeeecali, ca tot comportament de oier are si el.
  • +12 (14 voturi)    
    oho (Vineri, 18 septembrie 2009, 1:46)

    alex [anonim]

    Felicitari Bergodi!
  • 0 (4 voturi)    
    cred ca (Vineri, 18 septembrie 2009, 1:52)

    Ronnie [anonim]

    vine Piturca ca d-aia a refuzat el Craiova ... sper ca Panduru sa il refuze
  • +18 (20 voturi)    
    Bergodi merita respect! (Vineri, 18 septembrie 2009, 2:00)

    nondu [anonim]

    Oierul nu intelege pentru ca el nu respecta pe nimeni. Bergodi chiar a vrut sa faca performanta,s-a pus in fata echipei, a incercat sa faca o atmosfera de profesionalism,propice succesului.
    Oierul n-are nici rabdare si nici buna crestere, are in schimb ambitii politice. Incerc sa mi-l inchipui ca presedinte...
    • +2 (4 voturi)    
      Fereasca Sfantul ! (Vineri, 18 septembrie 2009, 8:23)

      defav [anonim] i-a raspuns lui nondu

      Oier prostovan ,cica e credincios, habar n-are ce inseamna sa fii om ,cu respect pentru oricine.
  • -3 (3 voturi)    
    ilie dumitrescu (Vineri, 18 septembrie 2009, 2:01)

    piti [anonim]

    e noul antrenor
  • +13 (13 voturi)    
    ce noroc pe Bergodi! (Vineri, 18 septembrie 2009, 2:09)

    sadwank [anonim]

    Noroc ca domnu' Becali a iesit parlamentar european (a propos, i-o fi dat si el un banutz lu' Vadim pe chestia asta? Un kil de brinza? Un pumn de pastile?) si in felul asta a trebuit sa-si respecte blazonu'. Altfel il chema pe Zmarandescu, ii tragea un glont in picior si-l indesa in portbagaj.
    Pe cei care l-au votat pentru ca a stat o luna la arest as vrea sa-i rog sa fie consecventi si sa NU-l mai voteze din cauza ca Steaua a reusit un 0 - 0 cu Sherif-u'.
  • +11 (11 voturi)    
    "Nu m-a lasat Bergodi sa le spun ceva" (Vineri, 18 septembrie 2009, 2:47)

    nevermind [anonim]

    De ce nu le-ai trimis un sms !?!
    • +6 (6 voturi)    
      Pai... (Vineri, 18 septembrie 2009, 9:04)

      Gramatik [anonim] i-a raspuns lui nevermind

      poate nu stie sa scrie ciobau'!
  • +11 (11 voturi)    
    Praznicul Stelei (Vineri, 18 septembrie 2009, 5:34)

    Arbitrul 7 [anonim]

    Umilinta pe care o vor trai bietii stelisti de acum inainte e opera lui Becali. Si e pacat de baieti precum Surdu, Nicolita,Szekelly s.a. Dar, pe banca Stelei, poate sta linistit doar unul care, precum in filmul "Nasul", saruta ghiulul stapanului (Panduru, Lactus, Piturca). La Steaua, personalitatea e nonsens. Si pentru antrenori, si pt jucatori.
  • +7 (7 voturi)    
    greseala lui Bergodi (Vineri, 18 septembrie 2009, 6:58)

    dinamovistu' [anonim]

    Bergodi a gresit intr-un mod impardonabil: trebuia sa-i dea si un sut in c/ !!!!!
  • +5 (5 voturi)    
    Retrogadare (Vineri, 18 septembrie 2009, 7:02)

    paznicul [anonim]

    Behaila e hazliu rau ... Ok, unii mai invata cate ceva daca raman pe un domeniu, dar asta nici cu vorba buna si nici cu 100 de popi nu mai poate fi educat.
    Daca are bani sa stea sa ii numere .... sa lase pe altii sa faca lucrul pentru care au fost angajati.

    Eu m-am saturat de el ... sa se dea o lege care sa permita romanilor sa dea afara din tara pe cei pe care ii considera lepra tarii. Propun sa-l concediem si sa-i interzicem sa mai intre in Romania. Sa-si ia oile si sa se duca unde o vedea ca rasare inteligenta de teapa lui.
  • +1 (3 voturi)    
    subiect (Vineri, 18 septembrie 2009, 7:08)

    nume [anonim]

    La ce sa te astepti de la o maimuta?
    Sunt uimit totusi de reactia lui Stoichita. Chiar nu ma asteptam de la el sa accepte colaborarea cu babuinul.

    Respect Bergodi!
  • +5 (5 voturi)    
    Poate sa fi nebun sa fi antrenor la Steaua (Vineri, 18 septembrie 2009, 7:11)

    ploiesteanu [utilizator]

    stiind ca ai un asemenea patron. Si Basarab Panduru este nebun! Nu tineti minte ca a facut Steaua de rahat , a mintit la Lisabona ca nu a fost platit, tot felul de minciuni, asa incat steaua nu s-a ales cu nici un ban din transfer. Acum l-a pus director sportiv, cu sanse sa devina antrenor tocmai la echipa pe care a scuipat-o. E de aceiasi teapa cu oieru'. Doamne, fa ceva si scapa Steaua de ciuma asta de patron. Fac ceva pe banii tai becali. Inainte de toate "gesturile caritabile" te-ai gandit la profit, toate donatiile au fost facute cu scop, ai "donat" bisericilor sume de bani ca sa-ti vanda la pret de nimic terenul care le apartineau. Daca ai vazut ca refuza, ai cerut banii inapoi. Casele care le-ai construit si cica le-ai facut cadou, scrie Becali proprietar. Nu ai dau nimic, decat gastii de criminali de langa tine (gen smarandescu) si reporterilor care te tin pe sticla 20 de ore din 24. Esti un mafiot imputit. Toata tara te scuipa ! Huooooooo!
  • +3 (3 voturi)    
    Becali E VARZA! NU INTELEGE NIMIC! (Vineri, 18 septembrie 2009, 7:15)

    Nika [anonim]

    si nu respecta nimic - nici fotbalistii, nici suporterii, nu mai vorbim antrenorii ...

    din pacate becali edte tipic pentru multi alti patroni si parveniti de teapa lui.
    ei cred ca banul iti da dreptul sa te bagi in orice chiar daca nu te pricepi.
  • -3 (3 voturi)    
    beeeeeeeecali prostuuu (Vineri, 18 septembrie 2009, 7:17)

    valy [anonim]

    acest lucru adica prostia ii caracterizeaza pe majoritatea oierilor din neamul lor , sint jalnici prost crescuti , needucati , zici ca s tzigani , pina si tiganii sint mai cumpatati si mai manierati decit oaia de becali , mai bine inca statea acolo unde ii e locul puscaria .......... ,bine ca nu are oaia putere mai mare ca vai de noi si nici nu stiu daca ar sti ce sa faca cu ea cred ca ar fi un nou BASESCU DAR NU ASA DE MANIERAT ...
  • +2 (2 voturi)    
    ciobanie (Vineri, 18 septembrie 2009, 7:26)

    uups [anonim]

    ce poti sa ceri de la un cioban pe care zilnic il ridica in slavi protv-ul? Crede ca e trimisul Domnului pe Pamant!
    In situatia asta toti trebuie sa fie uniti - jucatorii ar tb sa intre in greva sa-l sustina pe Bergodi asa cum si el i-a sustinut de atatea ori in fata taranului!
    Doar cu presiune putem scapa de cel mai mare rau din Ghencea!
  • +4 (4 voturi)    
    Marca Becali (Vineri, 18 septembrie 2009, 7:57)

    gabifm [utilizator]

    Ceea ce s-a intamplat este o actiune marca Becali!
    Un analfabet, un rebut uman, genul de om "garantat Vangheie". Instabilitatea generata de el la Steaua este responsabila, s va fi si de acum in colo, pentru rezultate.
    Bergodi sa fie fericit ca a scapat.
  • +1 (3 voturi)    
    Stiu sigur (Vineri, 18 septembrie 2009, 8:17)

    Gigi este dinamovist [anonim]

    Din surse sigure , de la un prieten de-al lui din copilarie am aflat ca Gigi mergea pe stadionul lu` Dinamo , in copilarie . De aceea acum nu este de mirare ca petrece atat de mult timp in compania sefilor dinamovisti .Gigi este si el dinamovist din pacate ...
  • +7 (7 voturi)    
    Bravo ,Bergodi (Vineri, 18 septembrie 2009, 8:20)

    constantin [anonim]

    Ma unge la inima gestul lui Bergodi...Fanfaronul din Pipera s-a dezumflat ca un balon...Pacat de baietii de la Steaua,nenorocitul lor de patron va face inca 5-10 ani experiente pe spinarea lor...Sa scoata bani daca vrea sa mearga tarlanul mai departe ...
  • +5 (5 voturi)    
    A primit ce a meritat (Vineri, 18 septembrie 2009, 8:27)

    Pricope [anonim]

    La adresa berbecaliului as putea face comentarii nenunmarate si mult mai malitioase, care sa faca deliciul celor care le-ar citi, insa am sa ma rezum la unele dintre clieseele din exprimarea sa: cele referitoare la demnitate, umilinta etc.
    Un mare filozof german spunea ca "nu este cu adevarat liber acela care nu stie cum sa se foloseasca de libertate". Ori, gigi nu este liber, pentru ca este legat de o avere dobandita in conditii … , opulenta pe care o afiseaza in calitate de "proprietar de palat" il incorseteaza in tagma semianalfabetilor … Nimeni pana la el in aceasta lume nu s-a amestecat atat de brutal- tocmai din lipsa de competenta intr-un domeniu atata de sensibil cum este sportul: Bergodi, ca un profesionist in exercitiul functiunii, cand nu a permis accesul in vestiar al investitorului la pauza meciului era „la serviciu” (voba lu` becali) si a procedat bine; berbecaliul, caruia singurul neuron pe care-l poseda intrase in inhibitie, a gasit ceea ce a cautat, dar nu a fost umilit, decat doar dupa ce el insusi a colportat vestea modului in care ar fi fost tratat de catre unul dintre angajatii sai. A primit ceea ce merita !
    Este reactia unui om frustrat, frustrare ce vine din modul cum a parvenit … A !, el are un spirit practic deosebit, dar si acesta este manifest pe un fond de lipsa de instructie si educatie. Pe termen lung va fi cu adevarat umilit, cand va trebui „sa deconteze” pentru toare rapturile si alte abuzuri comise; sigur, pana si pe Dumnezeu l-a maniat cu trufia lui ! O fi platit cladirea unor biserici ori locuinte sociale, dar nu a facut-o decat pentru imagine, fara a pune suflet; este posibil sa aiba un sfarsit tragic, pentru ca unul dintre fanaticii suporteri (pentru berbecali- brand) ai Stelei ar putea sa cume brutal blasfemia pe care acesta o comite … Unde s-a mai pomenit ca la o echipa cu notorietatea Stelei sa se schimbe in acest ritm si fara discernamant antrenorii ?! De aceea este bine sa dea curs invitatiei insistente a galeriei "Becali p
  • +5 (5 voturi)    
    A primit ce a meritat (Vineri, 18 septembrie 2009, 8:29)

    Pricope [anonim]

    "Becali pleaca din Ghencea ! Lasane, lasane !"
    Pacat ca niste pisicheri de televizionisti continua (de fapt, se distreaza) sa faca dintr-un „vanzator de bilete in plus” un personaj atata de mediatizat ! Le va da Bunul Dumnezeu fiecaruia, pa masura !
    • +4 (4 voturi)    
      Mare-i Gradina Domnului !!!!!!! (Vineri, 18 septembrie 2009, 11:04)

      Pricope [anonim] i-a raspuns lui Pricope

      Stoichita, exact ca si la precedenta sa trecere pe la Steaua ca antrenor principal, va culege roadele eforturilor lui Bergodi, apoi va invoca deranjul si alte disconforturi in managementul echipei produse de catre becali si „va face pasi” spre alte zari. Mihai Stoichita este un tip cu tupeu, cu oarecare carisma, nu peste masura, dar opotunist; va profita si in urmatoarele doua saptamani cat va mai rezista „pe banca” Stelei !
      Pariu ?
  • +4 (4 voturi)    
    Da, asta e exemplul necesar in fotbalul... (Vineri, 18 septembrie 2009, 8:31)

    Observator [anonim]

    ...din Romania!

    Exemplul lui Bergodi, fireste! El le-a promis jucatorilor ca e singurul responsabil si i-a aparat de intrusi ca Gigi B. chiar cu pretul debarcarii sale. Asta explica, poate, si de ce, dupa pauza, jucatorii n-au mai gasit claritatea schemelor tactice cu care rezolvasera pina atunci meciurile anterioare. Antrenorul insusi fusese stresat de badaraniile conducerii.

    Mi-e teama insa ca exemplul de care scriam nu va fi urmat de altciineva. Bergodi e italian. Vedeti vreun antrenor roman care sa nu fi cedat urletelor lui G.B. in conditii similare?
    • +2 (2 voturi)    
      Da, am vazut ! (Vineri, 18 septembrie 2009, 10:55)

      Pricope [anonim] i-a raspuns lui Observator

      Achiesez la comentariu si apreciez gestul profesionist (suma pentru demn, barbat, italian etc.) al lui Brgodi; de altfel si in comentariul meu de la orele 08:30 am facut-, bioneinteles, in stilul meu.
      La intrebarea "Vedeti vreun antrenor roman care sa nu fi cedat urletelor lui G.B. in conditii similare?", incerc un raspuns: da, Hagi Gheorghe, care nu a tolerat mentalitatea berbecali-ului.
      In calitatea ta de "observator" <anonim>, deci roman de al lui Caragiale, vei putea sa ma contrazici spunand ca Hagi nu e roman, e machidon !
      • 0 (2 voturi)    
        hmm (Vineri, 18 septembrie 2009, 13:36)

        blueslash [anonim] i-a raspuns lui Pricope

        'agi?...
        parca era vb de un antrenor
  • +2 (2 voturi)    
    jiji (Vineri, 18 septembrie 2009, 8:46)

    k7 [utilizator]

    Franta de ce nu a batut Romania?...... asa si Steaua aseara, nu a reusit cu Serif Tiraspol.SERIFII, au copiat stilul lui CARTU.Sunt curios cu noul antrenor ce va face STEAUA in etapa urmatoare cu PANDURII .Oricum la victorie Bergodi era demis soarta lui era de mult pecetluita. Dar ...si oile sunt mai destepte decat jiji, iar acum a primit iarasi o palma dak nu tace draqu' din gura, mai ales k de cand e si europarlamentar park i-a luat Dumnezeu mintile...are apucaturi de dictator.Felicitarii BERGODI
  • +2 (2 voturi)    
    pitzoarca (Vineri, 18 septembrie 2009, 8:48)

    Oblio [anonim]

    Stoichita e un antrenor foarte bun.Ma bucur pentru el.
    Bergodi era cel mai bun antrenor din liga I; nu am inteles de ce l-au gonit de la Cluj si de la Rapid...Mai ales Rapidul, de atunci, nu si-a mai revenit! Patronii din fotbalul romanesc isi doresc antrenori care sa inchida ochii, sau sa ii sprijine, la ilegalitatile, de tot felu', pe care le fac. Aceleasi motive l-au tinut si pe Mircea Lucescu departe de mationala lui Mircea Sandu.
    Sunt antrenori foarte buni, cum e Stoichita, cum e Mircea Radulescu, nedoriti de patroni...Sau de federatie.
  • +4 (4 voturi)    
    doamneeee (Vineri, 18 septembrie 2009, 8:51)

    Bernardi [anonim]

    Gigi asta e dus tare cu capul. Se duce naibii tot daca bergodi chiar a fost dat afara :) . Becali nu stie decat ca vrea rezultate, iar rezultatele nu se obtin decat cu un antrenor si un lot bun. Steaua avea antrenor, dar are un lot subtzirel. Se pare ca acum nu mai are nici antrenor:). Stoichita nu stie nimic. Il da afara imediat.
  • +4 (4 voturi)    
    Bravo Bergodi !!! (Vineri, 18 septembrie 2009, 9:07)

    BaBi [anonim]

    Bravoooooo Bergodi !!! HUUUUUUUUUU BECALI
  • -2 (6 voturi)    
    Gigi Becali (Vineri, 18 septembrie 2009, 9:13)

    Tiberiu [anonim]

    L-a dat afara pe cel mai bun antrenor din Romania. Foarte bine, il inteleg. E patronul echipei si macar atat ar fi avut voie si el. Sa-si motiveze jucatorii. Bergodi a fost lipsit de tact, pentru ca a crezut ca Becali vrea sa dea indicatii tehnico-tactice. E foarte trist ce se intampla acolo, pentru ca Becali a transformat echipa simbol a Romaniei intr-o echipa de pluton. Nu va mai iesi din locurile 6-7. Tineam la Gigi (in afara de obsesia lui stupida pentru Nicolita), pentru ca e unul dintre putinii care a si facut ceva, nu doar a trancanit ca altii, insa a inceput sa ma scarbeasca. Mr. Gigi, stii care e parerea mea? Munca multa, modestie, capul in pamant si mergem mai departe. Gata cu declaratiile, circul si "arogantele". Nu uita ca poporul roman (prin vocea sa) si Vadim (stelist) te-au scos din puscarie pentru ca te iubeau. Acum esti dator cu mai multa modestie si respect fata de noi romanii si de ce nu fata de stelisti. Eu inca ii mai dau credit lui GB, pentru ca il consider cinstit si patriot, insa il rog (si cred ca multi sunt in asentimentul meu) sa tina seama ca Steaua e mai mult decat o echipa de fotbal, e poate cel mai pretios simbol al Romaniei sportive.
  • -2 (4 voturi)    
    Greseala e din ambele parti (Vineri, 18 septembrie 2009, 9:19)

    Florin [anonim]

    Daca esti om cu nervi tari atunci ii explici ca nu vrei sa vorbeasca acum cu oamenii, ca vrei tu sa schimbi tactica, bla bla.
    Cu ciobanu, nu zici da-i ba drumu de aici. Ca ala se supara si pune mana pe bata. Oricum o sa ajunga sa termine antrenorii din lumea asta si Becali nu o sa fie multumit, ca nu o sa gaseasca unul dupa chipul si asemanarea lui. Se crede ca e la stana la el. Marele Stoichita, grozava alegere...mirabolanta. De-abia se inchega echipa si se apuca Becali sa se simta umilit.
    • -1 (3 voturi)    
      Ai partial dreptate (Vineri, 18 septembrie 2009, 9:55)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Florin

      Iti dau dreptate ca Bergodi nu trebuia sa ii raspunda pe un ton autoritar, insa atunci cand esti stresat si te gandesti ce sa faci astfel incat sa poti castiga meciul, nu mai ai nevoie de nimic altceva decat de Becali care sa iti distruga jucatorii. In momente ca astea oricine ar fi putut reactiona la fel, chiar si un om foarte calm.

      Acum stim de ce nu se face performanta la Steaua, nimeni nu ar putea face performanta daca ar fi injurat si batjocorit inaintea fiecarui meci.

      RIP Steaua
  • +5 (5 voturi)    
    si-a facut-o cu mana lui (Vineri, 18 septembrie 2009, 9:26)

    Stef [anonim]

    Pai, ce tot vreti?! Bergodi si-a facut-o cu mana lui, pentru ca a venit la steaua. De altfel,eu cred ca este un antrenor foarte bun si de treaba, dar trebuie lasat sa lucreze in liniste. Orice antrenor care vine sa antreneze la noi in tara e nebun. Patroni astia se cred baroni sau mai presus, in frunte cu Jiji.
  • +6 (6 voturi)    
    Pentru GIGI (Vineri, 18 septembrie 2009, 9:32)

    xyz [anonim]

    Gigi, sper sa te prinda intr-o zi niste baieti, sa te dezbrace si sa iti dea drumul pe la Universitate gol pusca. Daca s-ar intampla asta, as trai 10 ani in plus, jur!
  • +1 (1 vot)    
    cine i-a pus ? (Vineri, 18 septembrie 2009, 9:35)

    nu conteaza [anonim]

    tb sa fii nebun sa vii ca antrenor la Steaua.
  • +4 (4 voturi)    
    mda (Vineri, 18 septembrie 2009, 9:36)

    liviu_ [utilizator]

    si uite cum steaua s-a dus pe copca (si in uefa si in campionat) dupa numai cateva etape din cauza unui oier analfabet...
    ce sa mai zic...

    noroc ca nu tin cu steaua... acum sfatul meu pentru stelisti e sa nu va lasati pana nu pleaca oierul (dar sa nu uitati ca exista si proteste pasnice...)
  • +6 (6 voturi)    
    Respect (Vineri, 18 septembrie 2009, 9:55)

    adrian [anonim]

    Iti multumim domnule Bergodi. Iti multumim pentru ca ne-ai redat echipa, ca ne-ai bucurat cu un joc frumos, ca ne-ai scos din mediocritatea impusa de acest cioban fara discernamant. Iti multumim pentru ca ne-ai invatat cum sa ne pastram respectul fata de sine in orice situatie, chiar si atunci cand pentru o caruta de bani altii ar fi lins gunoiul de grajd de pe talpa acestui parvenit lipsit de bun simt si decenta. Iti multumim ca ai ramas un gentelman chiar si atunci cand poate ai fi putut sa-i spargi fata( figurativ vorbind) oierului transformat peste noapte in print de Pipera. Ne cerem scuze pentru tratamentul pe care l-ai indurat, domnule Bergodi. Ne cerem scuze pentru ca ai fost nevoit sa joci atatea meciuri fara spectatori, desi meritai sa joci cu stadionul plin si asta pentru ca Steaua incepuse sa joace.
    In incheiere as dori sa-i spun bagabotului de Becali ca este o nulitate. Mi-e rusine ca sunt concetatean cu acest nemernic. Pacat ca un simbol al sportului romanesc precum Steaua, a incaput pe mana acestui nenorocit. Ma intreb ce exemplu este Jiji pentru fetele lui. Ma intreb ce parte a romanilor se simte cu adevarat reprezentata in Parlamentul European de acest monument de incultura?
    Becali, esti o mizerie !!! Becali pleaca din Ghencea !!! De fapt Becali, pleaca din Romania !!!!
    Becali, nu vei fi niciodata altceva decat un cioban parvenit, care crede ca i se cuvine totul. Becali, esti o rusine pentru romani, esti o pata neagra pe constiinta acestui neam, esti cu adevarat abominabil. Becali, lasa-ne, lasa-ne !!!!
  • -1 (3 voturi)    
    Schimbare necesara antrenor si patron (Vineri, 18 septembrie 2009, 9:56)

    Rali [anonim]

    Citesc comentariile si vad ca nimeni nu spune nimic despre meci.
    Steaua a jucat mizerabil, nu a reusit nimic si asta e o problema care persista de cand a plecat Olaroiu. Avea pe banca 3 jucatori de banda (Toja, Ochirosii si Tanase) stanga si a jucat cu Nicolita. L-a lasat pe Surdu accidentat pe teren si l-a tinut pe banca pe Kapetanos. In plus Nicolita nu a facut faza de aparare pe banda lui si Ninu a fost facut zob. Sunt greseli mari in alcatuirea echipei!
    Bergodi a inceput bine, dar in ultimele etape nu a reusit decat cu noroc sa castige.
    Din pacate parerea mea e ca plecarea lui Bergodi era necesara.
    Modul insa in care s-a intamplat este clar marca Stapan de Stana! O mizerie umana care imi face scarba sa mai il vad.
    Sa plece din Ghencea si sa ne lase in pace, sa ne suspende din cupele europene pt ca dam cu torte si intram pe teren. Sa nu am jucam cu spectatori nicidoata, poate asa vom scapa de handicapat.
    Si in primul rand sa injuram masmedia sportiva pentru ca il a creat acest monstru!
  • +3 (3 voturi)    
    sinonim (Vineri, 18 septembrie 2009, 9:57)

    hopşieu [anonim]

    de azi încolo (sau poate odată cu a doua venire a lui Lăcă) A ACCEPTA POSTUL DE ANTRENOR LA STEAUA= A RENUNŢA LA DEMNITATE.
    Cât de ambiţios, orgolios sau superoptimist trebuie să fii să crezi că poţi face performanţă la Steaua în aceste condiţii. E clar, o persoană care acceptă acum postul la Steaua e din categoria acelora care cred că jucând pentru prima oară cea mai simplă variantă la Loto 6 din 49 are 98% şanse să câştige marele premiu. Dar ăştia nu-şi dau seama că la Steaua acum se joacă Loto 49 din 6!
  • 0 (2 voturi)    
    respect Panduru (Vineri, 18 septembrie 2009, 10:08)

    ampersand [anonim]

    Respect, Pandurule, ca ti-ai respectat promisiunea!
  • +3 (3 voturi)    
    misto (Vineri, 18 septembrie 2009, 10:22)

    microbist [anonim]

    cat de nesimtit poate sa fie, incredibil!!!
    "Pot sa iau maine Liga Campionilor, dar fara demnitate nu am ce face cu ea. Fara demnitate mor" - vorbesti de vanitate nu de demnitate idiotule!
    iti bati joc de steaua, pleaca si apuca-te sa faci branza la stana. "In viata mea nu am fost la pauza la cabine pana azi" - cum poti sa spui asa ceva??? incredibil !!!!!!!!!!!!!! cat de nesimtit poti sa fii ciobane
  • +4 (4 voturi)    
    pt cioban (Vineri, 18 septembrie 2009, 10:28)

    sorin [anonim]

    cica a fost odata un cioban care a vazut un pestisor pe marginea lacului. Pestisorul il vede si il roaga: "Ciobane, arunca-ma in apa ca o sa-ti indeplinesc 3 dorinte".
    La care ciobanul stalceste vartos pestisorul cu cizma si striga: "Pe cine faci tu cioban, mah?"

    :)
  • +4 (4 voturi)    
    Becali s-a simtit jignit... (Vineri, 18 septembrie 2009, 10:31)

    ionelus [anonim]

    E interesant ca in tara asta NESIMTITII se simt jigniti! Nr.1 in mitocanie si nesimtire se simte jignit!
    Am trait s-o aud si p' asta!
  • +1 (1 vot)    
    L'Equipe (Vineri, 18 septembrie 2009, 10:33)

    X [anonim]

    Foot - ROU - Steaua
    Bergodi limogé

    Cristiano Bergodi, l'entraîneur italien du Steaua Bucarest, a été démis de ses fonctions après un incident qui l'a opposé au propriétaire du club durant le match nul (0-0) concédé contre le FC Sheriff, jeudi en Europa Ligue. Selon les médias roumains, à la mi-temps de cette rencontre, le bouillant patron du Steaua, Gigi Becali, aurait tenté d'entrer dans le vestiaire, mais Cristiano Bergodi l'en aurait empêché. Se disant «humilié», Becali a déclaré à la fin du match qu'il «mettait fin» à la collaboration avec Bergodi, remplacé par Mihai Stoichita.
  • +4 (4 voturi)    
    AFARAAA !!!.... (Vineri, 18 septembrie 2009, 10:37)

    Cetentereseaza [anonim]

    ... cu fEKALI din ... toate !.... Chiar se crede porku' asta in stare sa-si bata joc de toata lumea ???
    Corect si cinstit ar fiu ca TOATA echipa Steaua sa intre in GREVA ... pana la plecarea definitiva a acestui pitekantrop !
  • +4 (4 voturi)    
    BERGODI ANTRENOR (Vineri, 18 septembrie 2009, 10:40)

    DAVID STEFAN [anonim]

    Ma alatur celor care contesta decizia lui Becali de a-l demite pe Bergodi. Este antrenorul cu care Steaua incepuse sa joace mai bine si care chiar stie meserie. E adevarat ca trebuia poate sa-l lase la vestiare pe Becali , mai ales vazandu-l cum e el, la urma urmei el fiind patronul, dar de aic si pana a-l demite nu e de inteles. Inteleg ca este un tip bolnav la cap daca nu isi da seama ceea ce face. Steaua nu este o simpla firma a lui, este un fenomen de masa in Romania. Treaba este ca ori trebuia sa mearga mai departe cu Bergodi si eventual sa-l sanctioneze, ori daca tot vrea un antrenor nou sa aduca unul cu valoare incontestabila, nu Panduru, nu Stoichita, care au o valoare modesta sau prefera slugile? Nu asa face se face performanta. Mai bine pleaca din tara se mai cizeleaza un pic, poate chiar in Albania lui de origini , ca de la o decizie ca asta multe lucruri ii vor fi compromise. Pana acum poate il mai intelegeam , dar acum cred ca numarul celor impotriva lui a crescut simtitor. Mai bine vinde Steaua unei persoane care chiar vrea sa faca performanta la acest club, pentru ca domnul Becali vrea mai mult circ decat performanta.
  • +3 (3 voturi)    
    sa fim realisti (Vineri, 18 septembrie 2009, 10:45)

    visio [anonim]

    si sa recunoastem ca nu mai avem valorile, nici ca antrenori nici ca jucatori; romania este plina de fitze, de smecheri de 2 lei luati de la coada vacii; cu astia nu faci performante; ca patron, cand dai o carca de bani pe un jucator sau antrenor astepti rezultate, pt ca din rezultate iti vine profirul s iti acoperi cheltuielile; asa cum spune Chivu, cluburile romanesti vor numai sa se calificie in primul tur din cupele europene pt bani; evenind la becali, la cariera lui politica sa nu dam vina pe el, ci pe cei care l-au votat; pt ca fiecare om este liber sa spuna ce gandeste, si daca gaseste cativa prosti sa il aculte si face un partid..asta este viata; la fel si cu celelalte partide: sa dam vina pe noi si pe "nestiinta" noastra pentru situatia noastra economica actuala...in rest, asa cum este tara asta asa este si fotbalul...plin de "aere"
  • +2 (2 voturi)    
    Adio Steaua (Vineri, 18 septembrie 2009, 10:46)

    Forza UTA [anonim]

    Locul 10 cam pe acolo ii vad dak nu si mai rau... Pan acuma nu avea echipa dar avea antrenor.... acuma nu are nici echipa nici antrenor... vai si amar de steaua .... acus il vad pe becali cum ia pusti de pe strada sa bage in echipa k i-o cazut psihic pe toti si nici unu nu mai ii in stare sa joace:))
  • 0 (2 voturi)    
    BRAVO BERGODI !!!!! (Vineri, 18 septembrie 2009, 11:12)

    ADIO STEAUA [anonim]

    ma mir de calitatea celor care l-au trimis la parlamentul ue !!!!!!!

    eba si el au ras toti de ei !!!!!
  • +3 (3 voturi)    
    Ciobanu' (Vineri, 18 septembrie 2009, 11:38)

    bigradu [anonim]

    De ce ciobanu' Jiji nu antreneaza el insusi Steaua? Pentru ca se pare ca se pricepe mai bine decat oricine sa faca absolut orice.
    Am mai vazut acum cativa ani cum s-a suparat ca l-a jignit Hagi pentru ca nu a bagat in teren un jucator pe care il vroia Jiji.
    Cred ca Jiji se jigneste singur si mai mult se pune singur in situatia de a fi jignit.
    Oricum este mult prea prost pentru a ne pierde vremea scriind despre el.
  • +5 (5 voturi)    
    Bravo Bergodi ! (Vineri, 18 septembrie 2009, 11:46)

    stefan [anonim]

    Ce pot sa zic, om cu sira spinarii dreapta, nu ca sluga de Lacatus sau altii, om care nu s-a lasat calcat in picioare.
    De asta Steaua nu o sa aiba niciodata succes cat timp Becali e acolo, pentru ca el nu vrea decat sa prosteasca fanii cu ce face el si ce jucatori aduce la Steaua, cand de fapt nu face nimic.
  • +2 (2 voturi)    
    A venit un alt sclav: Stochita (Vineri, 18 septembrie 2009, 11:57)

    ???? [anonim]

    Atata vreme cat patron va fi Becali, Steaua nu va face niciodata performanta. Mediocritate si haos. Numai de de astea va avea parte Steaua.
  • +2 (2 voturi)    
    Oierul e cu noi (Vineri, 18 septembrie 2009, 12:04)

    Sa vezi si sa nu Crezi [anonim]

    Bai, fitzi-ar starea a dracu de prost ce esti. Pai tu crezi ca Steaua e o turma mai analfabetule. Pai cand o sa mai vezi tu antrenor profesionist ca Bergodi bai amaratule. Tu vrei numai slugi nu antrenori. pana acum ii blamam pe cei care strigau impotriva ta dar acum cand am sa vin pe stadion am sa strig si eu de la tribuna intai ce striga peluzele bai amaratule. Hai pa pa pa pa.
  • +1 (1 vot)    
    becalizarea stelei (Vineri, 18 septembrie 2009, 12:28)

    pusy_55 [anonim]

    Bravo, becali!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!,incet ,incet visul devine realitate,Stadionul Steaua va fi pasune pentru oi..Un analfabet,un om de nimic,un macarici isi bate joc de STEAUA si de noi. Acest individ,care a stat in puscarie vorbeste in parlamentul european in numele romanilr-RUSINE- Imi pare rau pentru Steaua si pentru suporterii sai. Sunt dinamovist convins dar acum imi parew rau de steaua
  • 0 (0 voturi)    
    NOULUI SISIF (Vineri, 18 septembrie 2009, 12:46)

    Baby DODO [anonim]

    Parca e mai elegant sa astepte intai o reactie oficiala a celui demis si abia apoi sa apara in calitate de nou-instalat in Ghencea.Asta ar fi una;dar din pct. de vedere al pragmatismului,are dl.Stoichita convingerea ca va rezista in post macar cat predecesorul sau?Eu ma indoiesc.E chiar o probabilitate putin posibilaNn
  • +1 (1 vot)    
    frustarea de onoare,la semidocti (Vineri, 18 septembrie 2009, 12:52)

    freud [anonim]

    chestia e mai grava: trebuie judecata prin psihanaliza,ajungandu-se probabil la paranoia!
    cum sa treaca el de la marea onoare,pe care o clama la tv,in aceeasi zi,ridicand in slavi numele de "be-ca-li",pornind de la triumful,crezut de el, din declaratia din parlamentul ue,cum ca e,aproape un succesor, din balcani, al lui alexandru macedon pe plaiurile mioritice, la gestul unui "pretorian roman",dar angajatul lui,care-si apara deontologia profesionala?
  • -3 (3 voturi)    
    Si totusi ..... (Vineri, 18 septembrie 2009, 13:06)

    victor [anonim]

    ....... daca echipa ar fi condus la pauza, poate ca Becali n-ar fi avut de ce sa mearga la cabine ...... iar daca ar fi câstigat, Bergodi n-ar fi fost destituit ....!?
    Asa ca, Bergodi sa le multumeasca baetilor ........
    Nimeni nu ne spune ce-a declarat Bergodi dupa destituire ?
  • -2 (2 voturi)    
    becali e patronul si face ce vrea. ce e asa de gre (Vineri, 18 septembrie 2009, 15:07)

    N1 [anonim]

    am citit cateva comentarii
    CAND O SA INTELEGETI ?
    ai bani faci ce vrei
    steaua e propietatea lui becali si face ce vrea

    daca ai bani in romania poti sa omori oameni pe strada ca nu patesti nimic
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Vineri, 18 septembrie 2009, 15:08)

    Avalhon [utilizator]

    Bergodi imi era cel mai simpatic antrenor din Liga I in ultima vreme. Un tip care stia ce face si un adevarat gentleman. Nici in mii si mii de ani nu mi-as fi inchipuit ca vita aia idioata care isi ranjeste strungareata prin Parlamanetul European il va da afara asa. Dar idiotenia nu crapa orice-ai face. Mama ei de viata!
  • +2 (2 voturi)    
    demnitate si respect (Vineri, 18 septembrie 2009, 18:37)

    scipio_afer [anonim]

    Respectul se dobandeste,nu se impune;atat timp cat trateaza intreaga echipa de la clubul Steaua ca pe niste argati(ca doar este patron,nu?!!!)nu va fi respectat niciodata iar echipa nu va avea performan-
    te!
    Cat priveste afirmatiile lui Mitica Dragomir,nu este
    cazul sa credem ca Gigi s-ar fi dus la vestiar pentru
    a promite majorarea primei;Oracolul din Balcesti e o
    mare sulfa si pe deasupra mai este si bun amic cu Gigi,ceea ce spune totul ca,de...corb la corb...!
  • 0 (0 voturi)    
    beccali (Vineri, 18 septembrie 2009, 20:02)

    bogdan [anonim]

    idiot.Din clipa de fata nu mai tin cu steaua!Esti un cioban gigi si asa vei ramane.un gunoi