CFR Cluj nu a impresionat in prima repriza a partidei cu FC Copenhaga, elevii lui Antonio Conceicao practicand un fotbal previzibil impotriva unei formatii care a venit cu scopul clar de a obtine o remiza. Planurile nordicilor au fost date peste cap de Culio (53') si Traore (75'), cei doi reusind golurile izbavitoare pentru fosta campioana a Romaniei. Ardelenii obtin cele trei puncte si privesc acum cu incredere catre disputa cu PSV Eindhoven, urmatoarea din grupa K.

CFR-ul a facut o prima repriza slaba impotriva nordicilor, fazele create de elevii lui Antonio Conceicao fiind previzibile. In plus, ardelenii il pierd in minutul 45 si pe Kone, atacantul parasind terenul accidentat.

Culio iese la rampa in minutul 53, atunci cand deschide scorul cu un sut superb. La adapostul unui 1-0, gazdele incep sa combine mult mai lejer, iar in minutul 75 Traore realizeaza o faza superba, incheiata cu un trasor sub transversala. Era 2-0 pentru CFR, iar lucrurile erau clare. Deac marcheaza in minutul 85, dar arbitrul aditional (cel care sta in spatele portii) nu observa ca mingea a trecut mult de linia portii. Gazdele obtin trei puncte vitale pentru accederea in primavara europeana, obiectivul echipei din Gruia in Europa League.

S-au aratat trei minute de prelungire

86' Deac trimite in transversala, mingea trece insa de linia portii, lucru care se poate observa pe reluarile tv

83' Nuno Claro salveaza in doua randuri echipa de la primirea unui gol, ramane 2-0

77' Delaney ii ia locul lui Kristensen la Copenhaga

77' Intra Dani si iese Peralta la CFR Cluj

75' Goool CFR! Traore il executa pe Wiland cu un sut puternic sub tranversala de la 16 metri. CFR - Copenhaga 2-0

74' Kristensen primeste cartonasul galben dupa un fault asupra lui Tony

70' Santin trimite cu capul, balonul trece aproape de poarta unui Nuno Claro depasit de situatie

65' Deac ii paseaza lui Peralta, iar sutul acestuia de la 12 metri atinge bara portii lui Wiland

64' A intrat Sionko in locul lui Vingaard la oaspeti

60' Traore suteaza din intoarcere peste poarta de la aproximativ sase metri

54' A parasit terenul Dubarbier si a intrat Bogdan Mara

53' Gooool CFR! Peralta executa pe jos o lovitura libera, mingea ajunge la Culio, iar argentinianul il executa cu Wilde cu un sut care atinge transversala inainte de a intra in poarta

52' N'Doye isi prelungeste o minge, iar Nuno Claro iese si il blocheaza

49' Kvist vede galben dupa proteste la deciziile arbitrului

48' Culio centreaza inca o data periculos, dar niciun coechipier nu ajunge la balon

46' A intrat Traore in locul lui Kone, accidentat

A inceput repriza a doua

Fluier final de prima repriza, CFR Cluj - FC Copenhaga 0-0

45' Deac intercepteaza un balon la 16 metri, trimite puternic, dar balonul trece peste poarta oaspetilor

45' Kone scapa pe dreapta, suteaza puternic, dar Wiland respinge in lateral

44' Panin si Muresan suteaza puternic, dar apararea nordica respinge de fiecare data

42' Toni greseste o minge simpla, Santin scapa spre poarta lui Nuno Claro, dar sutul sau ocoleste spatiul portii gazdelor

38' Vingaard centreaza bine dintr-o lovitura libera, Nuno Claro iese pe sub minge, dar din fericire faza ramane fara rezultat pe tabela de marcaj

34' Peralta dribleaza un adversar, ii paseaza lui Culio, dar sutul acestuia trece peste poarta lui Wiland

29' Deac dribleaza doi adversari, dar sutul sau cu efect trece pe langa poarta lui Wiland

28' N'Doye (fratele jucatorului dinamovist) intra pe teren in locul lui Almeida

25' Alcantara trece pe sub o minge centrata din corner de Culio

Fara faze de poarta, cele doua echipe se anuleaza reciproc

16' Panin suteaza de la peste 25 de metri, Wiland retine in doi timpi

Copenhaga se apara grupat, Dubarbier este unul dintre cei mai activi oameni ai lui Antonio Conceicao

10' Dubarbier si Kone trec pe langa deschiderea scorului, Wiland intervine salutar

Debut echilibrat de meci, se joaca mai mult la centrul terenului, cele doua echipe se studiaza inca

A inceput partida

CFR Cluj: 1 Nuno Claro - 4 Panin, 15 Alacantara, 20 Cadu, 2 Tony - 77 Deac, 8 Peralta, 6 Muresan, 19 Culio - 7 Dubarbier, 17 Kone

Rezerve: 44 Stancioiu, 9 Traore, 23 Mara, 25 Leao, 31 Dani, 66 Edimar, 99 Aparecido

FC Copenhaga: 21 Wiland - 17 Wendt, 15 Antonsson, 12 Larson, 2 Pospech - 8 Kvist, 13 Hutchinson, 16 Kristensen, 20 Vingaard - 7 Almeida, 11 Santin

Rezerve: 41 Nilssen, 3 Jensen, 14 N'Doye, 24 Sionko, 25 Jorgensen, 27 Delaney