Unirea Urziceni pierde la debutul in Liga Campionilor, scor 2-0, in deplasarea de la Sevilla, formatia lui Dan Petrescu fiind depasita la aproape toate capitolele de o echipa experimentata. Golurile lui Luis Fabiano (45') si Renato (70') au stabilit invingatoarea, senzatia generala fiind aceea ca Urziceniul s-a deplasat pe Ramon Sanchez Pizjuan cu gandul clar de a obtine un rezultat de egalitate.

Gazdele au incercat sa puna presiune pe ialomiteni inca din startul partidei, dar apararea condusa de Galamaz a avut de fiecare data solutie pentru atacurile ibericilor. Kanoute, Capel si Luis Fabiano trec, pe rand, pe langa deschiderea scorului, dar norocul sau internventiile salutare ale lui Arkauskis au pastrat tabela intacta.

Inevitabilul s-a produs in prelungirile primei reprize, atunci cand dupa o greseala a elevilor lui Dan Petrescu, Luis Fabiano a deschis scorul. Avea sa fie golul i-a facut pe Galamaz, Maftei si compania sa-si dea seama de numele adversarului.

Unirea stie sa de apere, dar atacul sufera profund, iar ialomitenii nu pot sa puna in pericol poarta lui Palop, cu toate ca scorul o impune. Renato puncteaza in minutul 70 pentru un rezultat de 2-0 absolut firesc dupa ceea s-a jucat pe Sanchez Pizjuan.

Urziceniul debuteaza cu un esec in Champions League pe terenul uneia dintre cele mai bune echipe din Europa, pentru ialomiteni ramand doar speranta ca in partidele cu Glasgow Rangers si Stuttgart vor putea emite mai multe pretentii.

"Am sperat la mai mult, nu am vrut doar sa bifam prezenta pe teren. Experienta si-a spus cuvantul, am luat prea usor gol exact inainte de pauza. Sevilla si-a aratat din plin forta, a dominat, rezultatul este pana la urma corect. Aici se joaca fotbalul adevarat, in Champions League" - Iulian Apostol (Tvr1).

"Suntem dezamagiti, am luat un gol exact inainte de pauza, a contat foarte mult. Trebuie sa mergem inainte" - George Galamaz (Tvr1).

"Ne multumim cu prea putin, intram in Liga Campionilor si asteptam sa vina banii. Cumparam 5 jucatori in loc sa luam doi care creasca valoarea echipei. Orice meci pierdut lasa urme, dar Dan Petrescu este suficient de puternic sa-i scuture pe jucatori si sa le transmita ce trebuie inaintea partidelor din campionat. Astept sa vad echipele din Europa League" - Emerich Ienei (gsptv).

Vezi aici meciul Live Text:

Fluier final de partida, Sevilla - Urziceni 2-0

90+2' Apostol trimite mult peste poarta dintr-o lovitura libera

86' Renato trimite in bara de la 22 de metri, gazdele au trecut pe langa 3-0

Sevilla detine controlul partidei, Unirea incearca sa limiteze proportiile scorului

81' A intrat Onofras in locul lui Vilana, ultima schimbare a Urziceniului

76' A intrat Lolo si a iesit Sokora la gazde

72' Iese Varga si intra Semedo

71' Sokora vede cartonasul galbendupa un fault asupra lui Vilana

70' Gol Sevilla! Renato deviaza cu capul in poarta o centrare de pe dreapta a lui Navas. Sevilla - Urziceni 2-0

66' Negredo (de-abia intrat pe teren) suteaza cu pamantul de la 16 metri, Arlauskis respinge cu dificultate in corner

65' Intra Paraschiv in locul lui Balan

62' Iese Kanoute si intra Negredo la Sevilla

62' Apostol suteaza departe de poarta lui Palop

58' Varga patrunde pe stanga, dar sutul sau este blocat de Escude

55' Intra Perotti si iese Capel (accidentat) la gazde

53' Galamaz vede cartonasul galben dupa un fault asupra lui Capel

52' Capel suteaza pe langa vinclu din unghi, ocazie importanta pentru spanioli

Urziceniul incepe ceva mai ofensiv repriza a doua, Sevilla se apara organizat

A inceput repriza a doua

Fluier final de prima repriza, Sevilla - Urziceni 1-0

45+1' Gol Sevilla! Renato centreaza, iar Luis Fabiano inscrie cu un sut plasat de la 16 metri. Sevilla - Urziceni 1-0

45' Bilasco scapa singur spre poarta lui Palop, dar isi prelungeste balonul si faza ramane fara rezultat pe tabela

38' Frunza intoarce un adversar, suteaza de la aproximativ 11 metri, dar Squillaci il blocheaza pe fotbalistul roman

35' Luis Fabiano suteaza puternic din interiorul careului mare, Mehmedovic il blocheaza pe atacantul brazilian

30' Kanoute trimite periculos de la 16 metri, apararea Unirii il blocheaza in ultimul moment. Ramane 0-0

28' Luis Fabiano trimite bine dintr-o lovitura libera (pe coltul lung), Arlauskis respinge cu dificultate in corner

26' Frunza vede galben dupa un fault dur asupra lui Capel

Urziceniul rezista in primele 20 de minute, Sevilla nu se poate apropia periculos de poarta lui Arlauskis

13' Apostol suteaza de la mare distanta, mingea trece putin pe langa poarta lui Palop. Primul sut al Unirii catre tinta spaniola

10' Renato suteaza in zidul ialomitean dintr-o lovitura libera de la 20 de metri

10' Mehmedovic primeste cartonasul galben

9' Capel patrunde frumos pe stanga, dribleaza doi advresari, dar sutul sau este slab, iar Arkauskis retine

7' Kanoute suteaza, Mehmetovic deviaza, mingea trece aproape de poarta ialomitenilor. Prima ocazie mare a gazdelor

Inceput echilibrat de partida, Urziceniul se apara organizat si nu ofera prea multe spatii ibericilor

3' Arlauskis iese bine pe o centrare a gazdelor, faza ramane fara rezultat pe tabela