Dinamo - Otelul Galati 0-1/ Cainii, invinsi pe propriul teren

de Lucretia Andriev     HotNews.ro
Sâmbătă, 12 septembrie 2009, 18:21 Sport | Fotbal

Dorinel Munteanu, victorie in Stefan cel Mare
Dupa trei infrangeri consecutive in Liga 1 (cu CFR, Steaua si Urziceni), Otelul Galati a "reinviat" dupa victoria din Stefan Cel Mare. Moldovenii au castigat nesperat, ajutati de eroarea lui Gabriel Tamas. Fundasul alb-rosu a incercat sa degajeze, dar balonul s-a izbit de un galatean si a ricosat in poarta lui Dolha. Dinamo pica testul inainte de debutul in Europa League si ramane cu 10 puncte in Liga 1.

Partida incepe cu o greseala a lui Pulhac, dar Paraschiv trimite balonul peste poarta. Dinamovistii creaza o faza frumoasa in careul advers, dar este randul lui Bostina sa trimita peste poarta. Torje reuseste sa treaca de portarul Kolev in minutul 18, dar sutul este scos de galateni de pe linia portii.

Golul vine in minutul 34, dintr-un ghinion teribil al dinamovistilor si un noroc nesperat al galatenilor. Tamas incearca sa respinga, dar balonul il loveste in spate pe Axente, trece peste Dolha si intra in poarta. Finalul primei reprize ii apartine lui Niculescu. In minutul 44 trimite un sut in forta din careu, dar reflexele lui Kolev ii salveaza pe galateni. In primul minut de prelungire, acelasi Niculescu ramane singur cu portarul, dar prefera o pasa in lateral la Zicu, in locul unui sut direct pe poarta. Galatenii intercepteaza si isi pastreaza avantajul la pauza.

Repriza secunda e marcata de ratari de ambele parti, dar scorul ramane neschimbat si Otelul castiga in Stefan cel Mare trei puncte importante.

Dorinel Munteanu: "Am avut incredere in echipa si stiam ca putem face o echipa foarte buna. Cred ca cele trei puncte sunt meritate, chiar daca am avut sansa la gol. M-am pregatit pentru orice astazi, am luat in calcul si evolutiile lor bune. Am avut sansa la gol, dar am avut si alte ocazii". (gsp.ro)

Dario Bonetti: "E dificil sa iti gasesti cuvintele dupa o asemenea partida. Noi am facut totul azi, ne-am dat gol singuri, ceea ce e foarte greu, si am ratat multe ocazii cu mare usurinta. Asta a fost aspectul meciului. Avem probleme de concentrare, pe care trebuie sa le remediem cat mai repede, si apoi sa imbunatatim jocul de pe teren propriu. Un punct ar fi fost normal dupa ce s-a intamplat in meci, dar nu am reusit sa inscriem" (gsp.ro)

Cristian Borcea: "Nu se poate asa nesimtire. Sint numai si numai niste mercenari. La Piatra Neamt le-am dat banii in cabina au cistigat, la Steaua la fel. Acum nu le-am mai dat banii, n-au mai cistigat. Nu se poate sa ai atitudinea asta. Le-am spus ca la Dinamo trebuie sa ai 1-0 dupa hol" (gsp.ro)

Echipe de start:

Dinamo: Dolha, Moti, Tamas, Molinero, Pulhac, Torje, Zicu, N'Doye, Bostina, And. Cristea, Niculescu

Otelul: Kolev, Rapa, Zhelev, Sarghi, Ilie, Giurgiu, Neagu, Antal, Paraschiv, Golocevac, Axente

5470 vizualizari

asta se intampla (Sâmbătă, 12 septembrie 2009, 20:45)

liviu [anonim]

la echipele romanesti (cu jucatori fara creier)...
    care au castigat 3 meciuri importante...
    tipic romanesc... se cred zei si o dau in bara...
    felicitari porcica pentru transferurile facute...
    la mai mare...
    pana cand nu e un sef capabil nu o sa existe liniste la dinamo si nu o sa existe jucatori capabili.
    parca sunt echipa de juniori... 3 rezultate incredibile, apoi 2-3 execrabile
    • +3 (5 voturi)
      Poate-mi spui si mie ... (Sâmbătă, 12 septembrie 2009, 21:34)

Marse [anonim] i-a raspuns lui liviu

... cand a avut Dinamo constantza in rezultate si performanta ? Hai Craiova !
        Pe vremea comunistilor. (Duminică, 13 septembrie 2009, 7:28)

gabifm [utilizator] i-a raspuns lui Marse

Dar numai in tara.
  • +1 (3 voturi)
    reinvine (Sâmbătă, 12 septembrie 2009, 21:07)

Decebau [anonim]

Nu inteleg ce fac cainii cu Otelul ("Cainii reinvine Otelul ")
  • 0 (2 voturi)
    Dinamo vesnic in suferinta (Sâmbătă, 12 septembrie 2009, 21:13)

cititor [anonim]

Faptul ca Tamas a respins intr-un adversar este o intamplare nefericita care s-a transformat intr-un gol. Ei si ce dar ar trebuisa avem atacanti care sa anuleze ghinioanele, dar..... va reproduc doua relatari de mai sus:
    '18 Torje ajunge la balon inaintea portarului Kolev...
    '10 Zicu primeste balonul in careu...
    degeaba dragi suporteri ambii numiti mai sus sunt orice inafara de fotbalisti de valoare. Sunt niste vesnice sperante sau vesnici accidentati in refacere si care nu pot duce un meci intreg.
      poate ai dreptate (Sâmbătă, 12 septembrie 2009, 23:28)

Ghita [anonim] i-a raspuns lui cititor

dar daca e vb de Tamas nu e intamplare nefericita. Jumate din golurile nationalei cu Tamas in teren au fost luate datorita lui Tamas. La fel si la Dinamo. Este un fundas slab ce greseste des.
    Cainii reinvine Otelul ? (Sâmbătă, 12 septembrie 2009, 21:19)

Jonathan [anonim]

Ce-o fi vrut sa zica autoarea stirii: "Cainii reinvine Otelul"? Poate ca cainii au reinviat Otelul ? E cam greu cu gramatica.
    Sunt multi dinamovisti care sufera in continuare (Sâmbătă, 12 septembrie 2009, 21:53)

Putini dinamovisti in stadion,
    Incerc sa-mi explic ce se intampla cu aceasta echipa. Cu Liberec a fost ceva extraordinar, si acum ...
    Un gol norocos pentru Otelul, iar Dinamo a jucat parca ar fi fost al treilea meci in aceasta saptamana. Nu se poate asa ceva, a jucat acasa, la 2 saptamini de pauza competitionala, ma asteptam la mai mult. Singurii care au castigat au fost casele de pariuri. Se pare ca de anul viitor o sa vedem mai multe meciuri, cu echipe romanesti, din Europa League pe stadioanele din provincie.
    hai otelul!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (Duminică, 13 septembrie 2009, 2:22)

valy_bossu [anonim]

hai otelul!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    'hai otelul!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    "Le-am dat banii la cabina" zice Borcea (Duminică, 13 septembrie 2009, 7:27)

gabifm [utilizator]

Fiscul aude? Sau citeste?
    Din lucruri marunte de genul acesta dar vizibile apare dispretul pentru lege inclusiv din partea magistratilor.
      Borcea zice multe... (Duminică, 13 septembrie 2009, 12:43)

codin [anonim] i-a raspuns lui gabifm

mai ales in presa. Le-o fi dat si el de-o bere. Acuma,pe bune,numai in tarile mafiote. fara lege si justitie este asa ceva posibil. Fiscul doarme,DNA la fel,infloreste in schimb economia subterana si fenomenul interlop. Sau ai impresia ca "finantatorii" lucreaza cinstit? Au avocati si experti financiari care scot banul din circuit si fenteaza legal fiscul.
    Respect pentru Dorinel (Duminică, 13 septembrie 2009, 11:05)

Stelistu' [anonim]

Un fost mare dinamovist le-o trage dinamovistilor !!!
    Asta se numeste profesionalism.
    Lol
    dinamo (Duminică, 13 septembrie 2009, 16:09)

pool [anonim]

borcea daca mai vinde jucatori , si baga in teren ce ii spun fratii becali o sa ajunga rau de tot. multi se intreaba de ce andrei cristea joaca bine la iasi si unde a mai fost si la dinamo nu ??? la iasi toata echipa juca pentru el , cum e normal ca e atacant si treaba lui e sa dea goluri. La Iasi nu coneaza cine da gol numai sa castige echipa ,la dinamo si alte echipe cu ,,pretentii,, asta conteza mult ,care mai de care e vedeta ,vezi doamne cu ce picior a dat golul ,cu care parte a ghetei ,daca are destul gel pe par ,daca la vazut lumea cu noua gagica ,sau in ce carciuma a baut aseara .
    Interesant (Luni, 14 septembrie 2009, 12:51)