Juventus se spala pe maini: Nu ne priveste situatia lui Adrian Mutu

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Miercuri, 9 septembrie 2009, 11:05 Sport | Fotbal

Mutu, pe picior de plecare de la Fiorentina
Foto: AGERPRES
Alessio Secco, directorul sportiv al lui Juventus, a declarat ca problema lui Adrian Mutu cu datoria imensa catre Chelsea il priveste doar pe atacantul roman, clubul italian nedorind sa fie implicat in niciun fel in povestea datoriei de 17 milioane de euro a Briliantului catre formatia de pe Stamford Bridge, informeaza Goal.com.

"Pana in prezent nu am primit niciun fel de instiintare, dar i-am alertat pe avocatii nostri care se ocupa de caz. In momentul in care se va cere o pozitie oficiala din partea clubului in aceasta privinta, vom sti cum sa raspundem. Aceasta problema il priveste doar pe jucator nu si pe societatea noastra"
, a declarat Alessio Secco, cel care a fost team-manager atunci cand Adrian a evoluat pentru Batrana Doamna.

Reactia italienilor vine la doar o zi distanta dupa ce Ioan Becali, impresarul romanului, a precizat ca Juventus ar trebui sa se implice in problema datoriei lui Adrian Mutu, tinand cont de faptul ca italienii l-au luat gratis pe roman (au luat bani prin vanzarea sa la Fiorentina) si i-au promis verbal acestuia ca il vor sprijini in cazul in care vor aparea complicatii.

Chelsea Londra i-a reziliat intelegerea lui Adrian Mutu in data de 29 octombrie 2004, imediat dupa ce romanul a fost depistat pozitiv la un control antidoping. Fotbalistul a fost suspendat 7 luni, pana pe 18 mai 2005, dupa care a ajuns la Juventus Torino din postura de fotbalist liber de contract. Londonezii au declarat ca acest scandal le-a provocat pierderi de 13 milioane de lire sterline si cer ca Adrian Mutu sa le plateasca suma de 17.173.990 euro.


Citeste mai multe despre   



















2175 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    Mi se pare ca i se (Miercuri, 9 septembrie 2009, 11:16)

    gabifm [utilizator]

    acorda prea multa atentie. Greselile se platesc. Cand se distreaza (inclusiv drogheaza), castiga bani, se plimba, etc. pe noi nu ne invita. Cand ii este greu ar trebui sa il sustinem.
    PS: pentru ceea ce face la Nationala este platit iar daca nu vine am impresia ca pierderea nu este prea mare. Deja ego-ul lui a inceput (mult timp in urma) chiar sa dauneze echipei.
    • +2 (4 voturi)    
      IQ (Miercuri, 9 septembrie 2009, 11:52)

      DD [utilizator] i-a raspuns lui gabifm

      "daca nu vine am impresia ca pierderea nu este prea mare". Daca taceai, filosof ramaneai... Subiectul articolului era pozitia echipei Juventus... Nu ti se pare ipocrit sa faci profit de milioane pe un jucator, bazandu-te pe necazul lui (prostia lui daca vrei), iar cand se trage linie sa zici ca tu nu ai nici o treaba?
      • +2 (4 voturi)    
        ... (Miercuri, 9 septembrie 2009, 12:44)

        johndoe [anonim] i-a raspuns lui DD

        sincer, ajutorul a fost reciproc..juve i-a dat o mare sansa lui Mutu transferandu-l intr-un moment in care niciun alt club nu ar fi transferat, nici macar gratis, un jucator suspendat pentru consum de cocaina - pretul pentru ajutorul dat lui Mutu la momentul respectiv il constiuie acet profit despre care vorbesti...Aaaa, sa nu uitam ca tot din cauza lui Juve a ajuns Mutu sa joace la Fiorentina..in fine, details...Simplu fapt ca s-a trezit Becali sa spuna ca Juve ar trebuie sa plateasca mi se pare o aberatie - pentru ce sa plateasca Juve, ca i-a dat lui Mutu o mana de ajutor transferandu-l in timp ce toti ceilalti il injurau si blamau???
      • -1 (1 vot)    
        TREBUIE SA PLATEASCA (Miercuri, 9 septembrie 2009, 12:51)

        impresar [anonim] i-a raspuns lui DD

        Mutu este asociat ca persoana de presa cu diverse persoane mult controversate, evident ca tot fotbalul romanesc a fost acaparat de astfel de indivizi, ci o imagine mai mult sau mai putin patata, de fost bisnitari sau nomenclaturisti, unii cu un comportament de golan etc.

        Daca vreti sa-l ajutati totusi pe Mutu poate sa fie creata o Campanie publicitara in care orice suporter sa poata platii 1 Euro sau mai multi direct in conturile Chelsea Londra.
        Eu cred ca dupa ce cateva mii sau daca este stimat in lume asa cum pretind impresarii, poate zeci de mii de fani vor platii suma , se vor bloca fizic conturile bancare ale Chelsea Londra, iar suportul fanilor pot conduce la schimbarea deciziei acestora.
        Evident ca mafiotii damboviteni nu se pot pune cu MAFIA RUSEASCA.
        • +1 (1 vot)    
          ... (Miercuri, 9 septembrie 2009, 13:09)

          ToBeOrNotToBe [utilizator] i-a raspuns lui impresar

          asta cu blocatul fizic al conturilor mi se pare cea mai tare gluma posibila. Esti comic...
          • -1 (1 vot)    
            Cred ca n-ai inteles ce anume spune (Miercuri, 9 septembrie 2009, 14:20)

            n534663 [anonim] i-a raspuns lui ToBeOrNotToBe

            Evident este vorba despre
            <<se vor "bloca" fizic conturile bancare ale Chelsea Londra.>>
            Ceea ce vrea sa spuna este probabil ca daca intr-un timp relativ scurt de vreo 2-3 saptamani, incep sa apara sa zic 10000 su 20000 de tranzactii catre conturile clubului crezi cumva ca vreo banca cu conducerea intreaga la minte va mai dori sa lucreze cu Chelsea? Incearca sa iti dai seama ce inseamana pentru un functionar bancar din Back Office sa stea sa ntoduca astfel de tranzactii - cate astfel de tranzactii ar fi zilnic? Evident, banca va inerca sa opreasca tranzactiile, dar, din pacate nu va putea. In consecinta, va gasi modalitati subtile de a se descotorosi de o astfel de "povara" si va incerca [legal se poate oriunde] sa nu mai serveasca acest client - adica Chelsea.
            • 0 (2 voturi)    
              Ai auzit de taxe bancare? (Miercuri, 9 septembrie 2009, 14:38)

              bancheru [anonim] i-a raspuns lui n534663

              Pt fiecare euro donat ar trebui sa platesti citeva zeci taxe bancare, transferuri, comisioane etc....ce zici? te bagi?
  • +1 (3 voturi)    
    Reasponsabilitate (Miercuri, 9 septembrie 2009, 12:03)

    eu [anonim]

    Aceasta este o poveste despre responsabilitate. Si un bun exemplu pentru cei care se gandesc sa-i calce pe urme, atat in sens pozitiv, cat si in sens negativ. Cine face ca el, ca el sa pateasca (sau sa primeasca).
    Atunci cand un om conduce o masina cu 200 km/h si provoaca un accident tragic, din perspectiva victimelor nu mai conteaza daca respectivul a supravietuit sau nu. Iar daca a murit, supravietuitorii sau apartinatorii celor decedati, vor spune ca a primt moartea ca pedeapsa divina. Nu stiu cati (dintre cei direct afectati) vor spune: "Dar parca nu merita sa moara, doar a gresit si el". Pe de alta parte, una este "a gresi" si alta este "a ignora". Droguri nu consuma nimeni din gresala, decat cel mult odata, prima data. Cand o persoana cosuma a doua oara si urmatoarele dati orice om civilzat considera gestul consumatorului drept iresponsabil.
    In concluzie, banii reprezinta un concept relativ (insemna ceva in raport cu altceva), viata este o valoare absoluta. Concluziile le trage fiecare pentru el.
  • +1 (3 voturi)    
    Decizie corecta (Miercuri, 9 septembrie 2009, 12:25)

    Juvete [anonim]

    Ce a facut Chelsea a fost o decizie cit se poate de corecta. Omul s-a drogat si clubul a reziliat contractul cu un non sportiv. Mi se pare de asemenea normal sa incerce sa isi recupereze investitia de undeva. De unde altundeva daca nu de la cel care a "gresit" voluntar? Nu stia oare Mutu ca drogurile sint incompatibile cu fotbalul?
    Scenariu: Juventus sau Fiorentina ii achita datoria.
    mutu, miine e prins ca se drogheaza. Ce va face Juve in acest caz?
    Si mai incetati cu cazul Mutu ca deja e prea mult.
  • 0 (0 voturi)    
    acord verbal = 0 barat (Miercuri, 9 septembrie 2009, 13:06)

    liviu_ [utilizator]

    acordu verbal ca o sa se implice in schimbarea datoriei a fost spus ca sa-l pacaleasca pe prost sa semneze cu clubul. nu are absolut nici o valoare...
    nu stiu ce se kk toata lumea pe ei ca trebuie sai plateasca juve, FRF etc datoria...
    nu l-a pus juve sau frf sa se drogheze....
    nu sunt de acord cu amenda, care consider ca este un mare abuz (dupa principiul protejaii cluburilor mari), dar datoria trebuie sa si-o plateasca singur ca pana la urma singur a dato-n bara
    • 0 (0 voturi)    
      da de unde bara... (Miercuri, 9 septembrie 2009, 15:35)

      momo [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      a sniffenit o linie tocmai pentru ca avea probleme cu bara...

      pe cine intereseaza ca mutu are probleme? toti avem. ii mai raman numa 200000 euri dupa ce isi plateste datoriile? wow da chiar is trist....

      ... in afara de fotbal hotnews nu mai ia alt sport in considerare??? gen campionatul european de basket???