Situatia lui Mutu disperata/ Romanul ar putea parasi pe Fiorentina in iarna

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Marţi, 8 septembrie 2009, 12:45 Sport | Fotbal

Adrian Mutu
Foto: Reuters
"Mutu este disperat, a fost abandonat de toata lumea, chiar si de cei care au facut afaceri de aur pe seama lui", sunt cuvintele cu care Giovanni Becali, actualul sau impresar, caracterizeaza situatia in care se gaseste decarul nationalei Romaniei. Pentru a putea plati datoria catre londonezi (17 milioane de euro) se ia in considerare inclusiv varianta ca Juventus, formatie care l-a luat gratis de la Chelsea, sa achite o parte semnificativa.

"Voi lupta pana la moarte pentru ca lui Mutu sa i se faca dreptate. El a inteles ca a gresit si a platit pentru asta. Acum este disperat, a fost abandonat de toata lumea, chiar si de cei care au facut afaceri de aur pe seama lui, atunci cand l-au luat gratis si l-au adus la Juventus", a declarat Giovanni Becali in Corriere dello Sport.

Impresarul romanului este de parere ca Adrian ar trebui sa restituie londonezilor numai banii castigati pe perioada in care a evoluat pe Stamford Bridge. Restul sumei ar trebui sa fie obligatia, printre altele, clubului Juventus, cel care a luat bani pe urma lui Mutu, cu toate ca l-au luat gratis de la Chelsea.

"Nu se abandoneaza un jucator intr-un asemenea mod. Nu am primit niciun semn de la conducatorii lui Juve sau de la fostii sai colegi. Daca impresarul care l-a adus in Italia are curaj, sa vina la o confruntare publica cu mine. Eu am castigat foarte multi bani", a completat Becali in Corriere dello Sport.

Dupa ce a fost depistat pozitiv cu cocaina, in 2004, Mutu a fost nevoit sa paraseasca echipa Chelsea, jucatorul roman fiind si suspendat de catre Federatia Engleza timp de sase luni. Londonezii au declarat ca acest scandal le-a provocat pierderi de 13 milioane de lire sterline si cer ca Adrian Mutu sa le plateasca suma de 17.173.990 euro.

"Daca vom gasi un club bun, care va oferi Fiorentinei o suma corecta si un salariu important jucatorului, Mutu ar putea pleca in luna ianuarie. Adrian se simte, insa, bine la Florenta", a conchis Giovanni Becali.


Citeste mai multe despre   






















4553 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    Mutu (Marţi, 8 septembrie 2009, 13:42)

    Gicu [anonim]

    Juventus nu are nicio vina. Chelsea i-a rupt lui Mutu contractul, el devenind jucator liber. Mutu se putea duce la orice echipa vroia el, fara acordul lui Chelsea.
    • +1 (1 vot)    
      L-au luat (Marţi, 8 septembrie 2009, 14:44)

      Traficantu_De_Influentza [utilizator] i-a raspuns lui Gicu

      Dupa ce si-au luat angajamentul ca in caz de se va ajunge la penalitati, vor plati. Mai intereseaza-te.
  • 0 (6 voturi)    
    oooh... saracutul... (Marţi, 8 septembrie 2009, 13:45)

    Anonim [anonim]

    Mai am putin si-i plang de mila ....
    • 0 (2 voturi)    
      Pai sa stii (Marţi, 8 septembrie 2009, 16:54)

      broboro [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      Pai sa stii ca ar trebui.Mutu e cel mai bun jucator din Romania la ora actuala si merita tot sprijinul romanilor.Greseala lui a fost ca a ales sa vina la Chelsea unde patron e p*****l de Abramovic
      • +1 (3 voturi)    
        haha, adica Mutu e un fel de Miahi Viteazul? (Marţi, 8 septembrie 2009, 17:21)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui broboro

        Ce anume presupune ca e "din Romania"?
        Eu sunt campion mondial la frecat menta, nu ma ajuta si pe mine cineva?
  • 0 (6 voturi)    
    Sa facem o cheta ... (Marţi, 8 septembrie 2009, 13:46)

    Gigi [anonim]

    ...sa facem o cheta. Toti romanii salariati cu salariile lor (medii) de 3-400 euro pe luna sa stranga bani sa-i dam "amaratului" astuia sa nu moara de foame. Sa manance si gura lui o icra neagra si sa bea o sampanie frantuzeasca.

    Era bine cand incasa salarii de sute de mii / milioane de euro....acum nu mai e bine?

    Hai sictir! Prostia se plateste...
    • -1 (3 voturi)    
      sampanie frantuzeasca pleonasm (Marţi, 8 septembrie 2009, 14:32)

      codo [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

      sampania nu poate fi decat frantuzeasca
      • -1 (1 vot)    
        sampanie (Marţi, 8 septembrie 2009, 14:45)

        Cristian [anonim] i-a raspuns lui codo

        Error my dear. Error
    • +1 (1 vot)    
      Da (Marţi, 8 septembrie 2009, 16:58)

      borobor [anonim] i-a raspuns lui Gigi

      Da ar trebui sa plateasca pentru greseala asta dar nu asa mult.17000000 euro e o suma imensa.Abramovic are la bani de nu mai stie ce sa faca cu ei si tot mai vrea e un nesimtit care nu se satura de bani
  • 0 (4 voturi)    
    mutu si fotbalul (Marţi, 8 septembrie 2009, 14:06)

    mircea [anonim]

    Mutu trebuie sa lase deoparte fitele si alte distractii,daca vrea sa reuseasca in fotbal.Sa nu se ia dupa parasute din media care i-i zic briliantul si alte apelative si care nu-l ajuta.Sa-si vada de fotbal si va fi bine pentru el,atat cat mai are la dispozitie ca varsta.
  • +1 (1 vot)    
    serios? (Marţi, 8 septembrie 2009, 14:48)

    io [anonim]

    si zi asa ma becalule, tre' sa plateasca Juve?
    de ce? ca i-au dat cel mai mare salar atunci, cind era in buda? ca au facut bani cind l-au vindut?
    daca il transferi pe Mutu la alt club, iti propun sa-i donezi comisionul ca sa-l ajuti sa-si plateasca datoria. lasa ca ai tu bani cacalau.
    halal impresar, i-auzi aici logica: "sa vina la o confruntare publica cu mine. Eu am castigat foarte multi bani".
    foarte tare! o sa va masurati in cite lovele are fiecare la ciorap?
  • +2 (2 voturi)    
    poate sa-l ajute statul roman ... (Marţi, 8 septembrie 2009, 15:29)

    gaboi [anonim]

    ideea este ca nu l-a impins nimeni sa ia pe nara sau in vena ...

    daca parchezi gresit si iei amenda ia giciti cine plateste ?

    nu inteleg ce e cu mentalitatile astea din ultima vreme :
    1. daca da banca faliment sa o ajute statul...
    2. daca mutu trage pe nara sa il ajute juve ...
    etc.

    sa pletesca . sa mai vanda din proprietati. sa puna osu' sa munceasca mai mult. ar putea sa-si ia doua joburi si sa se mute intr-o garsoniera ca sa minimizeze cheltuielile. sa faca un credit de nevoi personale. sa sune un prieteni (de ex. unii din familia becali).

    solutii sunt, dar nu se vrea .
  • +2 (2 voturi)    
    lupu-si schimba blana...dar naravul ba (Marţi, 8 septembrie 2009, 15:53)

    baba oarba [anonim]

    de ce este disperata situatia unui om care a avut totul si a ales sa isi bata joc??? stia foarte bine riscurile si consecintele...acuma n-are decat sa platesca cu varf si indesat.
  • +1 (1 vot)    
    draga Mutule (Marţi, 8 septembrie 2009, 17:35)

    sponsor [anonim]

    iti pot plati eu datoria, pentru mine banii astia nu inseamna nimic ...
    Cu placere.
  • +2 (2 voturi)    
    clanul sharlatanilor (Marţi, 8 septembrie 2009, 20:23)

    Becali internatonal srl [anonim]

    Platesc eu nu-i problema.Decat sa mor mai bine il scot pe mu-tu din necaz.Ma scot eu cand il vand pe Surdu.
  • 0 (0 voturi)    
    SIBUTRAMINA LUI MUTU:)) (Vineri, 28 mai 2010, 16:57)

    angello62us [anonim]

    eu lucrez ca osptar la 20 km de firenze referitor la situatia lui mutu,am un client la restaurantul unde lucrez care este medic la un spital cunoscut in firenze ....acesta mi-a spus ca este foarte posibil si nu a inteles de ce nu se spune adevarul,sibutramina este un medicament care la un test antidoping mascheaza consumul de cocaina...acesta ar fi si unul dintre mitivele pe care clubul fiorentina in luna ianuarie a acestuia an ...nu la cumparat pe antonio cassano....amandoi si alti ca ei sant plini de cocaina!!