Dinamo s-a dovedit a fi neobosita dupa calificarea neasteptata in Europa League si a castigat in fata eternei rivale, Steaua Bucuresti, scor 1-0. Tamas a adus victoria cainilor, dupa ce a marcat in poarta goala in minutul 23. Steaua a fortat egalarea, dar balonul a refuzat sa intre in poarta lui Dolha si Bergodi inregistreaza prima infrangere ca antrenor pe propriul teren in fata lui Dinamo.

Dinamo incearca poarta Stelei inca din minutul doi. Alb-rosii beneficiaza de o lovitura de la colt. Centrarea lui Andrei Cristea "cade" in careu odata cu doua torte aprinse de catre fanii stelisti. Faza se stinge la fel de repede ca si tortele, iar meciul continua sub un nor de fum. Marius Niculae rateaza o sansa importanta de a marca (min.11), dupa o nesincronizare intre Tatarusanu si Baciu. Steaua riposteaza prin lovitura de cap a lui Onicas, dar Dolha plonjeaza si pastreaza egalitatea (min.16). Golul a venit in minutul 23, dupa o eroare in defensiva Stelei. Tamas reuseste sa marcheze cu poarta goala dupa o centrare din corner a lui Torje, deviata de Lucian Goian. Se joaca pe contre, dar rezultatul ramane neschimbat pana la finalul partidei.

Marius Niculae:Ce poate fi mai frumos ca dinamovist decat sa castigi un meci cu Steaua?

Gabriel Tamas: "Vreau sa le dedic golul celor care au jucat cu Slovan, in special lui Moti. Noi ne bucuram ca o familie, am invatat din greselile trecutului".

Cristiano Bergodi: "Imi pare rau pentru toti cei care au crezut ca am fi putut castiga meciul. Dinamo a fost peste noi. A fost un meci slab, nu mi-a placut nimic. S-au inchis bine si nu am reusit nimic. Am incercat, dar nu a fost posibil, mai ales dupa ce am luat un asemenea gol. Greseala noastra a compromis meciul si Dinamo a castigat".

Cristi Borcea: "Am dat dovada de caracter. Am aratat ca o echipa cu experienta. Avem un lot valoros si ne permitem sa atacam si campionatul si Cupa Romaniei si cupele europene".

Echipe de start:

Steaua: Tatarusanu, Petre Marin, Ghionea, Golanski, Baciu, Szekely, Onicas, Ionescu, Nicolita, Kapetanos, Surdu

Dinamo: Dolha, Scarlatache, Tamas, Goian, Pulhac, Torje, Rus, N'Doye, Ad. Cristea, And. Cristea, Niculae