Steaua - Dinamo 0-1/ Cainii castiga in Ghencea  

de Lucretia Andriev     HotNews.ro
Duminică, 30 august 2009, 20:14 Sport | Fotbal

Derbi amanat cu trei zile
Foto: Agerpres
Dinamo s-a dovedit a fi neobosita dupa calificarea neasteptata in Europa League si a castigat in fata eternei rivale, Steaua Bucuresti, scor 1-0. Tamas a adus victoria cainilor, dupa ce a marcat in poarta goala in minutul 23. Steaua a fortat egalarea, dar balonul a refuzat sa intre in poarta lui Dolha si Bergodi inregistreaza prima infrangere ca antrenor pe propriul teren in fata lui Dinamo.

Dinamo incearca poarta Stelei inca din minutul doi. Alb-rosii beneficiaza de o lovitura de la colt. Centrarea lui Andrei Cristea "cade" in careu odata cu doua torte aprinse de catre fanii stelisti. Faza se stinge la fel de repede ca si tortele, iar meciul continua sub un nor de fum. Marius Niculae rateaza o sansa importanta de a marca (min.11), dupa o nesincronizare intre Tatarusanu si Baciu. Steaua riposteaza prin lovitura de cap a lui Onicas, dar Dolha plonjeaza si pastreaza egalitatea (min.16). Golul a venit in minutul 23, dupa o eroare in defensiva Stelei. Tamas reuseste sa marcheze cu poarta goala dupa o centrare din corner a lui Torje, deviata de Lucian Goian. Se joaca pe contre, dar rezultatul ramane neschimbat pana la finalul partidei.  

Marius Niculae: Ce poate fi mai frumos ca dinamovist decat sa castigi un meci cu Steaua?

Gabriel Tamas: "Vreau sa le dedic golul celor care au jucat cu Slovan, in special lui Moti. Noi ne bucuram ca o familie, am invatat din greselile trecutului".

Cristiano Bergodi: "Imi pare rau pentru toti cei care au crezut ca am fi putut castiga meciul. Dinamo a fost peste noi. A fost un meci slab, nu mi-a placut nimic. S-au inchis bine si nu am reusit nimic. Am incercat, dar nu a fost posibil, mai ales dupa ce am luat un asemenea gol. Greseala noastra a compromis meciul si Dinamo a castigat".

Cristi Borcea: "Am dat dovada de caracter. Am aratat ca o echipa cu experienta. Avem un lot valoros si ne permitem sa atacam si campionatul si Cupa Romaniei si cupele europene".


Echipe de start:

Steaua: Tatarusanu, Petre Marin, Ghionea, Golanski, Baciu, Szekely, Onicas, Ionescu, Nicolita, Kapetanos, Surdu

Dinamo: Dolha, Scarlatache, Tamas, Goian, Pulhac, Torje, Rus, N'Doye, Ad. Cristea, And. Cristea, Niculae


Citeste mai multe despre   























9830 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    kko steaua (Duminică, 30 august 2009, 21:13)

    oitabalaie [anonim]

    steaua de kko
  • +11 (11 voturi)    
    remarcabil (Duminică, 30 august 2009, 21:31)

    clujean [anonim]

    un meci cu doi antrenori italieni, condus de o brigada de arbitri italieni!
  • -3 (7 voturi)    
    sa plece ciobanul (Duminică, 30 august 2009, 22:27)

    oaia proasta [anonim]

    boo moo
  • +12 (16 voturi)    
    super Dinamo (Duminică, 30 august 2009, 22:51)

    Serban Filip [anonim]

    Excelent Dinamo, ati demonstrt ca acel 3-0 cu Liberec nu a fost un accident fericit! Azi ati fost 2 clase peste stelisti si Becali cu toate cantecele lui religioase nu a reusit sa schimbe soarta meciului. Hai Dinamoooo!
    • +2 (4 voturi)    
      2 clase peste?!? (Luni, 31 august 2009, 11:23)

      Un stelist [anonim] i-a raspuns lui Serban Filip

      Sunt stelist si recunosc ca Steaua a facut un meci slab aseara, dar sa spui ca dinamo a fost cu 2 clase peste ... la ce meci te'ai uitat???Aia au stat mai mult pe jos si au tras de timp dupa ce au inscris golul norocos din offside.Derby de toata jena!
      O sa vedem valoarea fotbalului romanesc in grupele CL si EL ...Pariu ca doar Steaua merge mai departe?
  • +2 (8 voturi)    
    valea jiji ca ne-ai aburit destul cu timpeniile ta (Duminică, 30 august 2009, 23:02)

    gigi [anonim]

    solutia este plecarea ciobanului si aducerea altor jucatori tineri nu momiile astea carora li s-aurcat deja la cap ca sunt mari jucatori... n-au atitudine , caracter si mai ales forta
  • +8 (12 voturi)    
    Multumesc Dinamo! (Duminică, 30 august 2009, 23:04)

    dj [utilizator]

    Va multumesc pentru bucuria pe care ne-ati facut-o saptamana aceasta! Sa o tineti din victorie in victorie in continuare!
  • -4 (10 voturi)    
    or sa fie campioni pana aproape de finalul campion (Luni, 31 august 2009, 0:37)

    rug [anonim]

    Echipa Dinamo a fost varza: faulturi, simulari, trageri de timp si multa dusmanie...la asta recurge Dinamo de fiecare data cand joaca cu Steaua...mai ales potaile alea fugarite de la cluburile mari din Europa in frunte cu Marius Nicolae...ce sa mai zic de Tamas care sper sa nu prinda nationala pentru ca nu are nici o treaba cu fotbalul la cat de arogant e. O buna parte din jucatorii de la Dinamo ar fi in stare sa muste in carne vie din adversar cand le sunt promisi bani, daca nu le dai cat mai multi bani nu ai ce face cu ei. Nu au caracter, mai ales puchinosul ala de Torje. Jucatorii care mi-au placut de la Dinamo sunt Danciulescu si Andrei Cristea.
    • +2 (6 voturi)    
      gb (Luni, 31 august 2009, 3:01)

      ws [anonim] i-a raspuns lui rug

      @rug

      dude, u're totally off.

      niculae e unul dintre cei mai meseriasi jucatori din ultimul deceniu. a luat campionatul portugaliei. a fost fugarit de marele club inverness.

      tamas are pacate cat incape, no doubt about it. dar: e cel mai talentat fundasal nostru. are dribling, are pasa, are plasament. esti nitel pervers cand ii urezi sa nu prinda nationala.

      mirosi a oita proasta de la o posta. asa e ca becali e cel mai mare roman de la mihai viteazul incoace? si ca Maria Sa are cea mai Buna Echipa si cei mai buni Jucatori? mai mult, celelalte echipe sunt varza, numai edchipa Domniei sale face performanta in europa (2 puncte in 12 meciuri..).

      asa e ca il votezi pe oriunde il prinzi?

      regards,
      ws
    • +1 (1 vot)    
      da? (Luni, 31 august 2009, 14:30)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui rug

      Anul trecut nu erau in grupe... asa ca poate, tinand cont si de scorul cu care Dinamo a castigat derby-ul cu steaua in tur, va fi ca acum ceva mai multi ani de unul.....
    • -2 (2 voturi)    
      niculae.. (Luni, 31 august 2009, 15:06)

      florin [anonim] i-a raspuns lui rug

      Pai in repriza a doua au stat aia cate 10 min pe jos..numai niculae a stat vreo 2 min cand a cazut singur pe jos si arbitrul nu a vrut sa opreasca meciul ca si-a data seama ca a simulat..daca era asa accidentat nu se ridica imediat de pe margine..plus ca merita de 2 ori rosu.

      Dar nu conteaza, campionatul e lung si se joaca ...degeaba a castigat dinamo in ghencea daca a pierdut de la international curtea de arges in groapa.. :D
  • +1 (3 voturi)    
    haha (Luni, 31 august 2009, 0:48)

    radu [anonim]

    ciobanul etern :D
  • +2 (6 voturi)    
    Dinamo incearca poarta lui Dolha inca din minutul (Luni, 31 august 2009, 1:39)

    Gotal [anonim]

    "Dinamo incearca poarta lui Dolha inca din minutul doi." Trebuie sa recunosc ca nu am vazut inceputul de meci, dar din cate stiu eu si am vazut la final Dolha era in poarta la Dinamo. Asa ca ma intreb: la inceput vroia Dinamo sa piarda (sa-si dea autogol) sau cum de l-au pus la treaba pe Dolha?! Nu stiu care e greseala. Ori Steaua ataca poarta lui Dolha ori Dinamo era in atac la poarta adversa, nicidecum la Dolha, desi dupa restul articolului banuiesc ca Dinamo ataca. Doamne!!! Cand gresesc altii ii puneti la zid, dar cand voi jurnalistii gresiti nimeni sa nu spuna nimic.
  • -1 (5 voturi)    
    Pacat de gol (Luni, 31 august 2009, 9:59)

    nano2k [utilizator]

    Pacat ca golul a fost din offside.
    Oricum, bravo Dinamo pentru "renastere".
    • -1 (1 vot)    
      stiti bine (Luni, 31 august 2009, 20:21)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

      Stiti bine ca golul a fost din offside.
      Daca ati citi regulamentul ati intelege, inainte sa dati voturi negative.
  • +1 (1 vot)    
    hai DINAMO (Luni, 31 august 2009, 10:29)

    otylo torje [anonim]

    bv dinamo ati fost cei mai tari....bv torje:d.......ji tamas:ptine-o tot asa in continuare...va iubesc
  • -4 (4 voturi)    
    Sa fi fost offside??? (Luni, 31 august 2009, 14:51)

    LGS [anonim]

    Daca studiati putin regulamentul si faza golului o sa vedeti ca a fost offside la golul inscris de Dinamo. Intre atacant si poarta trebuie sa fie 2 APARATORI (unul dintre ei poate fi sau nu portarul). Oricum un meci de o calitate foarte slaba.
    • +2 (2 voturi)    
      esti in urma... (Luni, 31 august 2009, 16:33)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui LGS

      s-a mai dat reluarea si chiar si craciunescu a zis ca nu a fost offside ca mai era un aparator...

      PS: de offsidul inexistent la cristea nu zici nimic????
  • +1 (1 vot)    
    Steaua-Dinamo (Luni, 31 august 2009, 17:45)

    MadalliNaaa...;x [anonim]

    Chiar dak au jucat la ei acasa....au pierdut(Steaua)..!!!Da se mai intampla....:P...Chiar dak tzin q Rapid....M`am bucurat poutzin k a casgtigat Dinamoo.....<<doar poutzin>>.......Mishto meci...!!!