Real Madrid a deschis noul sezon din Primera division cu o victorie plina de emotii, scor 3-2. Galacticii au intalnit o echipa a lui Deportivo gata sa tina in frau sclipirile madrilenilor. Raul si Cristiano Ronaldo au inscris in prima repriza, dar adversariii le-au dat o replica prompta. Diarra a marcat golul victoriei, iar ultima jumatate de ora a meciului i-a gasit pe madrileni in incercarea de a apara scorul.

Kaka si-a amenintat adversarii inca din primele secunde, dar nu a reusit sa inscrie. Raul a fost cel care a deschis scorul in minutul 26. Riki nu i-a lasat pe madrileni sa se bucure prea mult si a marcat dupa doar patru minute. Aranzubia il faulteaza pe Raul in careu, iar portughezul Cristiano Ronaldo marcheaza din penalty (min. 35).

In debutul reprizei secunde, Valeron inscrie golul egalizator (min. 46) si le da emotii madrilenilor. Diarra se dovedeste a fi decisiv pentru soarta partidei si marcheaza in minutul 60. Urmatoarea jumatate de ora arata un Real obosit, incercand sa pastreze rezultatul.