Respect pentru Dinamo

de Stefan Beldie     HotNews.ro
Vineri, 28 august 2009, 12:03 Sport | Fotbal

Stefan Beldie
Foto: HotNews.ro
Meciul de aseara a adus un beneficiu special pentru Dinamo. Dincolo de emotie, calificarea starneste si respect fata de jucatorii si antrenorul acestei echipe. De ani buni, Dinamo este o echipa acuzata ca invinge cu ajutorul arbitrilor, ca influenteaza din subteranele fotbalului ceea ce se intampla la suprafata, ca e regina butoanelor.

Astfel, pe stadioanele tarii aceasta echipa a fost primita de foarte multe ori cu huiduieli si a plecat in masini ale Ministerului care-i patroneaza trecutul.

Sezonul acesta Dinamo a trait inclusiv senzatia batjocurii. E vorba de atitudinea aproape generala fata de antrenorul sau si de atitudinea fata de jucatori.

Bonetti a fost Boneta inainte sa fi avut ocazia de-a demonstra ceva, iar jucatorii au fost bagati gramada in categoria celor care fura fotbalul prin evolutii indolente si pretentii finaciare uriase.

Aseara, Dinamo s-a calificat la finalul unui meci in care a avut extrem de multa determinare, o asezare pe teren desteapta, inspiratie si foarte, foarte mult noroc. Adversarii au ratat totusi doua ocazii in care jucatori de camp au scos mingea de pe linia portii, au trimis mingea in bara si au vazut cu ochii lor cum Matache poate avea un reflex ireal de handbal chiar pe final de meci.

Toate aceste ingrediente adunate  la emotia calificarii nasc respect pentru Dinamo. Poate un respect care va tine pana la injuraturile din meciul cu Steaua, de duminica, dar categoric un respect mai bogat in semnificatii decat a reusit aceasta echipa sa dobandeasca dupa castigarea oricarui trofeu din ultimii 20 de ani.

PS: e de sperat ca idiotii care au intrat pe teren la meci sa nu creada ca actiunea lor a motivat echipa si ca au vreun merit in obtinerea acestei performante.


Citeste mai multe despre   






















2960 vizualizari

  • 0 (10 voturi)    
    Subiectivism su strimbe (Vineri, 28 august 2009, 12:15)

    Kap [anonim]

    "foarte, foarte mult noroc"??????
    Dar ocaziile nenumarate ale lui Dinamo?Contra doua ale cehilor.
    Dar bara lui Zicu si golul anulat al lui Cristea?
    Nu, subiectivilor (din interes sau doar din rautate), azi nu deschideti gura despre noroc.A fost o calificare muncita printr-un joc bun.Si stiu ca da bine sa lauzi pe altii scrisnit, dar decit sa va aud cu strimbe (noroc, a?) mai bine taceti!
    PS Si bucurindu-ma de calificare ma fac ca nu vad magaria din penultima frasza.
    • +1 (1 vot)    
      subiectivism sau strambe :) (Vineri, 28 august 2009, 17:10)

      Stefan Beldie [utilizator] i-a raspuns lui Kap

      Dupa parerea mea, ocaziile ratate de cehi au fost foarte mari. Asta-i motivul pentru care spun ca Dinamo a avut noroc.

      Daca te gandesti ca echipele astea au avut un numar aproape egal de ocazii, Dinamo a marcat 3 goluri, iar cehii nici unul (pentru ca s-a scos de doua ori mingea de pe linia portii de catre jucatori de camp), imi permit sa spun asta.

      In plus, eu vad fotbalul lucid. Dinamo a meritat sa se califice, a facut un super meci si a fost actorul principal al unui eveniment extraordinar. Asta nu inseamna ca trebuie sa fiu orb si sa scriu doar ceea ce convine unora.
      • -1 (1 vot)    
        ca sa nu vorbim ca (Duminică, 30 august 2009, 0:12)

        Ghita [anonim] i-a raspuns lui Stefan Beldie

        dinamo cu clujul nu a meritat victoria, clujul a avut nenumarate ocazii neconcretizate iar dinamo un portar cu reflex (sa nu zicem noroc) si ca la bucuresti dinamo cu slovan nu a jucat nimic spre deosebire de cehi care ar mai fi dat cateva

        respect pentru faptul ca chiar au avut incredere in sansa lor (ceea ce nu caracterizeaza echipele romanesti) insa se cam balanseaza cu sacii din caruta la 0-3, meciul putea fi terminat inainte de prelungiri fara a risca sa ii aduca pe slovan peste ei ... au avut noroc in prelungiri.
  • -6 (6 voturi)    
    ??? (Vineri, 28 august 2009, 12:44)

    dasw [anonim]

    CUM ADIK RESPECT?? de ce ca au batut chinuit o echipa de 2 lei cu 3-0? ha
    • +5 (5 voturi)    
      Echipa de 2 bani? (Vineri, 28 august 2009, 13:07)

      MERIDI [anonim] i-a raspuns lui dasw

      Apropo stiai ca Cehia este cu 5 locuri deasupra Romaniei in clasamentul mondial facut de FIFA? Deci fotbalul lor n-are cum sa fie asa varza cum spui matale.
    • +5 (5 voturi)    
      Apropo (Vineri, 28 august 2009, 13:09)

      meridi [anonim] i-a raspuns lui dasw

      Irlanda este cu 10 pozitii sub Romania.
      Mai cercetati...
    • -1 (1 vot)    
      asa bine (Vineri, 28 august 2009, 17:11)

      Stefan Beldie [utilizator] i-a raspuns lui dasw

      Pai, tu n-ai de ce sa simti respect, traiesti in alta lume, una in care exita probabil o singura echipa respectabila - cea pe care o sustii tu - iar restul sunt niste gramezi cu rusine :)
  • +6 (8 voturi)    
    !!! (Vineri, 28 august 2009, 13:01)

    liv [anonim]

    Sunt stelist de cand ma stiu,felicit Dinamo pentru profesionalism ,sper ca patronii inclusiv de la Steaua sa fie de acuma incolo la fel de inteligenti ca si fotbalistii echipei Dinamo
  • +5 (7 voturi)    
    jos palaria ! (Vineri, 28 august 2009, 13:17)

    un 'oltean' [anonim]

    Ce mai este de zis ?
    Ne-am uitat o tara intreaga aseara indeiferent de meciul Vasluiului sau al Stelei cred , nu?

    Felicitari !
  • -1 (3 voturi)    
    subiect (Vineri, 28 august 2009, 15:23)

    bigone [anonim]

    Tot subiectiv ai ramas( am avut mult mai multe ocazii de a face 4-0 si iun gol anulat aiurea), mai bine nu scrii despre Dinamo.Este evident ca esti anti-Dinamo si partizan militar.
    • +1 (1 vot)    
      este evident ca gresesti (Vineri, 28 august 2009, 17:12)

      Stefan Beldie [utilizator] i-a raspuns lui bigone

      Scriu de Dinamo ceea ce cred eu si am mereu dorinta de-a fi obiectiv. Ma plictisesc astfel de reactii "esti partizan militar"

      Sunt la fel de inteligente precum cele in care sunt facut dinamovist, anti craiova sau mai stiu eu in ce fel.
  • +2 (2 voturi)    
    Trebuie... (Vineri, 28 august 2009, 16:03)

    Bastiano [utilizator]

    Trebuie sa -i FELICIT pe baietii de la Dinamo!! Sunt POLI-st, dar spectacolul fotbalistic pe care l-am vazut, a fost extraordinar, la fel ca determinarea jucatorilor. Asta ne place, acesta este fotbalul si frumusetea lui! Atunci cand o echipa romaneasca te reprezinta in lume, sunt suporterul ei!!
    Rusine celor care ne-au facut de ras in fata lumii intregi, jegurilor de pe stadioanele tarii, care n-au nicio treaba cu fotbalul, fair-play-ul sau buna cuviinta!! Niste scursori care trebuie starpite!! Inclusiv la meciul de aseara au trebuit sa afiseze bannere de toata jena care n-aveau nicio legatura cu meciul...Niste maimutzoi cretini si analfabetzi!
    Inca odata BRAVO DINAMO!
    • +2 (2 voturi)    
      apropo de cretini (Vineri, 28 august 2009, 17:13)

      Stefan Beldie [utilizator] i-a raspuns lui Bastiano

      E foarte bine ca faci diferenta intre idioti si cei care iubesc fotbalul pentru fotbal.
  • -1 (1 vot)    
    dinamo si restul lumii (Vineri, 28 august 2009, 23:58)

    ws [anonim]

    stimate d-le beldie,

    "De ani buni, Dinamo este o echipa acuzata ca invinge cu ajutorul arbitrilor, ca influenteaza din subteranele fotbalului ceea ce se intampla la suprafata, ca e regina butoanelor."

    ok, as intelege daca un stelist sau rapidist sau un suporter al unei alte echipe ar scrie asta. pana la urma, stelistii sunt "oi proaste", rapidistii sunt "tigani" samd. noi suntem "blatisti". inteleg deci astfel de lucruri, fac parte din joc.

    ce nu inteleg eu e de ce presa de sport perpetueaza si incurajeaza sterotipuri de genul asta. nu citim nimic de "tiganii" din giulesti, in schimb citim zilnic despre meciurile trantite de dinamo.

    hai sa fim seriosi, daca ne gandim la ce s-a intamplat in ultimii 5 ani, o singura echipa castiga detasat titlul de campioana a blaturilor. si nu e vorba de dinamo. stenogramele va mai spun ceva? gaseati acolo toate dovezile de care aveati nevoie.

    deci, ca stereotip inteleg acest lucru, ca dinamo sa fie acuzata de jocuri necurate. nu inteleg de ce jurnalistii "obiectivi" marseaza la astfel de chestii. ar fi cateva explicatii, niciuna dintre ele magulitoare pentru tagma din care faceti parte.

    regards,
    ws