Stuttgart - FC Timisoara, miercuri, 21.45 pe TVR 1 si live-text pe HotNews.ro

Play-off Liga campionilor/ Antrenorul lui Stuttgart ironizeaza fotbalul romanesc: Ar fi ideal sa picam in grupe cu trei echipe romanesti

de Andra Popa     HotNews.ro
Miercuri, 26 august 2009, 13:42 Sport | Fotbal

Markus Babbel ignora Timisoara in returul de la Stuttgart.
Foto: merkur-online.de
"Vfb Stuttgart are portile deschise spre Liga Campionilor", a titrat FocusOnline.de in ziua returului dintre echipa lui Marica si FC Timsioara. "Avem calificarea in mainile noastre, la fel si recompensa acestor ultime sase luni de munca. Sunt sigur ca vom merge in grupele Ligii Campionilor", a spus antrenorul lui Stuttgart, Markus Babbel. Mai mult, Babbel a fost ironic la adresa romanilor: "in grupele Ligii ar fi ideal sa picam cu alte trei echipe romanesti".

Accidentat usor, vedeta lui Stuttgart, Alex Hleb, va fi protejat in partida cu FC Timisoara. "Nu are rost sa ne asumam riscuri aiurea. Acesta nu este un meci de totul sau nimic", a mai spus antrenorul svabilor.

Ciprian Marica, VfB Stuttgart: "Partida este foarte importanta pentru noi deoarece avem ca obiectiv calificarea in Liga Campionilor. Ca sa-l indeplinim, nu vom lasa adversarului nicio sansa. Nu incape indoiala, voi avea parte de un meci special impotriva conationalilor mei, sunt foarte motivat. Vom incerca sa marcam de la inceput si, de asemenea, vom fi atenti sa nu primim gol".


Citeste mai multe despre   























1196 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    .. (Miercuri, 26 august 2009, 13:54)

    Andrei [anonim]

    ar fi ideal sa pice in Europa League cu alta echipa romaneasca..
  • +3 (3 voturi)    
    na poftim! (Miercuri, 26 august 2009, 13:57)

    alex [anonim]

    Un cacanar domnu' Babel. Indiferent de cat de slab ar fi fotbalul romanesc, nu trebuia sa faca un astfel de comentariu.
    Indiferent de adversar, trebuie sa arati respect. Asta e atitudinea corecta in sport. Sa dai dovada de fair-play si sa privesti adversarul ca un partener nu ca un bufon de care sa razi dupa bunul tau plac.
    Nu pot face nimic sa-i ajut pe cei de la Poli, dar tare bine ar pica o minune si o eliminarea a nemtilor. Sa le ramana carnatul in gat :).
    Cine stie.....s-au mai intamplat rasturnari in retur. Greu dar nu imposibil.
    Nu credeam ca o sa spun asta, dar...Hai Poli!!!

    p.s. Si pana la urma (cu toate ca e imposibil), sa pice domne VFB-ul cu trei echipe din Romania si sa termine pe 4. NA!!!!
    • -1 (1 vot)    
      Esti un frustat ! (Miercuri, 26 august 2009, 17:16)

      Meputo [anonim] i-a raspuns lui alex

      Degeaba te agiti ca omul are dreptate. Fotbalul romanesc produce echipe pentru antrenamentul lui VFB. A zis cumva un neadevar? Ce te tot chaci pe tine atata? Preferai sa zica ca Pouli e Real Madrid-ul Europei de est?
      • +1 (1 vot)    
        :) (Miercuri, 26 august 2009, 18:05)

        alex [anonim] i-a raspuns lui Meputo

        se vede ca esti un "roman" adevarat dupa cum vorbesti.
        cum va lasa administratorul sa va exprimati ideile? ideea aia a ta nu sufera de singuratate, frate?
        in fine....imi pierd timpul cu tine.
  • +3 (3 voturi)    
    Si eu (Miercuri, 26 august 2009, 13:58)

    AntonH [utilizator]

    Si eu mi-as dori sa pice cu echipe romanesti.. asta inseamna ca 1 merge in optimi parca, 1 in EL si numai 1 pica :D si am avea 3 echipe in grupe!
  • +3 (3 voturi)    
    Recomandari (Miercuri, 26 august 2009, 14:50)

    BogdanD [anonim]

    eu i-as recomanda domnului Babbel sa ii intrebe pe conationalii sai de la Hertha si de la Hamburg cum e sa pici cu echipe romanesti, caci ce-i drept nu au fata de Bayern. In rest toate bune si poate reusesc sa fie ciuca batailor si anul acesta in grupe cum sunt de cativa ani incoace.
  • 0 (0 voturi)    
    turnul babbel (Miercuri, 26 august 2009, 17:19)

    k7 [utilizator]

    iarta-l Doamne ca nu stie ce vorbeste
  • +1 (1 vot)    
    Markus, luat la ochi cu arkus (Miercuri, 26 august 2009, 18:03)

    Mircea Margarit [anonim]

    Trebuie sa recunoastem ca dorinta domnului antrenor e e legitima.Pai gloabele alea nemtesti pe cine altcineva ar putea sa bata? M-as bucura ca dlui Markus sa-i traga dumnezeul fotbalului in dos cu un arkus cu sageti pe care sa scrie Real Madrid, Chelsea, Internazionale Milano. In rest, e doar un bou cu caracter de neam prost. In 2007, a cazut in grupa cu Barcelona, Lyon si Rangers si a fost ciuca batailor. Asa ca ii intelegem speranta de a cadea numai cu echipe romanesti. Un fost mare jucator, un actual mic antrenor. Puah!
  • +1 (1 vot)    
    Se mai bucura si nemtii.... (Miercuri, 26 august 2009, 21:05)

    leon [anonim]

    Tin minte ca nu cu mult timp in urma,si nationala si Rapid impreuna cu Steaua au trecut ca rapidul prin gara de formatiile germane.....
    Chiar se vorbea de un complex romanesc in fotbalul german.
    Lasati mai, sa mai castige si ei!
    Vorbind serios, fotbalul german este net superior celui romanesc.
    Si totusi cum Dumnezeu de bateau Rapidul si Steaua la echipe nemtesti in UEFA de parca jucau cu Recolta Avrameni?
    • +1 (1 vot)    
      pai... (Joi, 27 august 2009, 0:42)

      m-vic [anonim] i-a raspuns lui leon

      pana si dinamo a batut pe leverkusen in grupele uefa, acu 4 ani parca
      o fi net, brut, superior, dar nu indeajuns de ''mai' superior ca sa nu ia si ei bataie din cand in cand.
      si timisoara poate ar fi facut mai mult, daca n-ar fi fost in faza in care da foarte putine goluri, ca-i in campionat sau in europa
  • +1 (1 vot)    
    super (Joi, 27 august 2009, 0:48)

    m-vic [anonim]

    ok, eu sunt de acord sa pice cu urziceniu'. e o paine de mancat pentru romani. doua puncte acolo macar..poate are asa urziceniul sanse la locul 3. ca la ce echipa lesinata e, nu cred ca stuttgart o sa faca ceva cu celelalte doua din grupa
  • +1 (1 vot)    
    Au uitat! (Joi, 27 august 2009, 8:51)

    Iulyanix [utilizator]

    Pe langa faptul ca nu mi s-a parut cine stie ce mare echipa de UCL, nemtii au uitat ca au cam furat-o in ultimii 3-4 ani, parca, de la echipele romanesti, exceptia fiind Bayern. Si pe langa faptul ca are o echipa slabuta, "cacanarul" domn Babel sa ne pupe in cururile noastre de romani, iar noi satisfacuti, ii vom dori succes in UCL pentru a realiza 0 puncte si a se face de cacao cat mai rau posibil!