Un arbitru va castiga peste 5.000 lei pentru un meci in Liga 1

de Andra Popa     HotNews.ro
Luni, 24 august 2009, 16:05 Sport | Fotbal

Comisia Centrala a Arbitrilor a facut publica lista baremurilor finale ale arbitrilor pentru noul sezon. Astfel, arbitrii care vor oficia meciuri din Liga 1 vor castiga 5.340 lei pentru fiecare partida, in timp ce asistentii sunt rasplatiti cu 3.560 lei. Cel mai prost platiti arbitri sunt cei din Liga a 3-a, cu 315 lei.

Pentru un meci de Liga a 2-a, un arbitru va avea o indemnizatie de 952 lei, asistentii 767 lei, iar arbitrul de rezerva va castiga si el 200 lei.

Liga 1: arbitrul central (5.340 lei), arbitrul asistent (3.560 lei), arbitrul de rezerva (1.334 lei), observatorul oficial (1.649 lei);

Liga 2: arbitrul central (952 lei), arbitrul asistent (767 lei), arbitrul de rezerva (200 lei), observatorul oficial (656 lei);

Liga 3: arbitrul central (315 lei), arbitrul asistent (205 lei), observatorul oficial (155 lei);

Liga 1 fotbal de sala: arbitrii (90 euro), al treilea oficial (35 euro), observator (60 euro);

Liga 2 fotbal de sala: arbitrii (60 euro), observatorul (40 euro);

Juniori si fotbal feminin: arbitrul central (95 lei), asistentii (65 lei);   


Citeste mai multe despre   























1636 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    hmmm (Luni, 24 august 2009, 16:23)

    liviu_ [utilizator]

    mi-am gresit meseria...
    trebuia sa ma fac arbitru... pai cat castig eu in aproape 2 luni, castiga ala in 90 de minute (asta fara o eventual a spaga)
  • +2 (2 voturi)    
    eu (Luni, 24 august 2009, 16:31)

    beeeecali [anonim]

    spaga de la cluburi nu se pune ???

    pai face 200 milioane de la liga + 500 milioane spaga.

    astfel un arbitru din romania castiga cat un manager dintr-o firma cu 1000 de angajati
  • +3 (3 voturi)    
    e chiar culmea nesimtirii... (Luni, 24 august 2009, 17:05)

    egroeg [anonim]

    ce salariu de presedinte?.... ce salariu de magistrat?...ce chirurg care salveaza poate 5-10 pacienti?...nu frate... salariu de arbitru in Liga lui Mitica. La cati bani negri se vantura pe acolo este normal sa aiba asemenea remuneratii. Fluieri{si deloc a paguba} 360minute pe luna si incasezi la Roni de nu stii sa-i numeri,vorbim de cei oficiali.
    • +1 (1 vot)    
      nu ca zic, dar (Luni, 24 august 2009, 17:35)

      visio [anonim] i-a raspuns lui egroeg

      e vorba de un sistem privat; daca nu intelegi treaba asta incearca ceva telenovele, poate sunt mai usoare pt tine; magistratul isi ia spaga de sute de ori mai multa, de presedinte nu mai vb.
      daca numiti ceea ce se joaca in romania fotbal.....
      asa cum ai spus, prin fotbalul romanesc, si nu numai se spala bani grei....
      • +1 (1 vot)    
        se pare ca ... (Luni, 24 august 2009, 19:11)

        egroeg [anonim] i-a raspuns lui visio

        nu ai "vazut" ce am vrut sa spun. Era vorba,indiferent de sistem, de ce castig poate sa aiba,in conditii normale, un fluierici fata de alte categorii de oameni,ceva mai acatarii atat ca pregatire,cat si ca responsabilitate.restul afirmatiei tale...chiar daca esti un anonim...este mai mult decat deplasata, lucru care spune destul despre carentele educationale
      • -1 (1 vot)    
        sistem privat... (Marţi, 25 august 2009, 11:18)

        clujean [anonim] i-a raspuns lui visio

        e ciudat cat de des este invocat sistemul privat ca solutie a tuturor relelor! si mai ciudat este ca, desi cunosc sute de oameni care lucreaza "la privat", cu totii (si nu ma refer la confectioneri imbracaminte ci la oameni cu scoala si munca pe masura) castiga mai putin decat mine, slujbas modest la stat! sper sa nu-mi veniti cu racnete despre bugetarii care sug sangele privatilor, fiindca aberatia e in sistem: patronul (patronii) castiga enorm, iar angajatii bani de tigari; asta e capitalism primitiv, nu modern, deci rog a nu mi se mai servi ca exemplu; e pur si simplu o hotie legalizata, avand in vedere ca, la noi, patronii (ma refer la aia mari, nu la buticari) sunt legati de mafia predecembrista; nu esti din gasca lor, nu ai loc pe piata; in rezumat: sistemul privat romanesc pute.
  • +1 (1 vot)    
    wooowww (Luni, 24 august 2009, 21:32)

    resita31 [utilizator]

    fratilor !!!... de unde au astia atatia bani pt. arbitri?!!!
    unde-i fiscul sa-mi elucideze si mie neclaritatea asta?
    daca au atatia bani e imposibil sa nu fie ceva spalari fiscale pe acolo....
  • +1 (1 vot)    
    bietii de ei (Marţi, 25 august 2009, 13:56)

    mosu [anonim]

    ca la noi ,la nimeni!greseste sau fura,este retrogradat 6 luni in liga a 2-a,dar rezultatul este acelasi si banii luati,deci si fut.ut si cu banii luatiasa-i peste tot unde conduc puscariasii si blatistii,a propos,fii tare PRUNEA ca te scapa borfasii,ca ,daca te leaga astia,se creaza precedentul si pute rau!
  • 0 (0 voturi)    
    stai usor (Vineri, 4 februarie 2011, 9:57)

    iulian [anonim]

    credi ca devii arbitru si iei salariile alea.....nu mai intai l acopiii la sate unde riscu sa primesti pumi si palme e mare si bani ca numai asta va sta in cap ca 40 de lei meci ...sa mai spun si de 3-4 antrenamente fizice pe sap? si de testari scrise si fizice?