Campioana si vicecampioana Romaniei au remizat, scor 0-0, in cea de-a patra etapa a Ligii 1, sezonul 2009/2010. In ciuda faptului ca tabela de marcaj din Urziceni nu a inregistrat niciun gol, partida a avut un ritm alert, contra-atacuri periculoase si faze incinse. Mingea a intrat totusi in plasa, la lovitura de cap a lui Arm Karamian, dar arbitrul Deaconu a anulat golul pe motiv de ofsaid. Timisoara a terminat partida in zece oameni, dupa ce Alexa a primit al doilea cartonas galben in minutul 84. Final tensionat si ambele echipe pleaca din aceasta intalnire cu cate un punct.

Timisorenii au inceput in forta partida, atacand poarta lui Arlauskis prin Bucur. Ritm alert si faze multe de poarta in primele minute, iar golul a venit in minutul 18 la lovitura de cap a lui Arman Karamian. Arbitrul Deaconu nu-i lasa prea mult, insa, pe timisoreni sa se bucure si anuleaza corect golul pe motiv de ofsaid. Peste doar trei minute, Paduretu se arunca in careu si cere penalty. Banatenii isi trec in cont inca o ratare, in minutul 37. Dupa un atac pozitional al oaspetilor, Bucur a sutat direct in Arlauskis din sase metri.

Repriza a doua incepe mai lent, jocul predominand la centrul terenului. Dupa minute bune in care nicio echipa nu are vreo ocazie notabila, Bucur dribleaza apararea ialomiteana, dar sutul sau cu piciorul stang trece peste poarta. Alexa primeste al doilea cartonas galben in minutul 84 si este eliminat. Finalul partidei prinde gazdele in atac, in incercarea de a profita de superioritatea numerica, dar scorul ramane neschimbat.

Dan Petrescu: "Stiam ca Timisoara va veni sa se razbune dupa precedentele rezultate si mai ales dupa ce a pierdut campionatul in fata noastra. Am jucat impotriva unei echipe foarte bune, care a alergat non-stop. Sunt multumit de rezultat, iar in meciul asta nu meritam mai mult. Sa le fie rusine celor care au batut loviturile libere. O zi la antrenamente vom bate numai lovituri libere". (gsp.ro)

Ioan Ovidiu Sabau: "A fost cel mai bun joc al meu de cand sint la Timisoara. Ne-am creat foarte multe ocazii si am fi meritat o victorie. Adversarul a reusit sa ne blocheze in momentele in care noi trebuia sa marcam. Poate lipsa de concentrare a facut ca noi sa nu inscriem, dar trebuie sa ma multumesc cu un egal la Urziceni, acolo unde este foarte greu sa cistigi".

Echipe:

Unirea Urziceni: Arlauskis, Brandan, Fernandes, Nicu, Maftei, Rusescu (Semedo '63), Paduretu (Danalache '87), Gomez, Apostol (Todoran '80), Frunza, Bilasco

FC Timisoara: Pantilimon, Bonfim, Nibombe, Cisovsky, Art. Karamian, Stancu, Alexa, Bourceanu, Arm. Karamian, Ionescu (Goga '78), Bucur (Borbely '90+1)