Europa League, Dinamo - Slovan Liberec

Un suporter dinamovist a murit dupa meci in urma unui infarct

de Lucretia Andriev     HotNews.ro
Vineri, 21 august 2009, 11:30 Sport | Fotbal

Furia suporterilor dinamovisti a intrerupt partida din prima mansa a play-off-ului Europa League dintre Dinamo si Slovan Liberec, iar clubul din Stefan cel Mare risc o amenda de 50.000 de euro si o excludere din Europa pentru o perioada de cinci ani. Dar acestea nu sunt singurele dezastre provocate de huligani. Un barbat venit la stadion impreuna cu familia a facut infarct pe stadion si a murit ulterior la spital. Nici tatal dinamovistului Gabriel Torje nu a fost tare de inima si a fost transportat de urgenta la cardiologie.

"Tatal lui Torje a fost dus cu ambulanta la spitalul de urgenta la cardiologie, unde, din fericire, si-a revenit", a declarat Nicolae Badea la sport.ro.

Potrivit EVZ, un alt suporter alb rosu nu a facut fata tensiunii create la finalul meciului si a facut infarct. Barbatul, venit la stadion cu familia, a fost dus de urgenta la spital, dar a murit la scurt timp.


Citeste mai multe despre   






















2757 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    oare merita? (Vineri, 21 august 2009, 11:38)

    andrei [anonim]

    oare toate aceste tragedii merita sa aiba loc? merita, avand in vedere nesimtirea, golaneala si vagabonteala unor fotbalisti, dinamovisti campioni la aceste lucruri?
    pacat !!!
  • +3 (3 voturi)    
    Politia ? Justitia? (Vineri, 21 august 2009, 11:52)

    Nicolau [anonim]

    Sintem la limita de jos. Ce mai urmeaza? impuscaturi pe teren? Cind justitia va lua masuri sa ii trimita pe cretini in spatele gratiilor ? Cel care a patruns pe teren nu poate sa dispara ? Sa zicem vreo 10 ani pina revine Dinamo in CL?
    dar cel care a lovit cu lantul un ziarist? Ce pedeapsa a luat? dar cel care a desfigurat un jandarm? Fara pedepse exemplare nu avem nici o sansa.
    • -2 (4 voturi)    
      acel suporter care a lovit cu lantul (Vineri, 21 august 2009, 12:05)

      florin [anonim] i-a raspuns lui Nicolau

      acel suporter care a lovit cu lantul un ziarist e la puscarie la Gherla..8 ani are de ispasit
      • +1 (1 vot)    
        Tweety (Vineri, 21 august 2009, 13:09)

        George [anonim] i-a raspuns lui florin

        Merge bine-merci la meci... chiar daca are interdictie. In primavara, a fost filmat de o televiziune la Pitesti, parca, pe stadion...
    • +2 (2 voturi)    
      despre cel care a lovit cu lantul un ziarist (Vineri, 21 august 2009, 12:12)

      marius [anonim] i-a raspuns lui Nicolau

      "Tribunalul Bucureşti l-a condamnat definitiv, joi, pe suporterul stelist Cătălin Iordan la un an şi şase luni de închisoare cu suspendare, în cazul lovirii cameramanului TVR Robert Cristea, înaintea unui meci Steaua-Dinamo din urmă cu un an.

      Instanţa a admis apelul Parchetul Judecătoriei Sectorului 6 şi a dispus condamnarea lui Cătălin Iordan (alias Tweety) la închisoare pentru tulburarea ordinii publice şi ultraj, cu suspendarea executării pedepsei şi interzicerea unor drepturi timp de cinci ani, cum ar fi intrarea pe stadioanele din Capitală."

      Exemplar...
    • 0 (0 voturi)    
      Ar mai fi ceva. (Vineri, 21 august 2009, 12:27)

      jolly [anonim] i-a raspuns lui Nicolau

      Degeaba pedepsesti acesti suporteri daca nu se ia masuri si impotriva conducatorilor si patronilor de cluburi. Pana cand porcaielile lui turcu, becali, iancu, etc. nu vor inceta vom avea fotbal de rahat si suporteri pe masura.
  • +2 (2 voturi)    
    Nu-i problema... (Vineri, 21 august 2009, 12:06)

    tsc [anonim]

    Nu-i problema ca-i retin politia si jandarmii si un judecator "destept" le da 6 luni cu suspendare. Sa-i ia dracu!
  • +2 (2 voturi)    
    valoare amenda (Vineri, 21 august 2009, 12:56)

    radu [anonim]

    50,000 Euro? Astia sunt bani multi????????? Cat trebuie sa plateasca Mutu? pentru....ceva ce facea in treaba lui? Deci pentru asta, ca ti-e frica sa mai iesi pe strada din cauza huliganilor, amenda este 50k? Pai nici n-o simt patronii, fratilor! Pentru ei asta inseamna o seara mai putin la poker

    Poate sa faca Udrea ce o vrea cu bannerele ei inutile cu o plaja si ceva nisip, ca 200 de huligani tocmai au mai facut putina promovare Romaniei. Asta e dauna, nu costul unui gard!!!! Wake-up!!!!

    Sa le dea cateva milioane de euro sa-i puna cu botu pe labe, ca am ajuns la anarhie cu fitzele lor. Da da, milioane de euro, puscarie rapida pentru golani...Si pana la urma lucrurile se curata pe stadioane, in 2-3 ani poate ne mai "dresam" As fi zis "civilizam", dar nu pare un cuvant potrivit pentru animale