CFR Cluj a smuls un egal in deplasarea din Sarajevo, in fata unei formatii net inferioare, dar care a speculat apatia generalizata a ardelenilor dupa deschiderea scorului. Meciul a inceput in ritm de antrenament pentru elevii lui Conceicao, care au deschis repede scorul, prin Dani ('19), dupa ce Culio s-a distrat cu fundasii adversi. Autosuficienti, clujenii au suferit apoi, fiind egalati in minutul 75.

Momentul-cheie al meciului a avut loc in minutul 26, cind lui Kone i s-a anulat un gol ce parea perfect valabil. Motivul? Un presupus fault in atac.

Intrata la pauza cu un avans minim, echipa din Ardeal a parut lipsita de tonus, pe fondul unei evolutii sterse a citorva dintre oamenii-cheie: Nei, Mara sau Peralta.

Repriza secunda a insemnat un atac permanent al bosniacilor la poarta excelentului Nuno Claro, in fata unui stadion transformat de patimasii suporteri bosniaci intr-un vulcan.

Inevitabilul s-a produs in minutul 75, cind virful Hadzic a speculat apatia defensivei clujene. Finalul le-a apartinut in totalitate gazdelor, doar nou-intratul Traore punind in pericol poarta bosniacilor.

Iata desfasurarea meciului:

Min 90+3: FInalul meciului, dupa o mare ocazie a lui Sarajevo. Clujul rasufla usurat

Min 90: Final cu emotii pentru CFR Cluj, supusa unei presiuni constante de catre bosniaci

Min 83: Lovitura libera Hadzic, retine Nuno Claro

Min 81: Sut Cadu din lovitura libera, peste poarta

Min 80: Traore, intrat in locul lui Nei, scapa singur si este faultat de un bosniac, avertizat doar cu galben

Min 75: Hadzic, deschis excelent cu o pasa filtranta, egaleaza printr-un sut plasat si suporterii bosniaci se dezlantuie. Stadionul s-a transformat intr-un vulcan

Min 73: Andre Leao a intrat in locul lui Peralta

Min 64: Iese Mara, intra Edimar

Min 62: Ocazie mare a lui Cadu, care a reluat cu capul milimetric pe linga poarta cornerul batut de Mara

Min 60: Centrare Panin, dar Kone reia slab, din cadere

Min 57: Lovitura libera, respinge Cadu, sut al lui Belosevic, respins si el

Min 52: Lovitura libera, respinge usor Toni

Min 48: Corner Sarajevo, Dani respinge. Bosniacii incep in forta

Min 46: A inceput repriza secunda, nici o schimbare la CFR Cluj

PAUZA

Min 45+1: Finalul primei reprize: Clujul a dominat clar, elevii lui Conceicao sint cu o clasa peste bosniaci.

Min 45: Lovitura libera pentru Sarajevo, clujenii resping usor

Min 42: Iuresul lui FK Sarajevo s-a mai stins, clujenii temporizeaza la mijlocul terenului

Min 36: Sarje repetate ale bosniacilor in fata unei echipe clujene anesteziata: ocazie mare - Edin Dudo reia o centrare din corner la citiva centimetri de poarta

Min 34: Defensiva visatoare a lui CFR CLuj a fost penalizata de Belosevic, al catui sut din 16 metri a fost respins cu greu de Nuno Claro in bara

Min 33: Bosniacii incep sa preseze la mijlocul terenului, incercind sa impinga jocul spre poarta lui Nuno Claro

Min 31: Avdic reia cu capul departe de poarta lui Nuno Claro - una dintre putinele ocazii ale lui Sarajevo

Min 26: Gol Kone din semi-foarfeca, dar arbitrul anuleaza golul pentru fault in atac. O faza confuza, infractiunea fiind greu de vazut

Min 19: Gol CFR Cluj!!! Dani reia perfect, cu capul, centrarea lui Culio de pe partea dreapta. Dani s-a demarcat in 6 metri si a inscris dupa centrarea perfecta a lui Culio de linga linia de fund a terenului

Min 17: Faza care devoaleaza tactiva lui Sarajevo: la un aut in jumatatea Clujului, doar trei jucatori bosniaci s-au aflat in ofensiva

Min 15: Lansare pentru Hadzic, Cadu respinge sigur

Min 13: Corner pentru Cluj, centrare slaba. Clujenii domina meciul

Min 8: Centrare Mara din dreapta, dar defensiva bosniaca respinge in corner din fata lui Dani

Min. 7: Clujul are o posesie mai buna, Sarajevo pare sa mizeze pe arma contraatacului in acest inceput de meci.

Min 5: Mara executa din nou o lovitura libera, scenariul se repeta

Min 3: Lovitura libera Mara din lateral stinga, defensiva bosniaca respinge usor

Min 1: A inceput meciul, Kone a ratat deja prima ocazie pentru Cluj, dupa ce a reluat acrobatic o centrare a lui Panin

Echipele prezentate de UEFA:

FK Sarajevo

Alaim, Edin Dudo, Torlak, Ihtijarevic, Muminovic, Avdic, Djakmic, Rizvanovic, Belosevic, Janos, Hadzic. Antrenor: Mehmed Janjos

Rezerve: Hamzi, Mohar, Hamzagic, Comor, Jahovik, Pliska

CFR Cluj

Nuno Claro, Tony, Panin, Peralta, Alcantara, Koné, Culio, Cadú, Mara, Dani, Nei Aparecido. Antrenor: Antonio Conceiçao

Rezerve: Stancioiu, Muresan, Traoré, Trica, Bus, Leao, Edimar

Arbitru: Robert Malek (Polonia)

Stadion Asim Ferhatovic-Hase (Sarajevo - 40.000 de locuri)

FC Sarajevo - istoria pe scurt

FK Sarajevo, clubul-fanion al fotbalului bosniac, a fost infiintat in 1946 si a reusit sa cistige doua titluri de campion in campionatul Iugoslaviei. Dupa ce Bosnia si-a cistigat independenta, Sarajevo a cistigat doua campionate si patru cupe.

Cel mai cunoscut "produs" al clubului bosniac este Safet Susic, fosta glorie a fotbalului iugoslav fiind unul dintre cei mai tehnici fotbalisti ai anilor '70. Dupa 11 ani la Sarajevo, Susici a jucat noua ani in Franta, la Paris Saint-Germain.

Sarajevo a mai intilnit pina acum doua echipe romanesti in Europa, ambele in Cupa UEFA. In sezonul 1982-1983 a eliminat Corvinul Hunedoara (4-4 si 4-0), iar in sezonul 2006-2007 a fost eliminata de Rapid Bucuresti