Unirea Urziceni s-a impus in fata Stelei in cea de-a treia etapa a Ligii 1, scor 1-0. Iulian Apostol a inscris primul gol al Unirii pe Ghencea, iar campioana inregistreaza prima victorie pe terenul ros-albastrilor. Steaua a trecut pe langa numeroase ocazii de a inscrie si a terminat partida in zece jucatori, dupa ce Kapetanos a fost eliminat cu 10 minute inainte de final.

Prima repriza s-a scurs fara gol, iar ocaziile de poarta au fost rare. Galamaz a parasit terenul in minutul 28 din cauza unei accidentari, iar lipsa capitanului s-a simtit in defensiva ialomitenilor. Loviturile de cap ale lui Kapetanos, odata norocoase, nu au nimerit plasa lui Arlauskis.

Golul a venit abia in minutul 72. Paduretu centreaza si Apostol a reluat cu capul in poarta stelistilor. Dupa 4 minute, Ochirosii executa o lovitura libera de la 20 metri direct in bara ialomitenilor. Steaua ramane in 10 oameni in minutul 81, dupa ce Kapetanos primeste al doilea galben. Steaua risca pe final de partida, golul nu se lipeste de ros-albastri, iar Cristiano Bergodi inregistreaza prima infrangere dintr-un meci oficial pe banca tehnica a Stelei.

Iulian Apostol: "Este cel mai important gol din cariera mea! Eu incerc sa imi fac treaba acolo unde sunt cerut, echipa de club este cea care te propulseaza la nationala, daca nu joci acolo, nu te poate remarca selectionerul. A contat ca s-a jucat fara spectatori, cu siguranta ca publicul i-ar fi ajutat. Trebuie sa le multumim celor de la Steaua. Fara punctele aduse de ei nu am fi reusit sa jucam cu atatea echipe in Europa si nu ajungeam sa intram direct in grupele Ligii. Steaua e cel mai mare club din Romania" (gsptv)

Echipe de start:

Steaua: Tatarusanu, Golanski, Tudose, Baciu, Marin, Szekely, Onicas, Ionescu, Nicolita, Kapetanos, Stancu

Unirea Urziceni: Arlauskis, Maftei, Galamaz, Fernandes, Bordeanu, Paduretu, Paraschiv, Apostol, Frunza, Rusescu, Bilasco