Steaua - Unirea Urziceni 0-1/ Primul gol, prima victorie in Ghencea

de Lucretia Andriev     HotNews.ro
Duminică, 16 august 2009, 19:23 Sport | Fotbal

Razvan Lucescu nu-l va urma pe Dan Petrescu la Urziceni
Unirea Urziceni s-a impus in fata Stelei in cea de-a treia etapa a Ligii 1, scor 1-0. Iulian Apostol a inscris primul gol al Unirii pe Ghencea, iar campioana inregistreaza prima victorie pe terenul ros-albastrilor. Steaua a trecut pe langa numeroase ocazii de a inscrie si a terminat partida in zece jucatori, dupa ce Kapetanos a fost eliminat cu 10 minute inainte de final.

Prima repriza s-a scurs fara gol, iar ocaziile de poarta au fost rare. Galamaz a parasit terenul in minutul 28 din cauza unei accidentari, iar lipsa capitanului s-a simtit in defensiva ialomitenilor. Loviturile de cap ale lui Kapetanos, odata norocoase, nu au nimerit plasa lui Arlauskis.

Golul a venit abia in minutul 72. Paduretu centreaza si Apostol a reluat cu capul in poarta stelistilor. Dupa 4 minute, Ochirosii executa o lovitura libera de la 20 metri direct in bara ialomitenilor. Steaua ramane in 10 oameni in minutul 81, dupa ce Kapetanos primeste al doilea galben. Steaua risca pe final de partida, golul nu se lipeste de ros-albastri, iar Cristiano Bergodi inregistreaza prima infrangere dintr-un meci oficial pe banca tehnica a Stelei.

Iulian Apostol: "Este cel mai important gol din cariera mea! Eu incerc sa imi fac treaba acolo unde sunt cerut, echipa de club este cea care te propulseaza la nationala, daca nu joci acolo, nu te poate remarca selectionerul. A contat ca s-a jucat fara spectatori, cu siguranta ca publicul i-ar fi ajutat. Trebuie sa le multumim celor de la Steaua. Fara punctele aduse de ei nu am fi reusit sa jucam cu atatea echipe in Europa si nu ajungeam sa intram direct in grupele Ligii. Steaua e cel mai mare club din Romania" (gsptv)

Echipe de start:

Steaua: Tatarusanu, Golanski, Tudose, Baciu, Marin, Szekely, Onicas, Ionescu, Nicolita, Kapetanos, Stancu

Unirea Urziceni: Arlauskis, Maftei, Galamaz, Fernandes, Bordeanu, Paduretu, Paraschiv, Apostol, Frunza, Rusescu, Bilasco

7526 vizualizari

• +1 (3 voturi)
    La mai multe goluri! (Duminică, 16 august 2009, 20:28)

theseeker [utilizator]

Sa speram ca vedem un meci frumos, cu multe goluri, si arbitraj macar decent.
  • -1 (3 voturi)
    Ole (Duminică, 16 august 2009, 20:38)

Marabona_Cluj [anonim]

Eu iubesc foarte mult aceste 2 echipe asa ca sper la un egal. Asa nu o sa se supere niciuna dintre cele 2 echipe.
    fotbal (Duminică, 16 august 2009, 21:05)

gianni [anonim]

forta steaua....
  • 0 (4 voturi)
    Hai steaua! (Duminică, 16 august 2009, 21:33)

Nedelcu Ioan Razvan [anonim]

Hai steaua! Buzaul e cu voi ! Hai baieti! Tinerii sunt buni!
  • -1 (7 voturi)
    Buzaul adevarat e cu Unirea azi (Duminică, 16 august 2009, 22:30)

Buzauanu dinamovistu [anonim]

Mai Nedelcule, si eu sunt din Buzau dar tin cu Dinamo si in seara asta vreau sa bata Unirea si sa planga ochii ciobanului analfabet! Ura, e 1-0, sper sa si-o ia Steaua si sa nu uite umilinta! Bravo si ptr Dinamo care a zdrobit Ceahlaul!
  • +1 (5 voturi)
    Executii in public. Acum si la GSPTV. (Duminică, 16 august 2009, 22:41)

Claude [anonim]

Desi Dinamo pierdea rusinos cu International Curtea de Arges, cei de la gesepeteve au indus ideea ca cele doua eliminari ale jucatorilor dinamovisti nu au fost corecte. Dupa care, l-au sunat pe Borcea si i-au tinut hangul in acuzatii nefondate si puerile.
    Astazi, vad aceeasi manevra la Antena1 de la doi comentatori stelisti pe fata (Gradinescu si tutarul lui Graur, recte Baleanu). In aceleasi conditii: eliminare jucator stelist corecta dar pusa sub semnul intrebarii de comentatori.
    Bai nene, s-a terminat manipularea in presa pe partea politica si ati trecut la sport?
      aiurea! (Luni, 17 august 2009, 9:10)

dudu [anonim] i-a raspuns lui Claude

daca si eliminarea asta a fost corecta inseamna ca ai vazut alt meci!
      tu ai vazut fazele? (Luni, 17 august 2009, 9:32)

dj [utilizator] i-a raspuns lui Claude

Eu cred ca nu ca altfel nu ai fi scris tampenia asta....
    bravo unirea (Luni, 17 august 2009, 2:01)

rosia portocalie [utilizator]

atat
    Si vreti sa ma faceti sa cred. . . (Luni, 17 august 2009, 8:13)

Eu [anonim]

. . .ca, Kapetanos nu a fost vanat? Sunt prea trecut prin ciur si prin darmon ca sa inghit o asemenea gogorita!
      ca cam asa (Luni, 17 august 2009, 10:33)

clujean [anonim] i-a raspuns lui Eu

si eu cred ca kapetanos nu a fost vanat, cacofon profesionist ce esti!
    Cum e turcu'i si pistolul (Luni, 17 august 2009, 8:51)

Ion Voinescu [anonim]

Stadionul ala din Ghencea arata acum ca si echipa Steaua, vai de mama lui !!
    steaua (Luni, 17 august 2009, 12:47)

k7 [utilizator]

nu am vazut meciul si nici nu vreau sa fac vreun comentariu asupra lui dar un singur lucru ma deranjeaza :a inceput campionatul si a inceput si "hahalera" sa bage zanzanie in echipa iar efectul se vede: meciul fara spectatori ( nu zic sunt de vina cei care a dus la aceasta situatie dar numitorul comun la aceasta afacere este tot jiji hahalera)
    birthday argas - urziceni 0-1 (Luni, 17 august 2009, 18:16)

spectator [anonim]

argaseala si conducerea stelei crede ca poate juca la 3 zile in tara si in europa,insertand intre meciuri zile onomastice la nivelul intregii suflari a clubului? s-a vazut, urziceniul zburda, iar steaua se misca greu,neaarticulat si ineficient.avea inca alcoolul in cap si in picioare. vrea steaua rezultate: sa duca viata sportiva exemplara si sa se pregateasca.are modele, insusi istoria clubului.