Adi Mutu in Corriere dello Sport: Sunt o victima, simt o dorinta imensa de a-mi revarsa furia in teren

de Andra Popa     HotNews.ro
Sâmbătă, 15 august 2009, 16:20 Sport | Fotbal

Mutu vrea sa-si incheie cariera la Fiorentina
Foto: AGERPRES
Adi Mutu a dat un interviu cotidianului italian Corriere dello Sport, unde a vorbit despre decizia Tribunalul de Arbitraj Sportiv in procesul contra lui Chelsea, informeaza site-ul violanews.com, citata de Mediafax. "Sunt o victima a celor de la Chelsea", a comentat Mutu, care trebuie sa plateasca clubului londonez 17 milioane de euro.

"Sunt o victima. Primele doua zile dupa ce s-a anuntat decizia TAS au fost foarte grele. Apoi, datorita colegilor mei, clubului, staff-ului tehnic si oamenilor din jurul meu m-am concentrat asupra fotbalului, asupra dorintei mele de a-mi revarsa furia in teren. Simt ca mi s-a facut o nedreptate", a spus Mutu intr-un interviu acordat cotidianului Corriere dello Sport si citat de violanews.com.

"Nu stiu daca ar fi mai bine sa ma intalnesc cu cei de la Chelsea, vom vedea. Avocatii mei se ocupa de tot, am incredere totala in ei. Batalia noastra continua, nu s-a sfarsit. Si vrem sa devina si batalia asociatiilor de fotbalisti, este un caz care ne priveste pe toti", a explicat Mutu.

Decizia celor de la TAS l-a ambitionat si mai mult pe Adi Mutu, care vrea sa faca spectacol in noul sezon din Seria A cu Fiorentina. "Vreau sa le daruiesc celor care au fost alaturi de mine pe cel mai bun Mutu din ultimii ani. Nu pe cel din sezonul trecut, cand mi s-au intamplat multe. Pe adevaratul Mutu. In sezonul viitor pe teren va fi un Mutu cu o dorinta imensa de a le darui oamenilor ceea ce ei mi-au oferit mie. Respect, afectiune, caldura. O voi face pentru ca merita, o voi face pentru ca in teren si in viata duc batalia cea mai importanta si intentionez sa o castig", a incheiat Mutu.


Citeste mai multe despre   























1067 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Amenda lui Mutu (Sâmbătă, 15 august 2009, 17:07)

    R [anonim]

    Poate trebuia sa te gandesti bine inainte sa tragi pe nas, sa rupi cluburile de noapte si sa fii spaima sticlelor de whisky...in caz ca nu ai observat toti fotbalistii profesionisti amana toate astea pana dupa momentul retragerii definitive din fotbalul de performanta.
    Mi se pare absolut indreptatit sa platesti pt teapa pe care ai dat-o unui club care a investit incredere in tine plus 20 mil de euro ca sa te transfere.
    Sper ca in felul asta fotbalistii "profesionisti" romani sa invete ca intai faci performanta, dai totul pe teren pt tine, club si suporterii veniti sa te vada jucand fotbal. Alcoolul-tutunul-cluburile pot veni numai dupa ce ai terminat definitiv cu sportul mare.
    • 0 (2 voturi)    
      oo da clar toti! (Sâmbătă, 15 august 2009, 17:48)

      me [anonim] i-a raspuns lui R

      ... inclusiv Christiano Ronaldo (sa nu mai vorbim de multe alte exemple din fotbalul englezesc) amana "toatea astea" nu?

      De ce alti jucatori care au primit aceeasi pedeapsa ca Mutu (pentru consum de droguri) nu au fost penalizati financiar in acelasi mod?

      Nu-i ia nimeni apararea lui Mutu dar cand stabileste un club o "amenda" de asemenea valoare si ea intra in vigoare se creeaza un precedent foarte periculos...
      • +1 (1 vot)    
        ce e periculos (Sâmbătă, 15 august 2009, 20:43)

        stefan [anonim] i-a raspuns lui me

        in precedentul pe care il creeza aceasta decizie?
        cluburile vor sa isi protejeze investitia. platesc sume astronomice la transferuri si dau salarii uriase unora care, in general, sunt cvasi imbecili. nu e normal sa iti iei niste garantii cand lasi asa o investitie pe mana unor caracatere si inteligente in general sub medie?
        daca eu mi-as lua acum o maimuta care rezolva integrale(nu e vorba de Mutu) mi-as face o asigurare consistenta pentru riscul ca maimuta mea sa se intoxice cu banane imbibate in rom. mie mi se pare ca in toata povestea asta victimele suntem noi, spectatorii de fotbal. platim, indirect, sa il vedem pe babuinul de Mutu jucand si la schimb el ne serveste povesti din cluburi. si aceeasi lipsa de respect e si pentru colgeii de echipa care poate sa joace fotbal.
      • +1 (1 vot)    
        gunoiasul drogat (Sâmbătă, 15 august 2009, 22:37)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui me

        de mutulica e persecutat de strainii cei hapsini, sa faca reclamatie la onu.
      • +1 (1 vot)    
        nu e amenda (Sâmbătă, 15 august 2009, 23:49)

        mitica [anonim] i-a raspuns lui me

        Ci pur si simplu despagubire. Daca tu nu "amendezi" pe instalatorul care ti-a promis ca vine la ora 9 si vine de fapt la ora 11, care ti-a promis ca-ti termina o lucrare in 2 zile, dar o termina de fapt in 4, care iti promite ca vine 8h/zi sa munceasca la tine dar de fapt "amaneteaza" 3 lucrari in acelasi timp si ajunge sa lucreze cate 3h la tine - e treaba ta. Dar mi se pare normal ca Chelsea sa-l "arda".

        P.S. Paralela se refera strict la profesionalismul si seriozitatea unui om.
      • +1 (1 vot)    
        precedent (Duminică, 16 august 2009, 0:18)

        precedent [anonim] i-a raspuns lui me

        un precedent, da, insa de ce unul periculos? stiind cum stau lucrurile, oamenii vor fi mai responsabili. ceea ce, pana la urma, ni se cere tuturor, chiar si acelora dintre noi care castiga mult sub cateva milioane de dolari anual.
      • 0 (0 voturi)    
        Amenda lui Mutu (Luni, 17 august 2009, 19:30)

        R [anonim] i-a raspuns lui me

        hai sa fim seriosi un pic..cum poti compara un Christiano Ronaldo cu Mutu??
        Si apoi problema lui MUTU este cauzata de consumul de COCAINA...Consum DOVEDIT.

        Cand esti christiano Ronaldo si dai 42 de goluri pe sezon in Premiere League, nu cred ca se vor gasi multe voci sa iti reproseze o bauta intr-un club.

        Pe de alta parte Mutu, cum a ajuns la Chelsea a inceput sa se dea in stamba prin viata extrasportiva din plin si s-a vazut extrem de putin spre deloc pe teren.
        Apoi l-au gasit cu nasul alb...a fost suspendat 7 luni, timp in care el a sters-o miseleste in curtea lui Juventus, GRATIS!!!

        Tu daca ai fi Abramovici ti-a insusi o teapa de 20 de mil de dragul unui drogat??

        Iar de la Juventus, Mutulica a sters-o din nou miseleste cand Juventus a fost retrogradata in B....unde e caracterul aici??
        Crezi ca del Pierro nu a avut oferte? dar Nedved? cu toate astea ei au ales sa joace in divizia a 2a italiana si sa promoveze din nou cu Juve.

        Astia sunt jucatori care au sub scufita caracter, nu numai alcool-tutun -cluburi de noapte si prafuri ca al nostru.

        reafirm ca amenda este pe deplin justificata si nu pot decat sa sper ca "profesionistii" romani vor invata ceva din asta..poate in felul o sa ne intoarcem de la stadion bine dispusi ca echipele noastre favorite joaca bine si fac spectacol....Doamne ajuta!