Ungaria - Romania 0-1 / La limita

de A.S.     HotNews.ro
Miercuri, 12 august 2009, 20:30 Sport | Fotbal

Din succesul de la Budapesta, "tricolorii" pot pastra amintirea primei reprize, cand au dominat Ungaria, izbutind sa si inscrie unicul gol al intalnirii (Ghioane, 43), dar trebuie sa uite repede imaginea partii secunde, in care principala preocupare a fost sa se apere sustinut in fata unei avantate echipe a Ungariei.

"In prima repriza, am izbutit sa construim si sa destabilizam adversarul. In a doua, am aratat o disciplina tactica foarte buna. Este o victorie de care ne vom aminti si peste 20 de ani, ca in august 2009 am batut Ungaria la ea acasa!" - Razvan Lucescu, Pro TV.

Este al doilea succes pentru antrenorul Razvan Lucescu de la sosirea la nationala, si acesta reusit la limita (1-0 a fost si la debutul din Lituania). Tanarul tehnician si-a mentinut si la Budapesta indrazneala, producand debutul lui Dananae de la Craiova pe postul de fundas dreapta si titularizandu-l pe Max Nicu in linia de mijloc, pe aripa stanga. In rest, Lucescu junior a pastrat axul de joc din meciul oficial cu Lituania, mergand in continuare pe mana cuplului Apostol - Ghioane in centru.

Ghioane este de alfel si autorul victoriei - fotbalistul de la Kiev si-a incununat evolutia excelenta din prima perioada cu un gol splendid marcat in minutul 43 - a trimis sub transversala, din marginea careului, o minge respinsa disperat de apararea Ungariei.

Surprinzator, tricolorii nu au izbutit sa repete evolutia promitatoare si in repriza secunda - Ungaria, cu doua schimbari in ofensiva, a impins liniile, a asezat jocul si a dominat categoric din punct de vedere teritorial. Hajnal, un decar veritabil, a reprezentat principalul pericol, actiunile sale aducand mingea in preajma careului lui Coman. Ungaria a exagerat insa cautand fazele fixe. Iar din momentul in care razvan Lucescu a schimbat media de inaltime a defensivei centrale (trimitandu-l pe Goian in locul lui Radoi), echipa gazda nu a mai avut nicio sansa reala de a inscrie.

"Am suferit foarte mult in partea a doua, pentru ca Ungaria ne-a fortat sa inchidem spatiile. E un cliseu, dar victoriile chiar aduc victorii. Pentru noi e important sa avem atmosfera buna, incredere, pentru ca ne asteapta Franta." - Chivu, capitanul Romaniei.


Citeste mai multe despre   







  


10661 vizualizari
  • +1 (1 vot)    
    stie careva... (Miercuri, 12 august 2009, 20:58)

    oh [utilizator]

    ...pe ce post tv se transmite?
    • +3 (3 voturi)    
      re (Miercuri, 12 august 2009, 21:03)

      fz [anonim] i-a raspuns lui oh

      pro tv
      • -5 (5 voturi)    
        Razvan ca ta-su (Miercuri, 12 august 2009, 21:50)

        Laur [anonim] i-a raspuns lui fz

        Cum incepea batranu echipa cu Gabor si Rednic, asa si-a gasit si asta mic pe Dananae.
    • +2 (2 voturi)    
      tv (Miercuri, 12 august 2009, 21:06)

      eghi [anonim] i-a raspuns lui oh

      protv !
    • +2 (2 voturi)    
      x (Miercuri, 12 august 2009, 21:14)

      x [anonim] i-a raspuns lui oh

      protv
  • +3 (5 voturi)    
    hai romania ! (Miercuri, 12 august 2009, 21:00)

    turistul [anonim]

    sa imbunatatim palameresul !!!
  • +3 (5 voturi)    
    comentariu (Miercuri, 12 august 2009, 21:05)

    greceanu florin adrian [anonim]

    cea mai adevarata echipa de pina acum.bravo razvane!!!!!!!!!!!!!!!!!
    • +2 (6 voturi)    
      cu ceva exceptii... (Joi, 13 august 2009, 0:36)

      nicu [anonim] i-a raspuns lui greceanu florin adrian

      eu nu-l vad pe Marica mai bun ca Bucur.Nici Danciulescu nu m-a convins. Bine au jucat Nesu,Chivu,Ghioane,Mara,Apostol si Nicu. Bun si Dananae. Schemele tactice de atac nu ma conving pt. meciul cu Franta.
      • 0 (2 voturi)    
        DACA... (Marţi, 18 august 2009, 13:47)

        gica [anonim] i-a raspuns lui nicu

        daca nefericitul de Piturca i-ar fi folosit macar pe Ghioane si Max Nicu, cred ca acum am fi avut cel putin 5 puncte in plus. Cred ca vede si el acum de ce l-au zburat
      • -1 (1 vot)    
        gresit... (Marţi, 18 august 2009, 16:08)

        kin3zu78 [utilizator] i-a raspuns lui nicu

        apostol a fost un impiedicat tot meciul .....
  •    
  • 0 (4 voturi)    
    pe internet se poate vedea undeva? (Miercuri, 12 august 2009, 21:21)

    andrei [anonim]

    multumesc
    • +2 (2 voturi)    
      da (Miercuri, 12 august 2009, 21:35)

      xxx [anonim] i-a raspuns lui andrei

      http://www.justin.tv/riariahun
    • +1 (1 vot)    
      da (Miercuri, 12 august 2009, 22:00)

      americanu [anonim] i-a raspuns lui andrei

      http://www.soccertvlive.net/
  • +1 (1 vot)    
    unde se mai poate vede prin internet? (Miercuri, 12 august 2009, 21:48)

    portughezu [anonim]

    pe http://www.justin.tv/riariahun nu-mi merge, mai stie cineva vreo adresa?
  • +2 (2 voturi)    
    aici se poate vedea meciul (Miercuri, 12 august 2009, 21:55)

    jaston [utilizator]

    http://www.cool-digitv.net/tv-channels/ro/protv-romania-live.html
  •    
  • 0 (0 voturi)    
    tv (Miercuri, 12 august 2009, 22:21)

    adrian [anonim]

    http://tvonline.radiourionline.com/pro_tv_sopcast.html
  • +4 (6 voturi)    
    parerea mea... (Miercuri, 12 august 2009, 23:25)

    suca [anonim]

    e ca Lucescu in a doua repriza a vrut sa-si verifice tactica de mentinere a rezultatului. De inchidere a jocului. Avem nevoie in Franta daca ne ajuta al de sus sa marcam o data.
    Si se parre ca i-a iesit. Mai e de lucrat in aparare, in special la mingiile inalte, dar in ansamblu a iesit bine.

    Nu cred ca repriza a doua a fost mai slaba doar prin prisma faptului ca nu au mai atacat. Nesu, Chivu, Dananae(Maftei) si restul apararii au fost un mecanism bine pus la punct.

    imi place ce se-ntampla la nationala noastra.
    Nu conteaza ce se va intampla in Franta, nu conteaza ca nu ne mai calificam, conteaza ca se face echipa. Urmatoarele preliminarii or sa ne prinda altfel. Numai sa nu se trezeasca careva de la federatie sa-l schimbe dupa meciul cu Franta.

    Hai tricolori!
    • -1 (3 voturi)    
      unu (Joi, 13 august 2009, 6:15)

      unu [anonim] i-a raspuns lui suca

      unde ai invatat tu gramatica? la ff?
      se spune corect "o minge, doua mingi".
      de la trei in sus ai dreptate: trei mingii, patru mingiii, cinci mingiiii, samd.
  • +1 (3 voturi)    
    Felicitari (Joi, 13 august 2009, 8:07)

    gabifm [utilizator]

    atat antrenorului cat si echipei. Un plus pentru Chivu (fapt normal), pentru Ghioane si pentru Nesu (surprinzator).
    Nu blamati a doua repriza; si-a avut rostul ei tactic.
    Inca o data felicitari lui Razvan!
    Ma tot intreb de ce nu a fost schimbat mai devreme Piturca?
  •    
  • 0 (2 voturi)    
    bucur nu are loc in echipa asta?! (Joi, 13 august 2009, 10:14)

    andrei [anonim]

    E de neinteles cum golgheterul Romaniei e neintrodus pentru simplu l fapt ca a marcat de 2-a ori impotriva tatalui selectionerului....e evident mult mai in forma si mai talentat decat marica
    • 0 (0 voturi)    
      ehhh (Joi, 13 august 2009, 15:23)

      shout [utilizator] i-a raspuns lui andrei

      au loc "prietenii/rudele" de la brasov si rapid, surdu, roman, maftei, coman....
      coman mi s-a parut la fel de slab ca si in ultimul meci jucat. nu contest ca poate redeveni un portar valoros dar acum nu e deloc in forma.
      surdu nu are sens sa discutam despre el.
      roman mai trebuie sa creasca
      maftei...
  • +1 (1 vot)    
    Felicitari Romania (Joi, 13 august 2009, 13:31)

    Bozzgoristan [anonim]

    1. Excelenta prima repriza, Romania a fost net superioara echipei Ungariei, in toate compartimentele, tactic si ca tehnica individuala. Golul a fost meritat si puteau fi chiar inca 2 in plus, nu se mira nimeni.

    2. Foarte buna repriza a doua, tactica de aparare exersata cu succes, contra unor atacuri ce vor semana cu cele franceze (jucatori inalti, ruperi de ritm, pressing). Sa se tina cont ca s-au produs 5-6 schimbari, destinate sa ruleze jucatori pt. evaluare.

    3. Remarc foarte buna prestatie a lui Chivu, Nesu, Mara. Si ceilalti au dat satisfactie prin tehnica si disciplina tactica. Se pare ca avem un rezervor de talente, echipa asta e de viitor.

    4. S-a dovedit ca fara piese de baza, ca Mutu sau Rat, jucatori de Liga Campionilor, echipa Romaniei se descurca f. bine. Indiferent de calificare sau nu, important e sa se contruiasca o noua echipa, solida, pt. urmatorii 5-6 ani (un ciclu de Mondiale si Europene) !

    5. E o victorie de palmares si una de orgoliu national, e tipic pt. relatiile istorice intre romani si maghiari: acestia din urma zbiara "tziganok" si sunt convinsi de "superioritatea" lor, apoi pierd luptele cu romanii :)

    6. Atmosfera a fost corecta pana cand imnul national romanesc a fost fluierat (s-a auzit extrem de clar) si cateva sute de huligani unguri au inceput sa strige "tziganok"9desi ! Sper ca FRF va sesiza FIFA si UEFA. Daca nu, inseamna ca si huliganii romani au "dreptul" sa strige pe stadioane "bozggorilor"!
  • +2 (4 voturi)    
    suntem praf (Marţi, 18 august 2009, 13:02)

    Un stelist [anonim]

    Coman - inexistent; Radoi - nimic; Maftei - nimic; Chivu - 5 cu indulgenta; Ghionea - 5 cu indulgenta doar pt ca a inscris, in rest nimic; Goian - 5; Nicu - nimic; Mara - NIMIC; Apostol - nimic; Danciulescu - nimic; Marica - nimic; Surdu - nimic; Codrea - nimic; Dananae si Nesu - 10 plus, Bravo baieti!

    Asta e echipa ce vrea sa bata in Franta???Razvane, cu 2 jucatori nu ne calificam la niciun turneu!
    • -2 (4 voturi)    
      LASA-NEEEEEEE!!! (Marţi, 18 august 2009, 13:53)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui Un stelist

      bhai Piturca i-ar ai aparut pe net? Bati cu un deget?
      Mai lasa-ne nene, du-te la plimbare, ca ai pierdut atatea puncte cu incapatanarea ta - ti-au zis toti de Ghioane si tu nimic...
      • -1 (1 vot)    
        nu cred ca e singurul (Joi, 13 august 2009, 15:24)

        shout [utilizator] i-a raspuns lui gogu

        care crede asa.
        razvan trebe sa o lase mai moale cu nepotismele...
      • +2 (4 voturi)    
        mdea (Marţi, 18 august 2009, 14:43)

        Un stelist [anonim] i-a raspuns lui gogu

        Nu sunt suporterul lui pitzi, dar prea lauda toata lumea o prestatie submediocra a nationalei.
        O sa vedem in meciurile ce vor urma, nationala nu joaca nimic ... sper din tot sufletul sa ma insel!!!
        • +1 (1 vot)    
          ADICA? (Vineri, 14 august 2009, 11:53)

          gogu [anonim] i-a raspuns lui Un stelist

          deci voua va placea ce juca nationala lui Piturca, la europene si pana a fost dat afara?
          Si in special rezultatele obtinute - batai pe linie si acasa si in deplasare si am pierdut sasele de calificare la modiale. Sau poate are pt voi o mare importanta ca i-a batut pe Faroe si suntem inaintea lor in grupa- marea realizare a lui Piturca!