Adrian Mutu - prea racit pentru echipa nationala, bun pentru Fiorentina

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Miercuri, 12 august 2009, 12:17 Sport | Fotbal

Adrian Mutu
Foto: AGERPRES
Nationala de fotbal a Romaniei s-a deplasat la Budapesta fara unul dintre cei mai importanti jucatori, Adrian Mutu, fotbalistul suferind, dupa spusele oficialilor FRF, de febra, motiv pentru care a ratat amicalul impotriva Ungariei. Cu toate acestea, Mutu a facut spectacol la antrenamentul de marti al Fiorentinei, Briliantul roman marcand patru goluri, conform Corriere dello Sport.

"Zanetti (nr, Cristano), care va fi prezentat oficial pe 13 august, a primit tricoul cu numarul 15 la Fiorentina. In cadrul antrenamentului de marti a aparut pe gazon si Adrian Mutu, cel care a ratat amicalul cu Aston Villa, de sambata trecuta, din cauza unei raceli. Asul roman a facut un adevarat spectacol, atacantul reusind patru goluri pe durata partidei", se precizeaza in Corriere dello Sport.

Dupa ce a fost anuntat de catre Cesare Prandelli (in cursul zilei de 9 august) ca fotbalistul sau este racit, Razvan Lucescu a renuntat la Mutu pe care l-a inlocuit cu Bogdan Stancu, atacantul Stelei, in lotul pentru partida amicala cu Ungaria.

Cu o zi inainte de partida cu maghiarii, Adrian Mutu a fost in mare forma la antrenamentele Fiorentinei de la San Piero a Sieva, internationalului roman trecandu-i febra de 40 de grade. La aceeasi ora, Chivu, Goian, Coman si ceilalti tricolori se pregateau sub comanda lui Lucescu Junior la Budapesta.    

Fiorentina va intalni saptamana viitoare pe Sporting Lisabona in play-off-ul Champions League.
 
“Adi a fost racit si chiar nu putea sa joace la Budapesta. Probabil a facut un antrenament usor la Fiorentina” - Ionut Lupescu, director general FRF (gsp.ro).

Vezi aici imagini de la sesiunea foto a Fiorentinei:


 



Citeste mai multe despre   






















2001 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    Interesul... (Miercuri, 12 august 2009, 12:38)

    Toma [anonim]

    Se pare că lui Mutu i s-a mai subţiat patriotismul...
    • +3 (7 voturi)    
      ??? (Miercuri, 12 august 2009, 12:42)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Toma

      care patriotism?
      • +1 (5 voturi)    
        aha (Miercuri, 12 august 2009, 16:14)

        cristi [anonim] i-a raspuns lui liviu_

        sa aveti voi datorii de 17 milioane de euro si sa va vad cum mai jucati pentru altceva decat bani.

        ca e vina lui, partea a doua.
        • +3 (3 voturi)    
          cand? (Miercuri, 12 august 2009, 14:39)

          microbistu [anonim] i-a raspuns lui cristi

          dar cand a fost mutu la un amical de mana a doua?
        • +2 (2 voturi)    
          primeste (Miercuri, 12 august 2009, 15:35)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cristi

          aceasi bani de la fiorentina si daca vine si daca nu vine la nationala... cel putin oficial...
          oricum si cu pitzi s-au imbolnativ chivu si mutu numai la nationala
        • -1 (3 voturi)    
          vai saracu (Miercuri, 12 august 2009, 16:11)

          danutlvd [utilizator] i-a raspuns lui cristi

          parca din cauza noastra are datorii, ce heroina sau cocaina ce a mai luat i-am dat noi
  • -2 (4 voturi)    
    pai e normal... (Miercuri, 12 august 2009, 12:41)

    liviu_ [utilizator]

    cine o sa-l ajute sa platesca datoria?
    cine ii da salariu?
    fiorentina sua FRF?
    d-aia joaca la club si la nationala nu...
    mentalitate de roman...
    stainii joaca la nationala din datorie etc si chiar se chinuie mai mult ca la club... la noi joaca pentru cel care plateste mai bine...
  • -2 (8 voturi)    
    :) (Miercuri, 12 august 2009, 12:42)

    rakkone [utilizator]

    Dar cu toate astea hai sa facem asa cum spun porcica sau natimeir un cont in care toti romanii sa depuna cate un euro, sa il salvam pe briliant. Evetual sa ni se ia prin lege cate un euro, ca briliantu e bun national
  • +4 (8 voturi)    
    mai bine... (Miercuri, 12 august 2009, 12:50)

    Anti A1, A2, A3, A4 [anonim]

    Cel mai bine ar fi sa nu se mai bazeze deloc pe el, sa-l lase la club sa stranga bani. Decat sa te gandesti ca vine "superstarul" si ne salveaza si apoi sa vine si sa joace ca la Euro, mai bine lasi "superstarul" acasa, in febra lui. Nimeni nu este de neinlocuit si i se da prea multa atentie pentru caracterul pe care-l are. Problema este ca in ziua de azi nu i se mai spune nesimtire, i se spune tupeu.
    • +4 (6 voturi)    
      macar de... (Miercuri, 12 august 2009, 12:57)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Anti A1, A2, A3, A4

      ar fi el singurul jucator cu un caracter de 2 lei...
      oricum probabil daca nu i s-ar mai sufla in fund atat, poate ar realiza si el ca nu e buricu pamantului
  • +5 (7 voturi)    
    afara (Miercuri, 12 august 2009, 12:56)

    Acolosha [utilizator]

    Reconstructia nationalei ar trebui sa inceapa cu scoaterea lui Mutu din lot, acum si pe viitor. Degeaba ai ceva valoare daca iti lipseste caracterul. Prea multa atentie pentru un neam-prost.
  • +3 (5 voturi)    
    Suna cunoscut! (Miercuri, 12 august 2009, 13:20)

    Iulyanix [utilizator]

    Mutu nu se dezminte iar! Pe cit de mare are talentul pe atit de josnic caracterul, fin ascuns in spatele unor declaratii sforaitoare si profund patriotice!
    Dovada este situatia lui!

    P.S. Dau fuga sa depun 1 EURO. Ba nu! 2 EURO sa aibe si Mutu ce baga sub nas (sau prin nas!).
    P.S.S. Sa nu faceti ca mine.
  • 0 (2 voturi)    
    mutu e un ratat (Miercuri, 12 august 2009, 14:50)

    matthaus [anonim]

    Mutu e o mizerie ca om, i s-au urcat de mult banii la cap. Degeaba are talent, daca in rest e nulitate. Sa ia exemplu de la Xavi, Figo sau Ibrahimovic, care au o viata extrasportiva impecabila, nu ca Mutu. Sunt pitestean, dar ma simt jignit ca Mutu e pitestean. Sper ca Tanase sa il bata ca rezultate. E de 100 de ori mai modest ca Mutu si fara fite de megaVIP. Patriotismul lui mutu e de nota 2. mai bine sa ramana in italia cu fitele si masinile lui. mutu nu isi merita tara. ar trebui exclus de la nationala pt minciunile lui. racit, dar joaca excelent. un paradox care te lasa... mut(u)
    • +1 (1 vot)    
      partial corect (Miercuri, 12 august 2009, 15:38)

      The Saker [utilizator] i-a raspuns lui matthaus

      corect pana la un punct....lasa-ne cu tanase, e un cocalar, doar ca pana acum nu l-a cunoscut lumea, caci nu a ajuns inca in lumina reflectoarelor; veti vedea pe viitor...
  • -1 (3 voturi)    
    s-au trezit 'stelistii' (Miercuri, 12 august 2009, 19:27)

    burebista [anonim]

    Chiar eram curios daca va fi macar un comentariu de bun simt. Evident, nu.
    Ca va place sau nu, 'drogatul' e singurul jucator mai de doamne-ajuta pe care l-a avut nationala romaniei in ultimii ani.
    Niciunul dintre voi papagalilor nu s-a gandit ca omul chiar o fi racit, si in consecinta a anuntat ca nu va participa.
    Faptul ca un individ incearca sa se reabiliteze, nu valoreaza nimic in ochii vostri, voi sunteti obisnuiti sa manjiti cu rahat, pentru ca asta vedeti in jur.
  • 0 (2 voturi)    
    Exagerati (Miercuri, 12 august 2009, 20:29)

    nae [anonim]

    Daca sunt racit imi permit poate sa joc o miuta in curtea scolii.Asta nu inseamna ca sunt apt sa joc cu Ungaria.E o diferenta.
  • +1 (3 voturi)    
    O rusine de fotbalist! (Joi, 13 august 2009, 0:09)

    Cristian Botez [anonim]

    NU poti sa ai vreo pretentie de la un tip care se asociaza cu Nicu Gheara. Droguri si curve. ASta scrie pe ei. Sa stea acasa. Nu avem nevoie de fitzele lui.
    • +1 (3 voturi)    
      Mutu nu mai e solutia... (Joi, 13 august 2009, 0:56)

      voicu [anonim] i-a raspuns lui Cristian Botez

      In ultimele meciuri nu i-am simtit lipsa. Lucescu ar trebui sa caute intre jucatorii de perspectiva si nu intre vedetele care au ramas doar "promisiuni eterne". Nici Marica nu prea joaca convingator.
      L-ati vazut pe Nesu? Tot asa Ghioane,Mara,Apostol. Cu oameni ca astia se castiga meciuri nu cu mimoze infundate la nasuc...Daca era mare jucator ajungea iar la un club mare.La Fiorentina se sparge-n fitze. Inca...
  • -2 (2 voturi)    
    nu ca zic, dar Ionut Lupescu (Marţi, 18 august 2009, 12:06)

    visio [anonim]

    facea mare scandal cand era jucator de toate cele din fotbalul romanesc; in ultima vreme am observat la interviurile lui, prin diverse medii, o "delasare"...identica cu a lui sandu, dragomir, etc....cat despre mutu ce sa zicem...fitze de 2 lei, drogat, etc....