Lazio Roma a castigat Spercupa Italiei, desfasurata pe stadionul Cuib de pasare din Beijing, in fata campioanei Italiei, Inter Milano, scor 2-1. Eto'o a marcat in primul sau meci pentru Inter, dar Lazio s-a impus prin golurile lui Matuzalem si Rocchi. Acesta este al treilea trofeu de Supercupa Italiei pe care Lazio si-l trece in palmares.

Matuzalem a deschis scorul in minutul 63, profitand de o deviere ghinionista a portarului Julio Cesar. Peste doar trei minute, Rocchi trimite un lob imparabil spre poarta adversa si scorul devine 2-0. Eto'o inscrie in primul sau meci pentru Inter in minutul 78, dar campioana Italiei mai avea nevoie de un gol pentru a reintra in carti pentru castigarea Supercupei. Si golul a venit in minutul 86, cand Milito a marcat in poarta lui Muslera, dar arbitrul a anulat golul pentru o pozitie de ofsaid la Eto'o. Inter s-a aruncat in atac in cele cinci minute de prelungire, dar milanezii au trecut in cateva randuri pe langa ocazia de a egala.

Cristian Chivu a fost titular in echipa lui inter din aceasta partida si a jucat toate cele 90 de minute. Stefan Radu nu a fost introdus pe teren de antrenorul lui Lazio, dar a fost prezent la ceremonia de premiere.

Echipe de start:

Inter: Julio Cesar, Maicon, Lucio, Chivu, Zanetti, Muntari, Cambiasso, Thiago Motta, Stankovic, Milito, Eto'o

Lazio: Muslera, Lichtsteiner, Siviglia, Diakite, Kolarov, Brocchi, Baronio, Mauri, Matuzalem, Rocchi, Zarate