Jucatorii, obligati de FRF sa-si aplaude adversarii la sfarsitul meciului

de Lucretia Andriev     HotNews.ro
Joi, 6 august 2009, 17:09 Sport | Fotbal

Aplauze obligatorii pentru adversari
Foto: HotNews.ro
Comitetul Executiv al federatiei Romane de Fotbal (FRF) a adoptat, joi, un nou articol in Regulamentul Disciplinar, prin care jucatorii sunt obligati sa-si aplaude adversarii la sfarsitul meciului.

"In vederea incurajarii respectarii principiilor de conduita prevazute de art.3 din prezentul Regulament, in cadrul jocurilor oficiale desfasurate in competitiile organizate de FRF/LPF, jucatorii echipei gazda sunt obligati ca, la sfarsitul jocului, dupa fluierul final al arbitrului, sa se aseze pe doua linii langa intrarea in tunelul de acces la vestiare (in dreapta si in stanga acesteia) si sa aplaude prestatia adversarului. Respectarea acestor reguli va fi verificata de arbitrul jocului, acesta urmand sa faca mentiuni despre neindeplinirea obligatiilor amintite mai sus in raportul de arbitraj", se arata in noul Regulament Disciplinar, publicat pe site-ul oficial al FRF.

In caz contrar, jucatorii vor fi amendati: "Nerespectarea dispozitiilor de mai sus constituie abatere disciplinara si se sanctioneaza cu penalitate sportiva intre 5.000 si 50.000 lei".


Citeste mai multe despre   






















1241 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    pe bune? (Joi, 6 august 2009, 17:13)

    sucaa [utilizator]

    si niste animatoare cu pampoane nu? :)))

    bai nene, ce aveti cu noi? vi se pare ca suntem prea crispati si v-ati gandit sa dati poanta zilei? :)))
    • +1 (1 vot)    
      ca la americani (Joi, 6 august 2009, 17:34)

      Gogul [anonim] i-a raspuns lui sucaa

      Astia cred ca romanii sunt la fel de docili precum americanii. In SUA, legea zice sa puna laba dreapta la piept de fiecare data cand canta imnul. Cetateanu american se conformeaza. Daca FRF cere ca fotbalistii sa-si dea mana, asta nu inseamna ca se va si intampla.
  • +3 (3 voturi)    
    e bine! (Joi, 6 august 2009, 17:27)

    stefan [anonim]

    Pe la hochei am mai vazut asta si e bine, chit ca inainte au fost batai generale. In hochei bataia generala e permisa! Si chiar face deliciul publicului.
  • +3 (3 voturi)    
    hehe (Joi, 6 august 2009, 17:29)

    Bogdan [anonim]

    pai si daca adversarii au jucat naspa... ca niste bunici batrane? Ce prestatie sa aplauzi? ;))
    • +3 (3 voturi)    
      sau daca... (Joi, 6 august 2009, 17:46)

      microbistu [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      sau daca te-a batat de ti-a sunat apa in cap...
  • +3 (3 voturi)    
    ce urmeaza? (Joi, 6 august 2009, 17:35)

    microbistu [anonim]

    pe cand un suc... o bere... o maslina... o fetitza... un dush cu adversarul (cate doi... daca se poate si la inceputul si la sfarsitul meciului)...
  • +3 (3 voturi)    
    si daca se poate ... (Joi, 6 august 2009, 17:46)

    io [anonim]

    sa spuna fiecare si cite o poezie...
    va rugam frumos ...
    Nasule, te-au coplesit amintirile, ma?
  • +5 (5 voturi)    
    jenibil (Joi, 6 august 2009, 17:53)

    P [anonim]

    daca tot o luam pe drumul asta, de ce sa nu-i punem sa se pupe pe gura la sfarsit si sa-i sanctionam daca nu pun suflet ?
  • +1 (1 vot)    
    foarte bine (Joi, 6 august 2009, 18:08)

    ionel [anonim]

    pt cei de mai sus: se vede ca va dati cu parerea aiurea si n-ati vizionat niciodata un meci de rugby. In rugby nu e o obligatie insa este o practica comuna ca amandoua echipele sa se aplaude la iesire.

    Atata doar ca FRFul a inteles probabil doar jumatate. ar fi de dorit ca ambele echipe sa se aplaude, intai gazda pe oaspete, pe urma oaspetele gazda.
    • +2 (2 voturi)    
      :) (Joi, 6 august 2009, 18:39)

      uwe [anonim] i-a raspuns lui ionel

      Din pacate in rugby n-o sa se ajunga niciodata la nivelul de golanie din fotbal. Acolo chiar se potriveste chestia. Nu tin minte sa fi vazut vreodata un cat de mic protest fata de arbitru, indiferent de meci sau eroare de arbitraj. Ce sa mai zic de injuraturi...
      • +3 (3 voturi)    
        Gresit (Joi, 6 august 2009, 19:10)

        stefan [anonim] i-a raspuns lui uwe

        Din fericire la rugbi nu se va ajunge la golanie.
        Exista proteste, dar acolo imediat arbitrul muta lovitura de pedeapsa cu 10 m spre terenul tau de tinta daca protestezi. Iar acolo arbitrul cheama la ordine imediat pe cei doi capitani. Numai cu ei sta de vorba. Alta lume, alte reguli.
        Si si rugbiul e plin de duritati... Ia sa vezi cind sapa in gramada dupa balon sau la placaj...
      • +2 (2 voturi)    
        in principiu (Joi, 6 august 2009, 19:23)

        ionel [anonim] i-a raspuns lui uwe

        in principiu ai dreptate. totusi nici rugbyul nu e asa curat cum spun multi. In timpul meciului se impart coate pumni etc. Nu e intotdeauna fair play. Deci in timpul meciului se bat la propriu, dupa se aplauda. Nu e nici o contradictie. e drept nu protesteaza la arbitru.

        In schimb si in fotbal exista fair play, chiar intre cluburi rivale pe viata si pe moarte. De exemplu e o traditie in Spania ca echipa campioana daca castiga campionatul matematic cu mai multe etape inainte de final sa fie aplaudata de rivali. Asa s-a intamplat ca jucatorii lui Real Madrid sa-i aplaude pe cei de la Barcelona chiar pe stadionul lor.
  • +2 (2 voturi)    
    HA HA HA !! (Joi, 6 august 2009, 18:37)

    uwe [anonim]

    Urmeaza peste vreo 2 ani regula ca dupa terminarea unui meci, jucatorii sa mearga la vestiar de mana, cate doi adversari directi, de pilda Kone - Petre Marin.
  • +2 (2 voturi)    
    Fair play (Joi, 6 august 2009, 19:30)

    nae [anonim]

    Propun sa-si schimbe intre ei si chilotii nu numai tricourile.
  • +2 (2 voturi)    
    In toate sporturile (Joi, 6 august 2009, 22:14)

    sm [anonim]

    In absolut toate sporturile de echipa se intampla ceva de genul asta, doar in fotbal nu.

    La baschet isi dau mana fiecare cu fiecare, fara a li se impune asa ceva, la handbal se aliniaza la centru si se saluta, la volei isi dau mana la fileu, la rugby se intampla axact cum au propus si pentru fotbal. Nu vad ce sariti in sus de parca ar fi propus ce stii ce fantasmagorie.

    E foarte buna masura! In sfarsit una de bun simt.
  • +1 (3 voturi)    
    love (Vineri, 7 august 2009, 6:49)

    john [anonim]

    Ce tampenie tipic romaneasca, sa impui politetzea prin decret! Bunul simt prin ucaz. Fiti civilizati, ca-i vai de mama voastra!
    In 2012 va intra in vigoare directiva UE nr. 5134 in care se stiPULEaza ca jucatorii vor trebui sa se sarute inainte sa mearga la vestiare, fiecare cu cate o mana in chilotzii celuilalt.
    • +2 (4 voturi)    
      Politetea din tarile civilizate (Vineri, 7 august 2009, 9:28)

      ion [anonim] i-a raspuns lui john

      Tu ai impresia ca locuitorii tarilor asa-zis civilizate, sunt civilizati si respecta legea pentru ca asa sunt invatati ? Te inseli amarnic, o fac pentru ca sunt obligati. Acolo, spre deosebire de RO, legea chiar se aplica si nimanui nu i-ar conveni sa plateasca niste amenzi usturatoare pentru nerespectarea legii.
      Civilizatia se face prin constrangere !
  • +3 (3 voturi)    
    Usor jenant! (Vineri, 7 august 2009, 9:55)

    Iulyanix [utilizator]

    Este o prostie fara de margini sa obligi (sic!) a face asa ceva. Chestiunea in cauza este de bun simt si ar trebui facuta din proprie initiativa ca respect pentru adversar. Ca dragoste cu sila ... e viol!