Tabela de pe Dan Patinisanu a incremenit la 0-0, lucru suficient pentru ca FC Timisoara sa elimine pe Sahtior (ultima castigatoare a Cupei UEFA) si sa se califice in play-off-ul Champions League. Elevul Ioan Ovidiu Sabau si-a eliminat mentorul Mircea Lucescu gratie golurilor marcate in deplasare (a fost 2-2 in tur). Ultimul fluier al norvegianului Terje Hauge a declansat fiesta in Banat si tristetea la Donetk, acolo unde prezenta in grupele Ligii Campionilor era o obisnuinta.

Timisoara a inceput partida retur de pe Dan Paltinisanu cu gandul clar ca daca nu primeste gol o elimina pe Sahtior din Champions League.

Asezati exemplar de Ioan Ovidiu Sabau in teren, banatenii au oferit foarte rar spatii pentru jucatorii lui Mircea Lucescu, ocaziile oaspetilor nefiind insa unele monumentale. Prima repriza a fost una mai mult tactica, fotbalul iesind de la cutie de-abia in al doilea mitan.

Atacurile detinatoarei ultimei Cupa UEFA au inceput sa devina cu adevarat periculoase in ultimele 20 de minute, atunci cand presiune la poarta Timisoarei a fost una imensa.

Cu toate acestea, Parks a ratat cea mai mare ocazie a disputei, in minutul putea 91, atunci cand a driblat tot ce a intalnit in cale, dar a fost blocat dupa ce a intrat in unghi.

Elevul Ioan Ovidiu Sabau si-a dat testul de maturitate impotriva mentorului Mircea Lucescu, Motul promovand cu brio unul dintre cele mai importante examene din viata sa.

FC Timisoara s-a calificat in play-off-ul Champions League, ultimul tur inainte de grupele Ligii Campionilor. In cazul in care vor fi eliminati, banatenii vor evolua in grupele Europa League.

"Speram sa nu ne oprim aici, vrem in grupele Champions League. Ne gandim deja la urmatorul meci de la Iasi. Nu ne gandim inca la titlu, a trecut abia o etapa. Noi suntem in grupele Europa League. Vrem sa facem cat mai multe puncte pentru Romania" - Gigel Bucur.

"E un rezultat istoric! Asteptam sa ne puna domnul presedinte tablouri la stadion. Acest rezultat va ramane in istorie si sunt fericit ca am facut parte din aceasta echipa. Am facut fericit un oras intreg" - Dan Alexa (sportro).

"Echipa m-a ajutat sa fiu si mai puternic dupa greseala din tur. Impreuna am reusit acest rezultat minunat. Ambele meciuri au fost destul de grele. Astazi am avut publicul alaturi de noi. Am fost concentrati pe toata durata partidei, stiam cat de puternica este Sahtior. Suntem bucurosi ca am reusit sa facem fericiti acesti suporteri" - Costel Pantilimon (sportro).

"Nu am mai intilnit un fotbal de genul asta, mai mult s-a jucat handbal. Asta a fost tactica lor si si-au atins scopul. Mircea Lucescu ne-a felicitat pentru modul in care am jucat in ultimele 20 de minute. Acum o sa ne luptam pentru Europa League" - Razvan Rat (Telesport).

"Era sa lesin de cateva ori! Timisoara e la inceput, cu totii suntem. E un pas inainte. I-am rugat sa ajunga la glorie prin sacrificiu. Si publicul merita felicitat, a reusit sa se debaraseze de ce ii apasa. Impreuna putem sa ducem clubul in grupele uneia dintre cele doua competitii europene" - Marian Iancu.

"E o victorie importanta a fotbalului romanesc. Am eliminat detinatoarea Cupei UEFA. Desi e des criticat, fotbalul romanesc arata bine. Am iesit iar din anonimat prin eliminarea unei echipe. Totusi, nu cred ca pot intra in grupele Ligii Campionilor. Timisoara are cativa jucatori care vor ajunge mari" - Dumitru Dragomir (gsptv).

Vezi aici comentariul Live Text:

90+4 Fluier final de partida, Timisoara - Sahtior 0-0

90+1' Parks scapa singur cu Piatov, il dribleaza, dar intra in unghi si este blocat in ultimul moment. Ocazie monumentala pentru Timisoara

90' Arman Karamian suteaza de la 16 metri, Piatov respinge fantastic

87' Bucur este inlocuit de Magera

87' Gigel Bucur scapa pe un contraatac, dar sutul sau pe coltul scurt trece pe langa poarta lui Piatov

86' Bourceanu primeste cartonasul galben

85' Srna vede galben dupa un fault asupra lui Parks

85' Pantilimon scoate de sub transversala o minge trimisa de Srna dintr-o lovitura libera de la 20 de metri. Ocazie imensa pentru Sahtior

83' Kucer primeste cartonasul galben dupa ce l-a impins repetat pe Stelian Stancu (care tragea de timp in momentul in care parasea terenul de joc fiind schimbat de Claudiu Ionescu)

79' Pantilimon retine in doi timpi o centrare extrem de periculoasa a lui Rat. Mingea a fost atinsa si de Aghahowa

Sahtior domina teritorial partida in aceste momente. Apararea timisoreana incepe sa se clatine

77' Gladki trece putin pe sub o minge centrata de Srna. Ocazie mare pentru oaspeti

76' Parks trimite cu capul din sapte metri, dar balonul trece peste poarta lui Piatov

76' Artiom Karamian centreaza, dar apararea Sahtiorului indeparteaza pericolul

69' A iesit Jadson si a intrat Gladki la Sahtior. A fost ultima schimbare a lui Mircea Lucescu

68' Gigel Bucur nu ajunge la o minge centrata la aproximativ opt metri de poarta lui Piatov

66' Este inlocuit Dan Alexa, in locul sau a intrat Scutaru

65' Bonfim respinge foarte bine o minge extrem de periculoasa a oaspetilor. Faza a fost una superba, cu pase dintr-o singura atingere a elevilor lui Mircea Lucescu

63' Rat trimite peste poarta dintr-o lovitura libera de la 20 de metri. Pozitia a fost una foarte buna pentru fundasul stanga roman

58' Bonfim centreaza de pe dreapta, iar Nibombe (unul dintre cei mai buni timisoreni) trimite cu capul aproape de poarta lui Piatov

56' Hubschman vede galben dupa un fault asupra lui Gigel Bucur

54' Intra Willian si iese Gai la Sahtior. A doua schimbare a oaspetilor

50' Gigel Bucur ia o actiune pe cont propriu, intoarce doi adversari, dar intarzie sutul si este blocat la numai cativa metri de poarta lui Piatov. Mare ocazie pentru Timisoara

47' Srna trimite in zidul timisorean dintr-o lovitura libera de la aproximativ 22 de metri. Prima faza importanta din a doua repriza

A inceput repriza a doua

Fluier final de prima repriza. Timisoara - Sahtior 0-0

45+2' Artiom Karamian vede galben dupa o tinere evidenta de tricou

45' Pantilimon greseste si boxeaza catre un adversar o minge aparent simpla dintr-un corner, ocazie importanta pentru Sahtior dintr-o faza care nu anunta nimic

41' Gai trimite cu capul dintr-o centrare perfecta a lui Srna, mingea trece peste poarta lui Pantilimon

40' Gigel Bucur ia o minge la marginea careului de 16 metri, intoarce superb doi adversari, dar mingea sutata de micutul atacant loveste plasa laterala. Prima ocazie importanta pentru Timisoara

35' Aghahowa scapa pe centrul apararii gazdelor, dar Alexa intervine providential si obtine un fault in atac

31' Intra Julius Aghahowa in locul accidentatului Luiz Adriano

31' Parks preia o minge, dribleaza doi adversari, dar sutul sau puternic trece mult peste poarta

27' Luiz Adriano trimite cu capul dupa o lovitura de colt, mingea trece aproape de poarta Timisoarei. Cea mai mare ocazie a oaspetilor. Atacantul lui Sahtior sangereaza puternic dupa un contact cu unul dintre elevii lui Sabau

24' Dan Alexa primeste cartonasul galben

23' Jadson suteaza de la 17 metri, mingea trece aproape de coltul lung al portii lui Pantilimon

22' Minge in adancime pentru Gigel Bucur, atacantul roman este blocat de o iesire a lui Piatov

20' Alexa il blocheaza superb pe Fernandinho, faza putea deveni periculoasa pentru poarta banatenilor

Fara ocazii de gol dupa primele 15 minute ale disputei. Sahtior domina, dar steril, in timp ce Timisoara se apara grupat

11' Cisovsky nu ajunge la o centrare a lui Arman Karamian, prima faza mai importanta a gazdelor

Atmosfera superba pe Dan Paltinisanu

8' Arman Karamian centreaza periculos, dar apararea oaspetilor se opune cu succes

Timisoara iese foarte greu din propria jumatate de teren, elevii lui Mircea Lucescu domina partida, disputa seamana destul de mult cu cea de la Donetk

Sahtior incepe in atac partida, pentru ei lucrurile fiind clare - trebuie sa inscrie

2' Luiz Adriano trimite cu capul, dar mingea trece departe de poarta lui Pantilimon

Partida a inceput

FC Timisoara: 29. Pantilimon - 2. Bonfim, 6. Nibombe, 28. Marian Cisovsky, 10. Artiom Karamian - 7. Stelian Stancu, 5. Dan Alexa (capitan), 55. Bourceanu, 11. Arman Karamian - 9. Winston Parks, 18. Bucur. Antrenor: Ioan Ovidiu Sabau.

Rezerve: 99. Taborda - 3. Latovlevici, 13. Scutaru, 16. Srgian Luchin, 27. Lukas Magera, 77. Alexandru Curtean, 23. Claudiu Ionescu.

Sahtior: 30. Piatov - 33. Darijo Srna (capitan), 5. Kucer, 27. Cigrinski, 26. Razvan Rat - 3. Hubschman - 19. Alexei Gai, 8. Jadson, 7. Fernandinho, 11. Ilsinho - 17 Luiz Adriano. Antrenor: Mircea Lucescu.

Rezerve: 12. Hudjamov - 32. Nikola Iscenko, 14. Vasil Kobin, 18. Lewandowski, 22. Willian, 77. Julius Aghahowa, 21. Alexandr Gladki.